Засилващото се напрежение в сферата на търговията в световен мащаб представлява риск за икономиката на еврозоната, се посочва в доклад на Европейската централна банка (ЕЦБ) за финансовата стабилност.
От финансовата институция също така казват, че слабият икономически растеж в момента е по-голяма заплаха от високата инфлация в еврозоната.
Според последните данни, икономическият растеж в еврозоната се ускорява до двегодишен връх от 0.4% през третото тримесечие, докато базовата инфлация достига 2% през октомври.
От ЕЦБ казват, че финансовите пазари преживяват “възобновяване на волатилността” от публикуването на предишния ѝ доклад през май, отбелязвайки, че по-нататъшни колебания са “по-вероятни от обичайното” вследствие на раздутите оценки на компаниите и концентрацията на риск.
“Нарастващото напрежение в сферата на търговията по света и евентуалното допълнително засилване на тенденцията към протекционизъм пораждат опасения относно неблагоприятното въздействие върху глобалния икономически растеж, инфлацията и цените на активите,” се казва в доклада.
Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ не се споменава конкретно в доклада, но страните по цял свят се подготвят за неговия план за налагането на 10% мита за целия внос в САЩ, който включва и много по-високи ставки за някои държави като Китай. Икономисти казват, че косвените ефекти от въвеждането на тези мерки могат да обезценят еврото, ако потенциалното забавяне на износа принуди ЕЦБ да понижи лихвите по-бързо и с повече.
В интервю за CNBC вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос заяви, че избирането на Тръмп ще засили несигурността около перспективите пред Европа.
“Мисля, че е много важно да наблегнем на факта, че развитието при инфлацията е положително. В същото време обаче, перспективите за икономическия растеж не изглеждат много добре,” казва де Гиндос. Според прогнозите на Европейската комисия, икономическият растеж на еврозоната ще бъде под 1% през 2024 г. и малко над 1% през 2025 г., каза още той.
“По отношение на активността ситуацията е много крехка. Потребителите не увеличават потреблението.”
“Освен това има голяма несигурност. Имаме геополитически рискове, ситуацията в Украйна, ситуацията в Близкия изток и политиките, които новата администрация в САЩ може да приложи, което засилва несигурността по отношение на бъдещето на европейската икономика.”
В доклада се посочват и опасенията относно нарастващите разходи за обслужване на държавния дълг и слабите фискални основни на няколко страни от еврозоната. Сред другите опасения е това, че високите лихви и слабият икономически растеж ще се отразят на счетоводните баланси на компаниите, както и кредитните рискове за малките и средните компании и домакинствата с по-ниски доходи, ако икономическият растеж се забави с повече от очакваното.
“В контекста на нарасналата микрофинансова и геополитическа несигурност може да има внезапен обрат в нагласите по отношение на риска, предвид високите оценки на активите и концентрираните рискови експозиции във финансовата система”, се посочва още в доклада.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg