
Едва около 10% от жилищата у нас са застраховани.
Това сочат данни на Асоциацията на българските застрахователи, от където предупреждават, че при бедствие бизнесът и домакинствата понасят сериозни финансови загуби и често разчитат единствено на евентуални и недостатъчни по размер помощи от държавата.
Това не само натоварва публичните ресурси, но също така забавя възстановяването, задълбочава социалното неравенство и подкопава дългосрочната икономическа устойчивост, посочват още от АБЗ.

Природните бедствия зачестяват
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара - с 19.4% повече спрямо 2023 г., като от тях застраховани са били загуби в размер на 140 млрд. долара.
Ситуацията в Европа е подобна - през миналата година природните бедствия са унищожили активи на стойност 31 млрд. долара, от които 14 млрд. са били застраховани. Това показва, че дефицитът в защитата остава сериозен, като особено силно е изявен в държавите от Югоизточна Европа и България не е изключение.
Въпреки че страната ни е силно уязвима от природни бедствия, проявяващи се през последните години все по-често и с нарастваща сила, нивото на застрахователно покритие върху имуществото остава тревожно ниско, допълват от АБЗ.
В тази връзка, от Асоциацията на българските застрахователи призовава гражданите, бизнеса и лицата, управляващи публична собственост, да предприемат необходимите действия за застраховане на имуществото като важна част от управлението на риска и осигуряването на финансова стабилност.
Наред с природните бедствия, другите най-често срещаните рискове за имуществото са авариите на ВИК инсталации и електрическите рискове - късо съединение или токов удар - сочат данни от проучване на АБЗ сред нейните членове. Николай Станчев, председател на АБЗ, посочва:
„Застраховането остава най-ефективният механизъм за финансова защита срещу щетите от природни бедствия и други рискове и има ключово значение за устойчивостта на икономиката и обществото в условията на климатична несигурност. Затова приоритет в дейността на АБЗ е повишаването на застрахователно проникване по линия на имущественото застраховане.“
Информираният избор на имуществена застраховка е в основата на удовлетвореността на потребителите от осигурената по полицата степен на защита.
Новият материал на АБЗ „3 въпроса при избор на застраховка за дома“ предлага ясни и практични насоки, които помагат на потребителите да се ориентират в процеса. Можете да го намерите тук.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Стартира изграждането на национален STEM център за над 34 млн. лв. в София
преди 2 часаЗаради свръхтуризма: Балеарските острови се отказват от инфлуенсърите
преди 5 часаБотовете за търгoвия се развиват: Какво се случва, когато AI манипулира пазара?
преди 6 часаМатурата утре: 50 000 зрелостници, 12 000 квестори, 772 училища
преди 6 часа45.8% от чуждестранните студенти у нас учат медицина
преди 6 часаЕдва около 10% от жилищата у нас - застраховани
преди 7 часаПрочети още
„Това не е моята война“: Тръмп отново заплаши, че може да остави ролята на медиатор за Украйна
darik.bgКой ще стане кмет на Букурещ, след като кметът стана президент?
darik.bgНАСА предупреждава за опасни слънчеви изригвания
darik.bgПетричев пред Dsport за бъдещето на треньора и селекцията: Лудогорец продава скъпо, а не за жълти стотинки
dsport.bgАнгел Петричев пред Дарик: Отдавна не сме печелили Купата, не виждам причина Пьотровски да се крие от финала
dsport.bgСватба по време на бременност: 5 съвета за спокоен и незабравим ден
9meseca.bg