Доларът поскъпва рязко днес, след като новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще наложи мита на целия внос от Канада и Мексико, както и допълнителни мита за вноса от Китай.

Акциите поевтиняват, изтривайки част от ръста си от предишната сесия, когато получиха подкрепа от номинацията на фонд мениджъра Скот Бесънт за министър на финансите в новата администрация на Тръмп. Той е считан от инвеститорите за гласа на Уолстрийт във Вашингтон. 

Назначението на Бесънт доведе и до рязко понижение на доходността по щатските държавни облигации, след като инвеститорите купуваха съкровищни бонове, което обезцени долара в предходната сесия.

"Сякаш Тръмп иска да напомни на пазарите кой контролира нещата, след като номинира Скот Бесънт за министър на финансите – мъж, който пазарите очакваха да смекчава властта на бъдещия президент," заяви пред Reuters Мат Симпсън, старши пазарен анализатор в City Index.

"Канадският долар поскъпва спрямо мексиканското песо, което означава, че пазарите предполагат, че това ще засегне Мексико най-сериозно."

Доларът скочи с 1.6% до 20.6000 мексикански песо по-рано днес и поскъпна с 1% до 1.4132 канадски долара. Щатската валута също така записа повишение от 0.2% до 7.2628 китайски юана, след като по-рано достигна най-високото ниво от края на юли при 7.2730 юана.

Чувствителният на риск австралийски долар поевтиня с 0.5% до 0.6474 щатски долара, след като преди това падна до 0.64335 за първи път от 5 август.

"Миналия месец Тръмп заяви, че най-красивата дума в речника е мито, така че намеренията му не би трябвало да са изненада, а просто времето, по което прави това изявление," казва Шон Калоу, старши валутен анализатор в ITC Markets.

"Спадът при чувствителните на риск валути е логичен и би трябвало да се запази в краткосрочен план."

Японският индекс Nikkei се понижи с 1.2%, изтривайки по-голяма част от ръста си от вчера, докато инвеститорите обмисляха рисковете от митата върху множеството износители на страната - най-вече в автомобилната индустрия. Акциите на Toyota поевтиняха с 2%, а тези на Nissan паднаха с 4%.

Австралийският основен борсов индекс губи 0.46% ден, след като беше нараснал до ново рекордно високо ниво. Тайванският индекс пък се понижи с 0.8%.

Хонконгският индекс Hang Seng обаче добави 0.6%, а индексът на китайските сини чипове CSI300 скочи с 0.2%, изтривайки понижението си отпреди това.

Тръмп заяви, че в първия си ден след встъпването в длъжност ще наложи 25% мито върху всички продукти, идващи от Канада и Мексико, както и допълнително мита от 10% за стоките от Китай.

Преди това той е обещавал да сложи край на търговския статут на Китай на най-облагодетелствана нация и да наложи мита, надхвърлящи 60%.

"Това определено е шок за пазара и ще окаже въздействие върху китайските активи, най-вече в износните сектори," казва Гари Нг, старши икономист в Natixis.

"В сравнение с това, което обяви за Канада и Мексико, размерите на китайските мита не са толкова големи, така че инвеститорите може би ще изчакат, за да видят какво ще последва и кога и дали обещаните 60%, всъщност, ще станат факт."

Фючърсите на щатския индекс S&P500 отчитат понижение от 0.1%, след като индексът вчера записа ръст от 0.3%. Фъчърсите на паневропейския индекс STOXX 50 губят 1%.

Еврото поевтиня с 0.4% до 1.0459 долара, докато британският паунд изгуби 0.34% до 1.2527 долара. В същото време, доларът отстъпва с 0.1% до 154.04 йени, след като първоначално поскъпна след изявлението на Тръмп за митата.

Двойката долар/йена изглежда следва представянето на доходността по дългосрочни щатски държавни облигации, която нарасна с около 2 базисни пункта - до 4.2809%, след като падна с 15 базисни пункта вчера.

Златото отстъпи пред силата на долара, като цената на метала се понижи до едноседмичен минимум от 2 604.99 долара за тройунция.

Биткойнът поскъпна с 1% до 94 610 долара, стабилизирайки се, след като отстъпи от достигнатото през миналата седмица рекордно ниво от 99 830 долара. Биткойнът се облагодетелства от спекулации за по-облекчена регулатора среда за криптовалутите при втория мандат на Тръмп.

Цените на петрола продължиха спада си от предходната сесия, след като инвеститорите отчетоха възможността за евентуално примирие между Израел и Хизбула.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 0.38% до 72.73 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) губят 0.46% до 68.62 долара за барел. И двата бенчмарка поевтиняха с по 2 долара на барел вчера.