Директорът на Лувъра предупреди френските власти за течове, пренаселеност и незадоволителен кетъринг в изтекло съобщение за състоянието на най-посещавания музей в света.

По-рано през месеца Лоранс де Кар - първата жена директор на музея, пише поверителна бележка относно опасенията си до министъра на културата на Франция Рачида Дати, която тази седмица беше публикувана от вестник Le Parisien.

В нея де Кар предупреждава за “увеличаването на щетите в музейните пространства, някои от които са в много лошо състояние”.

Нещо повече, някои части от музея “вече не са непромокаеми, а в други има значителни температурни колебания, което заплашва запазването на произведенията на изкуството”, допълва тя.

Де Кар отбелязва бюджетните проблеми на френското правителство и предстоящото затваряне на музея Помпиду за ремонт, но казва, че въпреки това Лувърът се нуждае от основен ремонт, който вероятно ще е скъп и технически сложен.

Общо 8.7 милиона души са посетили известния музей през миналата година - или около два пъти повече от капацитета, за който е проектиран, като де Кар е изразила загриженост и за качеството на потребителското изживяване, което предоставя той.

Популярността на Лувъра оказва “физически натиск” върху историческата сграда, а посетителите не разполагат с пространства, където “да си починат”, пише тя.

“Предлаганите възможности за храна и тоалетните са недостатъчни и изостават значително от международните стандарти. Информационните табели пък се нуждаят от пълен редизайн.” 

Дори и най-съвременното допълнение към музея – стъклената пирамида, проектирана от американския архитект от китайски произход Яу Мин Пей и открита през 1989 г., е подложена на сериозни критики заради “големите си недостатъци”.

Пирамидата беше използвана от френския президент Еманюел Макрон за държавна вечеря преди откриването на Олимпиадата в Париж през юли, но според де Кар, тя става като оранжерия в горещи дни и е “негостоприемна” и шумна.

Подобно на други водещи европейски градове, международният туризъм отчете силно възстановяване в Париж след пандемията от COVID-19. Около 70% от посетителите на Лувъра през миналата година са били чужденци.

Туристи отдавна се оплакват от опашките от желаещи да видят шедьовъра на Леонардо да Винчи „Мона Лиза“, който е най-популярната атракция в музея и е изложен в най-голямата му зала.

В бележката се подчертава необходимостта от “преоценка” на това как шедьовърът се представя на публиката, като де Кар посочва, че през миналата година картината е имала нужда от собствена зала.

След като оглави музея през 2021 г., де Кар се е изказвала публично относно това, че той е достигнал “точка на пренасищане.” Една от основните мерки, предприети от нея, беше да наложи ограничение на посетителите от 30 000 на ден и да удължи работното време.

Тя също така подкрепя идеята за отварянето на втори вход за музея, освен пирамидата.

Музеят на модерното изкуство Помпиду, който е открит през 1977 г., ще затвори за петгодишен ремонт на стойност от 262 млн. евро от септември тази година.