
Корабостроителницата Skaramangas близо до Атина работи на пълни обороти, а доковете ѝ са заети от танкери и товарни кораби, чакащи за ремонт. Преди една година, след десетилетия държавна собственост, тя стоеше празна и се бе превърнала в емблема на продължаващото въздействие на опустошителната дългова криза в Гърция от 2009-2018 г.
Съдбата на корабостроителницата Skaramangas, която беше продадена от правителството на корабния магнат Георгиос Прокопиу миналата година, е знак за по-широкото възстановяване на Гърция от кризата. Държавата разпродаде и много от своите дялове в банките, придобити по време на кризата, както и в летища и магистрали.
Дясноцентристкото правителство на Кириакос Мицотакис продаде и държавната собственост в корабостроителниците Elefsina и Syros.
Привличането на собственици на кораби означава, че те могат да генерират бизнес, като ремонтират собствените си плавателни съдове в Гърция, вместо в Турция, Азия или Румъния.
Докато гърците притежават най-големия търговски флот, съставен от 5500 кораба, корабостроителниците на страната са загубили позиции пред конкурентите си на други места и досега опитите за приватизация бяха в застой.
Skaramangas Shipyards са ремонтирали 37 кораба през изминалата година и очакват да удвоят броя им през следващата година, коментира пред Reuters главният изпълнителен директор Милтиадис Варвициотис.

Планове за експанзия
Ръстът се отразява и на по-широката индустрия - кораборемонтите в Гърция наближават 700 миналата година от 330 през 2013 г., показват данни на статистическата служба.
Увеличеният бизнес вече е удвоил приноса на корабостроителниците към икономиката на страната до 1.5%, коментира Панос Ксенокостас, собственик на ΟΝΕΧ Shipyards and Technology, който купи корабостроителниците Elefsina и Syros от държавата през 2020 г. и 2018 г. Той иска да увеличи този дял до 2.5% за пет години.
Годишните ремонти в двата му дока са скочили от няколко дузини през последното десетилетие до 220 през 2024 г. Ксенокостас планира да разшири бизнеса си в изграждането на кораби и сондажни платформи и да ремонтира специализирани кораби за втечнен природен газ.
"Бумът на корабостроителниците връща Гърция в играта като ремонтен център в Средиземно море. Те не могат да заменят големите турски и азиатски корабостроителници, но могат да получат значителна част от пазара“, казва финансистът и експерт по морско корабоплаване Джордж Ксирадакис.
Гърция построи и ремонтира стотици кораби през 60-те и 70-те години на миналия век, преди голяма част от индустрията да премине в ръцете на правителството по време на икономическото забавяне през 80-те години.
Предградията на работническата класа на запад от Атина, където работят повечето корабостроителници, също отбелязват възстановяване.
В крайморския град Перама десетки компании действат като подизпълнители на големите корабостроителници. Безработицата, която беше 40% преди 10 години, се е свила дотолкова, че изпълнителите не могат да намерят достатъчно работници, твърди кметът на града Янис Лагудакос.
"Сега имаме нужда от повече пътища и места за паркиране, за да се справим с увеличения трафик. Градът ни процъфтява“, казва Лагудакос.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
- Пътят към Гърция – ще минават ли сръбските туристи през България, а не през Северна Македония?
- Електропроводът между Кипър и Крит: Наливане на държавни пари в черна дупка
- Гръцкият регион, в който гърците ходят на почивка
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Круизна линия отмени 41 плавания
11.07.2025Altcoins.bg: Биткойнът е новата форма на капитал в дигиталната ера
11.07.2025Куфърът ви е 58 пъти по-мръсен от седалка в обществена тоалетна
11.07.2025Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
11.07.2025Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
11.07.2025Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
11.07.2025Прочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgИграл срещу Неймар и Мбапе пред трансфер в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое взе предсезонната Битка за Тракия срещу Ботев Пловдив насред „Колежа“
dsport.bgКаква козметика да използвате при бременност
9meseca.bg