С въвеждането на еврото като официална валута в България ще настъпят промени в начина, по който се изписват паричните суми в застрахователните документи.

Според Асоциацията на застрахователите в България, тези промени няма да се отразят неблагоприятно на цените на застрахователните услуги.

Както в останалите индустрии, и при застраховането цените ще бъдат показвани показване едновременно в левове и евро, за да се улесни ориентирането и да се гарантира пълна информираност.

Двойното обозначаване на цените означава, че за определен период всички цени на стоки и услуги ще се показват едновременно в левове и в евро.

Този период започва един месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждането му.

Това се прави, за да се улесни преходът към новата валута и за да могат потребителите лесно да сравняват цените и да следят дали превалутирането е извършено коректно, без промяна в условията.

Какво ще се обозначава двойно в левове и евро при застрахователните услуги?

При застрахователните услуги двойно ще се обозначават:

  • Крайната обща сума по застрахователния договор – сумата, която трябва да заплатите;
  • Вноските при разсрочено плащане, вкл. в съобщенията за размера на дължими в този период вноски при разсрочено плащане на застрахователна премия по застрахователен договор независимо от датата на неговото сключване;
  • Цените на други допълнителни застрахователни услуги, ако застрахователят предлага такива.

Тази информация трябва да бъде показана ясно и разбираемо, както в офисите и на интернет страниците на застрахователя, така и при поискване от вас на хартия или друг траен носител.

Има ли суми, свързани със застрахователните услуги, за които двойното обозначаване в левове и евро не е задължително?

Да. Няма да подлежат на задължително двойно обозначаване начислените данъци и такси, вноските към Гаранционния фонд, както и другите превалутирани парични стойности, които са различни от цената за застрахователната услуга и за които потребителят получава информация от застрахователя преди сключване на застрахователен договор и/или при сключване на застрахователен договор и/или във връзка с уреждането на претенции за вреди и обезщетения по застраховка.

Как трябва да изглежда правилното двойно обозначаване при застраховките?

При двойното обозначаване сумите в евро и в левове трябва да са поставени в непосредствена близост една до друга и да са изписани ясно, четливо, недвусмислено и лесно разбираемо, с еднакъв размер на шрифта и по начин, по който да не заблуждават потребителите.

Всяка от сумите в евро и в левове трябва да е придружена с изписването на съответната валута, отличителен знак или съкращение, позволяващи лесното им разпознаване.

Ще виждам ли двойното обозначаване и на платежния документ?

Да. През периода на двойно обозначаване общата крайна сума на цената на застрахователната услуга трябва да е посочена в евро и в левове в издавания фискален бон или в друг документ, с който се регистрира плащането заедно с официалния валутен курс на лева към еврото.

Ще се увеличат ли цените на застрахователните услуги с въвеждането на еврото?

Не. Превалутирането от лев в евро, само по себе си, няма да доведе до повишаване на цените на застрахователните услуги. Застрахователите са приели и ще следват ясни правила относно процеса на превалутиране, така че интересите на потребителите да бъдат изцяло защитени.

Трябва ли да подписвам нов застрахователен договор заради промяната на валутата?

Не. Въвеждането на еврото не променя валидността на съществуващите ви застрахователни договори. Те продължават да действат при същите условия, като единствената промяна е, че сумите по тях ще се изчисляват и посочват в евро вместо в левове.

Превалутирането ще бъде извършено автоматично от застрахователя, без да е необходимо да подписвате нов договор/допълнително споразумение към съществуващ договор или да предприемате други допълнителни действия.

Как ще се преизчислят цените на застрахователните услуги и другите суми по застрахователните договори?

Преизчисляването (превалутирането) ще стане автоматично по официалния валутен курс. Сумите ще се закръгляват до втория знак след десетичната запетая в съответствие с математическото правило за закръгляване.