
Японската планина Фуджи е обект на световното наследство на ЮНЕСКО, световноизвестна забележителност и икона на страната.
Но също така се превърна в „планина за боклук“, пренаселена с милиони туристи.
За да внесат повече баланс, префектурите Шизуока и Яманаши, които споделят Фуджи, въведоха нови правила преди старта на сезона за катерене през 2025 г., който продължава от юли до септември.
Ввсеки, който изкачва Фуджи, вече ще трябва да плати 4000 йени ($27) за разрешително. Ще се наложи и да си резервира часови слот онлайн, тъй като посещенията са ограничени до 4000 на ден.
Това е двойно повече спрямо цената за 2024 г. - първата година, в която задължителната „туристическа такса“ беше въведена в района. Преди това имаше предложение за незадължително дарение от 1000 йени на човек.
Нарастващият брой хора в планината не е единственият проблем. Тяхната неподготвеност също води до усложнения. Някои алпинисти се нуждаеха от медицинска помощ поради неподходяща екипировка, като сандали и джапанки, или поради липса на подходящо оборудване и достатъчно вода.
В отговор префектура Шизуока – началната точка за три от четирите планински пътеки за изследване на Фуджи – добави допълнителна мярка. Бъдещите туристи ще трябва да преминат кратък курс относно безопасността и местните правила, след което да държат и кратък тест, за да потвърдят, че са разбрали информацията.
Планината ще бъде затворена от 14:00 до 3:00 часа всеки ден за онези, които не нощуват в хижа. Тези туристически обукти са разположени по протежение на пътеките на Фуджи и са достъпни за наемане за онези, които решат да останат една нощ, вместо да се опитват да завършат целия поход в рамките на един ден.

Борба със свръхтуризма
Все повече и повече атракции в Япония се опитват да намерят начин да балансират приходите от чуждестранни пътешественици с предизвикателствата на свръхтуризма.
Светилището Itsukushima, по-известно като Плаващата порта тории край Хирошима, започна да начислява входна такса през 2023 г. Снежният онсен град Отару трябваше да наеме охранители, които да патрулират и да управляват тълпите, стичащи се в него всяка зима.
Световен проблем
Проблемите с свръхтуризма не се ограничават само до Япония и често касаят и поведението на пътешествениците.
Американска туристка предизвика международно възмущение в средата на март, след като беше заснета как грабва бебе вомбат от майка му и бяга с него в Австралия.
Мъж от Пенсилвания беше хванат на 7 март да минава през охраната на летище в Ню Джърси с жива костенурка, скрита в панталоните му.
Видео, показващо как двама вечерящи уринират в бульона си в тенджера в ресторант в Китай, обиколи смета и накара веригата ресторанти да предложи възстановяване на парите на клиентите.
В Ирландия активист се опита да спре туристите да опипват гърдите на известната статуя на Моли Малоун в Дъблин.
Самолетите също винаги са били кошер от необуздано поведение, но този март беше същинска лудост.
Инцидентите само от последните три седмици включват хапане, блъскане, поглъщане на броеници, планове за разговор с президента Тръмп и тоалетни, които са толкова задръстени, че самолетът трябва да се върне на изходното летище.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Подобрение на бизнес климата през април
преди 36 минПроизводствените цени скочили със 17.4% за година
преди 41 мин2500 лв. - средният доход на завършилите Спорт в НСА
преди 1 час30 април: Денят, в който интернет стана достъпен за всички
преди 1 часНидерландско кметство случайно изхвърлило творба на Анди Уорхол?
преди 1 часПоследен ден да декларирате доходите си пред НАП
преди 2 часаПрочети още
Първите 100 дни на Тръмп в Белия дом: Изброяване на постижения и атака на съперници
darik.bgКак Испания и Португалия оцеляха без ток: 5 съвета от живеещите на Иберийския полуостров
darik.bgТурско AI приложение открива рак на белия дроб
darik.bgОт Пеле до Йозил – футболистите, които станаха политици
dsport.bgЦунами тренира с Левски, но Майкон притесни „сините“
dsport.bgУчилищна тревожност: Как да помогнем на детето си?
9meseca.bg