Тази седмица във Франция влезе забрана за полети на къси разстояния в страната в случаите, в които за тях има алтернативни влакови маршрути.
Законът, публикуван чрез указ, на практика забранява вътрешните полети между дестинации в страната, когато по маршрута има наличен железопътен транспорт с продължителност на пътуването под 2 часа и 30 минути.
Франция разполага с добре развита високоскоростна железопътна мрежа, а замяната на полети ще важи, само когато пътуването с влак “предоставя задоволителна алтернативна услуга”, пише CNBC.
Това означава, че пътническите полети между парижкото летище Орли и градове, като Бордо, Нант и Лион, са засегнати от закона. Свързващите полети не са обект на новите регулации.
В свое изявление министърът на транспорта на Франция Клеман Бон заяви, че този ход е “съществено важна стъпка и силен символ в политиката за намаляване на емисиите от парникови газове.”
Според Бон, забраната е първата по своя род в света и е изцяло в унисон с политиката на правителството да насърчава използването на начини на транспорт, при които се отделят по-малко парникови газове.
Новината от Франция идва на фона на по-общите дебати относно използването на частни самолети. Публикуван през март анализ на организацията Greenpeace показа, че броят на полетите с частни самолети в Европа е скочил с 64% през миналата година до рекордните 572 806.
Използването на частни самолети от страна на високопоставени, заможни хора поражда множество дискусии.
В интервю за BBC през миналата година съоснователят на Microsoft Бил Гейтс беше попитан за обвиненията срещу него, че е лицемерно да използва частен самолет, докато в същото време води кампания за борба с климатичните промени.
“Плащам на компанията Climeworks за директно улавяне от въздуха на въглеродния диоксид, което надхвърля значително въглеродния отпечатък на моето семейство,” заяви тогава Гейтс, интервюиран в Кения.
“И харча милиарди долари за климатични иновации. Така че, трябва ли да си стоя у дома и да не идвам тук, в Кения, за да се информирам за селското стопанство и маларията?”
Милиардерът смята, че той не само не е част от проблема, но чрез милиардите, които харчи неговата Breakthrough Energy Group, е част от решението.
Макар тази практика да има известни поддръжници, тя е изправен и пред някои предизвикателства.
От Международната агенция по енергетика (МАЕ), например, отбелязват, че улавянето на въглероден диоксид от въздуха “е по-енергоемко и по тази причина по-скъпо от улавянето от точков източник.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 12 минЦената на биткойна докосва $100 000
преди 57 минНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 1 часСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 2 часаИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg