
Едва около 10% от жилищата у нас са застраховани.
Това сочат данни на Асоциацията на българските застрахователи, от където предупреждават, че при бедствие бизнесът и домакинствата понасят сериозни финансови загуби и често разчитат единствено на евентуални и недостатъчни по размер помощи от държавата.
Това не само натоварва публичните ресурси, но също така забавя възстановяването, задълбочава социалното неравенство и подкопава дългосрочната икономическа устойчивост, посочват още от АБЗ.

Природните бедствия зачестяват
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара - с 19.4% повече спрямо 2023 г., като от тях застраховани са били загуби в размер на 140 млрд. долара.
Ситуацията в Европа е подобна - през миналата година природните бедствия са унищожили активи на стойност 31 млрд. долара, от които 14 млрд. са били застраховани. Това показва, че дефицитът в защитата остава сериозен, като особено силно е изявен в държавите от Югоизточна Европа и България не е изключение.
Въпреки че страната ни е силно уязвима от природни бедствия, проявяващи се през последните години все по-често и с нарастваща сила, нивото на застрахователно покритие върху имуществото остава тревожно ниско, допълват от АБЗ.
В тази връзка, от Асоциацията на българските застрахователи призовава гражданите, бизнеса и лицата, управляващи публична собственост, да предприемат необходимите действия за застраховане на имуществото като важна част от управлението на риска и осигуряването на финансова стабилност.
Наред с природните бедствия, другите най-често срещаните рискове за имуществото са авариите на ВИК инсталации и електрическите рискове - късо съединение или токов удар - сочат данни от проучване на АБЗ сред нейните членове. Николай Станчев, председател на АБЗ, посочва:
„Застраховането остава най-ефективният механизъм за финансова защита срещу щетите от природни бедствия и други рискове и има ключово значение за устойчивостта на икономиката и обществото в условията на климатична несигурност. Затова приоритет в дейността на АБЗ е повишаването на застрахователно проникване по линия на имущественото застраховане.“
Информираният избор на имуществена застраховка е в основата на удовлетвореността на потребителите от осигурената по полицата степен на защита.
Новият материал на АБЗ „3 въпроса при избор на застраховка за дома“ предлага ясни и практични насоки, които помагат на потребителите да се ориентират в процеса. Можете да го намерите тук.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
ФнФ избра „Иновейшън Кепитъл ІІ“ за финансов посредник на фонда за иновации
преди 1 часДжоуи Честнът отново спечели състезанието по надяждане с хотдог
преди 1 часОбщина Видин предлага 5 хил. лв. на всеки млад лекар, избиращ да работи в местната болница
преди 10 часаЕдна от най-големите грешки, която и вие правите на летището
преди 10 часаНай-големият климатичен фонд в света започва най-мащабната си инвестиционна серия досега
преди 10 часаГрадове, построени от лава: Това ли е бъдещето?
преди 10 часаПрочети още
Андрей Ковачев за Сев. Македония: Понятията език и идентичност отпадат от доклада
darik.bgЛюбомир Стефанов: Борисов и Пеевски правят политическо танго!
darik.bgСпортът скърби за Диого Жота: „Уимбълдън“ нарушава дрескода, „Ливърпул“ увековечава номер 20
darik.bgНа живо: Флуминензе отново дръпна на Ал Хилал (ВИДЕО)
dsport.bgГриша Ганчев каза дали ще се завърне във футбола и отсече: Не мразя Левски, безразлични са ми
dsport.bg5 съвета за по-добро репродуктивно здраве
9meseca.bg