От днес (1 януари) в страната настъпват няколко важни промени, които ще повлияят живота на милиони души – пенсионери, работещи на минимална заплата и бизнеса. 

Darik Business Review представя по-важните промени: 

Минимална заплата 

Размерът на минималната работна заплата (МРЗ) се увеличава от началото на 2025 г. и става 1077 лв. Това е с 15% повече от досегашните 933 лв. 

Минималната часова работна заплата е определена на 6.49 лв. при нормална продължителност на работното време осем часа и при петдневна работна седмица. 

Възраст и стаж за пенсиониране

Както всяка година, така и през 2025 г. продължава нарастването на изискването за възраст и стаж за пенсиониране. Тя вече ще е 62 години и 4 месеца при жените и 64 години и 8 месеца при мъжете. 

Увеличението ще продължава и през следващите години, докато възрастта за пенсиониране се изравни на 65 години. 

За да се пенсионират, днес жените трябва да са натрупали 36 години и 8 месеца стаж, а мъжете – 39 години и 8 месеца.

Линията на бедност 

От днес се определя и новият размер на линията на бедност за новата година за страната. Тя ще се увеличи на 638 лв., като това е повишение със 112 лв., или с 21.3% в сравнение с 2024 г. 

Повишен праг за регистрация по ДДС

От 1 януари се вдига и прага за регистрация по ДДС. Той става 166 хил. лв. спрямо 100 хил. лв. за миналата година. 

Автоматично от днес се вдига и ДДС ставката за хляб, брашно и ресторанти отново на 20 на сто, което предполага, че част от стоките и услугите могат да са с повишени цени през 2025 г. 

Какво ново в София? 

От 1 януари 2025 г. влиза в сила нискоемисионната зона за битово отопление. Забраната за употреба на печки на дърва и въглища е приета с решение на Столичния общински съвет в края на 2022 г. и ще важи в 9 столични района, в сгради и места с изградена топлопреносна или газоразпределителна мрежа – "Средец", "Красно село", "Изгрев", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец", "Триадица".  

Отоплението на дърва и въглища е най-големият замърсител на въздуха. Общият дял на замърсяването от битово отопление е 56%, а през зимата 80% от превишенията на ФПЧ се дължат на битовото отопление на твърдо гориво.