По света корабите все по-често се обръщат към електрически двигатели, захранвани от батерии, като начин за намаляване на токсичните емисии, които затоплят планетата. Но когато става въпрос за прекосяване на океаните, не е толкова лесно.

Двуминутното пътуване през Рейн с ферибота "Мондорф" някога е било съпроводено с облаци от дим от сажди и постоянно кашляне на двигател с вътрешно горене. Но от февруари насам дизеловият двигател на ферибота е заменен с такъв, който работи изцяло на електричество. За да захранва кораба през 14-часовия ден, той се нуждае от батерия с капацитет 1000 киловата (kWh) часа – еквивалентна на около 14 батерии за електрически автомобили. През нощта фериботът се зарежда с възобновяема енергия, докато е акостирал на кея.

Преобразуването на 60-годишния ферибот за работа с възобновяема енергия беше възможно благодарение на федерални средства, които покриха до 80% от разходите.

„Без субсидията щеше да е твърде скъпо“, каза Елмар Мибах-Одековен, управляващ директор на корабостроителната компания Lux Werft und Schifffahrt. Неговата компания вече е преоборудвала около 20 пътнически кораба за електрическо задвижване, включително няколко, които се движат по Рейн в и около Бон.

В сравнение с дизеловите двигатели, електрическите двигатели изискват по-малко поддръжка. В резултат на това  захранването на ферибота с батерии „вероятно ще бъде по-евтино в дългосрочен план“, дори и с високите цени на електроенергията в Германия. И това не е единственото екологично предимство, добави оперативен мениджър Инго Шнайдер-Лукс. Електрическият двигател означава „няма запалим дизел на кораба, няма риск от разливи при зареждане с гориво — технологията е по-проста и по-безопасна“.

Изцяло електрически автомобилен ферибот отива до река Мозел (ноември 2017 г.)

Шнайдер-Лукс каза, че фериботите и пътническите кораби, плаващи по водите на германските езера и реки, все по-често преминават на електрически превозни средства. Това е така и в световен мащаб: Консервативна оценка на неправителствената организация „Maritime Battery Forum“ в Норвегия показва, че повече от 1000 кораба вече работят с изцяло електрически или хибридни двигатели, а поне 460 допълнителни електрически кораба са в процес на изграждане.

Норвегия е лидер в производството на електрически кораби

Норвегия е световен лидер, когато става въпрос за кораби, задвижвани от батерии. През последното десетилетие правителството въведе по-строги разпоредби и подкрепи електрическата технология за фериботи, товарни кораби, рибарски лодки, круизни кораби и ремонтни кораби за морската индустрия, които в бъдеще ще могат да се презареждат директно от офшорни вятърни турбини.

Всичко това е част от целта на Норвегия за драстично намаляване на емисиите на въглероден диоксид в корабоплавателната индустрия до 2030 г. От следващия януари туристическите кораби и по-малките фериботи, плаващи в западните фиорди, ще трябва да отговарят на нови изисквания за нулеви емисии. Днес повече от 40% от 199-те ферибота в региона – ключова транспортна връзка по 1800-километровата брегова линия – вече са изцяло електрически.

Един от най-големите фериботи в страната, задвижвани с батерии, с място за около 200 автомобила и 600 пътници, се движи между две населени места южно от Осло от 2020 г. А най-големият кораб в света, задвижван с батерии, лек високоскоростен катамаран, ще бъде пуснат в експлоатация през май. Той ще превозва 2100 пътници и 225 автомобила през широките, кални води на Рио де ла Плата между Аржентина и Уругвай, на разстояние от около 50 километра.

Вътрешното корабоплаване преминава към захранване от батерии

Докато електрическите двигатели са полезни за по-кратки разстояния, по-дългите пътувания остават предизвикателство. Ето защо някои електрически кораби имат и традиционен двигател на борда, задвижван от дизел, втечнен природен газ (LNG) или биодизел.

Хибридният кораб „Сен Мало“, който извършва 260-километровото пътуване през Ламанша два пъти дневно от февруари, използва батерията си предимно по крайбрежието и докато е в пристанището, намалявайки емисиите и шумовото замърсяване. За останалата част от пътуването разчита на двигател, задвижван от втечнен природен газ (LNG).

Но електрическите кораби могат да изминават много по-дълги разстояния, ако сменят батериите си по време на път. Два малки електрически товарни кораба, които редовно плават по 300-те километра по Яндзъ, най-дългата река в Китай, между Нанкин и пристанището Яншан в Шанхай, се захранват от 36 батерии-контейнера. Те осигуряват до 57 000 kWh енергия и когато се изтощят, се заменят с прясно заредени батерии на следващата спирка.

Глобалната корабна индустрия си е поставила за цел да намали всички емисии до 2050 г.

Секторът на морското корабоплаване е отговорен за около 2,8% от световните емисии на въглероден диоксид. Дори процентът е по-висок в ЕС, където корабоплаването представлява между 3 и 4% от общите емисии на блока.

Преминаването към електрически двигатели би могло да помогне за намаляване на емисиите на газове, които нагряват планетата, и значително да подобри качеството на въздуха на местно ниво. Това е и икономически обосновано: корабите, задвижвани от батерии, вече изпреварват традиционните по по-кратки маршрути, когато се вземат предвид всички разходи.

Международната морска организация си е поставила за цел да намали емисиите на парникови газове, произвеждани от корабоплаването, с 30% през следващите пет години, с 80% до 2040 г. и да ги елиминира напълно до средата на века.

В момента Азиатско-тихоокеанският регион е далеч напред, когато става въпрос за електрическо корабостроене. Но Европа не е много по-назад, подкрепена отчасти от целите на ЕС за декарбонизация.

Това включва неотдавнашно законодателство, което ще изисква от всички европейски пристанища да инсталират високоефективни електрически връзки до 2030 г., което ще позволи на всички пътнически, контейнерни и круизни кораби да разчитат единствено на местно електричество, докато са на котва, вместо двигателите им да работят. 

Технологията на батериите е ограничена за дълги разстояния

Но що се отнася до пътуванията на дълги разстояния, технологията за корабни батерии вероятно ще остане ограничена. Докато разстояния до 15 000 километра са технически възможни за покриване с климатично неутрално задвижване - което позволява на контейнеровоз удобно да премине от Ню Йорк до Лисабон например - 30 000-километровото пътуване от Шанхай до Венеция, Италия, остава недостижимо без спирка за смяна на батерии по пътя.

За тези по-дълги морски маршрути, биоразградимото метанолово гориво е настоящият фаворит, когато става въпрос за екологично чист начин за задвижване на кораби. Датският корабен гигант Maersk пусна на вода първия си контейнеровоз, задвижван с метанол, през 2024 г. - горивото е произведено отчасти от слънчева и вятърна енергия в Южна Дания.