
Тази седмица във Франция влезе забрана за полети на къси разстояния в страната в случаите, в които за тях има алтернативни влакови маршрути.
Законът, публикуван чрез указ, на практика забранява вътрешните полети между дестинации в страната, когато по маршрута има наличен железопътен транспорт с продължителност на пътуването под 2 часа и 30 минути.
Франция разполага с добре развита високоскоростна железопътна мрежа, а замяната на полети ще важи, само когато пътуването с влак “предоставя задоволителна алтернативна услуга”, пише CNBC.
Това означава, че пътническите полети между парижкото летище Орли и градове, като Бордо, Нант и Лион, са засегнати от закона. Свързващите полети не са обект на новите регулации.
В свое изявление министърът на транспорта на Франция Клеман Бон заяви, че този ход е “съществено важна стъпка и силен символ в политиката за намаляване на емисиите от парникови газове.”
Според Бон, забраната е първата по своя род в света и е изцяло в унисон с политиката на правителството да насърчава използването на начини на транспорт, при които се отделят по-малко парникови газове.
Новината от Франция идва на фона на по-общите дебати относно използването на частни самолети. Публикуван през март анализ на организацията Greenpeace показа, че броят на полетите с частни самолети в Европа е скочил с 64% през миналата година до рекордните 572 806.
Използването на частни самолети от страна на високопоставени, заможни хора поражда множество дискусии.
В интервю за BBC през миналата година съоснователят на Microsoft Бил Гейтс беше попитан за обвиненията срещу него, че е лицемерно да използва частен самолет, докато в същото време води кампания за борба с климатичните промени.

“Плащам на компанията Climeworks за директно улавяне от въздуха на въглеродния диоксид, което надхвърля значително въглеродния отпечатък на моето семейство,” заяви тогава Гейтс, интервюиран в Кения.
“И харча милиарди долари за климатични иновации. Така че, трябва ли да си стоя у дома и да не идвам тук, в Кения, за да се информирам за селското стопанство и маларията?”
Милиардерът смята, че той не само не е част от проблема, но чрез милиардите, които харчи неговата Breakthrough Energy Group, е част от решението.
Макар тази практика да има известни поддръжници, тя е изправен и пред някои предизвикателства.
От Международната агенция по енергетика (МАЕ), например, отбелязват, че улавянето на въглероден диоксид от въздуха “е по-енергоемко и по тази причина по-скъпо от улавянето от точков източник.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 5 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 5 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 6 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 7 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 7 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 7 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgНа живо: Левски удвои срещу ЦСКА 1948, Марин Петков с гол и асистенция
dsport.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg