Банки от еврозоната са отпуснали заеми в размер на около 1.3 трлн. долара на инвеститори в търговски имоти, а качеството на кредитите “видимо се влошава.”

Това са установили анализатори от Европейската централна банка (ЕЦБ) в проучване на връзките между търговските имоти и финансовата система.

“Експозицията не е равномерно разпределена между банките, като някои по-малки, специализирани банки с по-голяма експозиция може да бъдат подложени на натиск,” според доклада.

Авторите посочват нарастването на необслужваните кредити като доказателство за влошаващата се кредитоспособност.

ЕЦБ проучва рисковете, които спадът при търговските имоти, предизвикан от повишението на лихвите, крие за банките. По-рано през годината, финансовата институция установи широко разпространени проблеми във връзка с това как банките оценяват предоставяното обезпечение бизнес имотите, което би могло да ги накара да подценят своят уязвимост при имотен срив.

Въпреки това, секторът вероятно е прекалено малък, за да постави под заплаха платежоспособността на банковата система, се посочва в доклада на ЕЦБ.

От банката също така публикуваха свързано проучване за имотните фондове, които изпитват затруднения с намирането на купувачи за своите офиси, след като стойностите им паднаха по време на пандемията, принуждавайки ги да разпродават жилища и складове, за да се справят с обратното изкупуване на дялове.

Това засили експозицията им към най-пострадалата част от пазара. Някои също така обмислят добавянето на ливъридж, за да избегнат преоценка на активите и потенциални спешни разпродажби, информира Bloomberg News през юли.

Около 5.7% от заемите към тези фондове за инвестиции в имоти вече са се влошили, в сравнение с 1.4% от заемите, свързани с търговски имоти, които са отпуснати на компании, се казва в проучването, което се позовава на данни на AnaCredit.

“Кредитирането на фондове за инвестиции в недвижими имоти излага банките на загуби”, като рисковете се засилват от рискови практики за кредитиране,” според доклада.

Банките може да са застрашени от загуби, тъй като 18% от техните кредити към фондове за инвестиции в имоти в еврозоната са необезпечени, се казва още в доклада.