По-рано през годината празненствата около сватбата на сина на индийския милиардер Мукеш Амбани - Анант, бяха фантазия за таблоидите.

Тя представляваше седемдневен маратон, по време на който редица изпълнители, сред които Риана и Джъстин Бийбър, забавляваха гостите на най-различни места - от Мумбай до италианската Ривиера.

Събитието, което по някои оценки е струвало 600 млн. долара, беше пример за върховното самочувствие на най-богатите хора в страната, подкрепено от увеличаващото се богатство, бързорастящата икономика и търсенето на индийски активи.

Ако превъртим времето шест месеца напред обаче, перспективите вече не са толкова розови.

Мукеш Амбани, председател на конгломерата Reliance Industries Ltd, и милиардерът Гаутам Адани - основател на Adani Group, са изправени пред множество заплахи, които се отразяват на техните компании и на огромното им състояние.

Бизнесът на Амбани в сферата на енергетиката и търговията на дребно се представят по-слабо на фона на нарастващите опасения на инвеститорите относно задълженията.

Емперията на Адани пък беше разтърсена от разследване на Министерството на правосъдието на САЩ, което заплашва да свие финансирането и да затрудни получаването на нови договори за изпълнение. Засега не е ясно дали най-лошото за всеки от двамата е приключило.

За Адани предприетия от страна на щатските власти ход през ноември във връзка с предполагаеми подкупи беше нежелано завръщане в светлината на прожекторите.

Той се бореше да възстанови доверието на инвеститорите след публикувания през миналата година от Hindenburg Research доклад, в който компанията му беше обвинена в измами. Адани, който отхвърля и двете обвинения, обеща да продължи да се бори.

Обвиненията вероятно ще окажат влияние на групата и на цените на акциите на компаниите в нея. Личното състояние на Адани достигна връх от 122.3 млрд. долара през юни, след като укрепи финансовото състояние на компанията след атаката на Hindenburg.

Това увеличение обаче вече се изпари след обвиненията от страна на щатските власти и сега богатството му се оценява на 82.1 млрд. долара, според Индекса на милиардерите на Bloomberg.

Той не е единственият, който изгуби милиарди долари в последно време. Богатството на Амбани, който е най-богатият човек в Азия, също се сви, но с по-малко. Той достигна връх от около 120.8 млрд. долара през юли, точно когато пищната сватба вървеше с пълна сила.

Неговият конгломерат Reliance изпитва затруднения с отслабващи печалби на енергийния си бизнес и намаляващо потребителско търсене в подразделението за продажби на дребно. Неговото състояние беше в размер на 96.7 млрд. долара към 13 декември.

И Амбани, и Адани изпаднаха от клуба на милиардерите с лично състояние от над 100 млрд. долара.

Илон Мъск и Starlink

Потенциалното навлизане на компанията на Илон Мъск Starlink на индийския пазара за широколентов интернет може също така да заплаши печалбите в телекомуникационната компания на Амбани Jio Platforms Ltd.

Енергийният бизнес на конгломерата пък е заплашен от намаляващото търсене и китайския износ.

Reliance има големи амбиции в технологичната сфера посредством сделка за смесено дружество с Walt Disney Co., която ще създаде медиен гигант на стойност 8.5 млрд. долара, който се очаква да доминира на стрийминг пазара в Индия.

Компанията също така разшири партньорството си с Nvidia Corp., като има планове да изгради изчислителна инфраструктура за изкуствен интелект в Индия.

Двамата индийски милиардери може да се сблъскат и с други проблеми с настъпването на новата година, най-вече заради рисковете около избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ и несигурността за индийския бизнес.

“В краткосрочен план има предизвикателства, особено заради налагането на мита, което ще направи индийския износ не толкова конкурентен,” казва пред Bloomberg В.К. Уни, преподавател в Индийския институт по мениджмънт в Колката.

Милиардерът Радхакишан Дамани, който се занимава с търговия на дребно, също изгуби значителна част от богатството си, на фона на затрудненията, които изпитва неговата верига магазини DMart. Богатството му намаля от върховите 27.8 млрд. долара през октомври 2021 г. до 17.1 млрд. долара.

Богатството на повечето от най-богатите индийци обаче продължава да расте. 20-те най-богати хора в страната са добавили 67.3 млрд. долара към общото си състояние от началото на година.

С най-голям ръст могат да се похвалят Шив Надар и Савитри Джиндал, чиято фамилия контролира промишления конгломерат Jindal Group. Те са забогатели с 10.8 и 10.1 млрд. долара, респективно.