Лесото обяви бедствено положение заради „високите нива на младежка безработица и загубата на работни места“ в страната, която беше засегната от несигурността около американските мита.

Лесото пострада от по-високи мита в размер на 50% повече от всяка друга държава, когато те бяха обявени от президента Доналд Тръмп през април, въпреки след това бяха временно преустановени.

Вицепремиерът Нтоменг Маджара заяви, че бедственото положение ще остане в сила до 30 юни 2027 г.

Безработицата в Лесото е 30%, но сред младите хора тя достига почти 50%, според официалните данни.

Декларацията, която е в съответствие със Закона за управление на бедствията на страната, позволява на държавата да „предприеме всички необходими мерки за минимизиране на последиците от бедствията“, както и други неща.

Длъжностни лица в Лесото, която има малко над 2 милиона души население, казват, че тази стъпка ще позволи на правителството бързо да пренасочи средства към програми, които имат за цел да намират работа на младите хора и да подпомагат възстановяването на икономиката.

Няколко ведомства вече обявиха първоначални стъпки, сред които премахване на таксите за регистрация за малки и средни стартиращи предприятия.

Икономиката, която е зависима от текстила, вече се бореше с висока безработица, особено сред младите хора, преди Тръмп да намали помощите и да повиши търговските бариери, според публикация на AFP.

Лесото беше един от най-големите бенефициенти на Закона за растеж и възможности в Африка (AGOA) на САЩ, който предоставя благоприятен търговски достъп на някои страни за насърчаване на техния икономически растеж.

Според данни на правителството на САЩ, двете страни са изтъргували стоки на стойност 240 млн. долара през 2024 г., предимно износ от Лесото за САЩ и по-конкретно текстил и облекло.

Една от целите на Тръмп с обявяването на мита е да намали търговския дефицит на страната си с останалата част от света.

Въпреки че митата в размер на 50% бяха спрени, износът на Лесото за САЩ все още се облага с 10% мито, подобно на други страни.

Правителството предупреди, че може да загуби до 40 000 работни места, ако AGOA не бъде подновен в края на септември, според АФП.

Министърът на търговията на Лесото Мохети Шелиле заяви пред южноафриканското издание Moneyweb миналия месец, че американските купувачи „не правят поръчки, защото не знаят какво ще се случи“.

Страната беше силно засегната и от прекратяването на програмите на Американската агенция за международно развитие (USAID) по целия свят.

Критиците на местните власти твърдят, че тази криза се задава вече повече от година.

До март в Лесото беше в сила осеммесечно бедствено положение поради тежка продоволствена несигурност.

Тогава премиерът Сам Матекане заяви, че около 700 000 души от Басото са изправени пред глад, като положението е влошено от продължителната суша.