Ноември идва след няколко дни, но на Фуджи в Япония все още няма сняг. Това е най-късната дата, на която липсва снежна покривка, откакто се води статистика - или от 130 години насам.

Върховете на най-високата планина в Япония обикновено са покрити със сняг до началото на октомври, но сега са голи - предизвиквайки тревога относно въздействието на климатичната криза върху една от най-обичаните забележителности на страната.

Първият снеговалеж е сигнал за пристигането на зимата. Той следва летния катерачен сезон, който тази година приключи на 10 септември.

Снежните шапки започват да се образуват на Фуджи средно около 2 октомври, като миналата година това се случи на 5 октомври, според японската метеорологична агенция - въпреки че местните медии съобщиха, че по-голямата част от тях се е стопила в началото на ноември поради високите температури.

Японската местна метеорологична служба в Кофу, която обявява първия снеговалеж на Фуджи всяка година, откакто е създадена през 1894 г., все още не е направила това тази година, позовавайки се на необичайно топлото време за сезона.

„Поради факта, че високите температури в Япония продължават от лятото насам и тъй като валеше, нямаше снеговалеж“, каза метеорологът Шиничи Янаги пред CNN. Липсата на сняг към 29 октомври бие предишния рекорд - 26 октомври, поставен през 1955 г. и 2016 г., допълни той.

Япония регистрира най-горещото си лято от 1898 г. насам, или откакто се води статистика, съобщи метеорологичната агенция през септември. Средната температура от юни до август е била с 1.76 градуса над нормалното ниво, надминавайки предишния рекорд от 1.08 градуса, поставен през 2010 г.

В страната остана необичайно топло през есента, като най-малко 74 града регистрираха температури от 30 градуса по Целзий или по-високи през първата седмица на октомври, според анализ на изследователската група с нестопанска цел Climate Central.

Необичайните октомврийски жеги, които Япония преживя, са три пъти по-вероятни поради климатичната криза, според изследователите.

Екстремните летни горещини в страната не са изолирано събитие. Това лято счупи глобалните топлинни рекорди за втора поредна година, като 2024 г. е на път да се превърне най-горещата в историята.

Естественият климатичен модел Ел Ниньо спомогна за скока на температурите, както и причинени от човека фактори, като изгарянето на изкопаеми горива – основният двигател на климатичната криза.

Учените отдавна предупреждават, че светът трябва да ограничи глобалното затопляне до 1.5 градуса над прединдустриалните нива, за да предотврати най-катастрофалните въздействия от изменението на климата.

Ново проучване през януари установи, че климатичната криза е намалила снежната покривка в повечето части на Северното полукълбо през последните 40 години.

По-късните снеговалежи на планината Фуджи може да са тревожна индикация за това накъде се е насочил светът, като по-топлите зими оказват влияние върху снега, туризма, местните икономики, доставките на храна и вода и дори върху човешките алергии.

Фуджи - символът на Япония

Разположен между японските префектури Яманаши и Шизуока, 3776-метровият връх Фуджи е обект на световното наследство на ЮНЕСКО и икона на Япония.

Обикновено е покрит със сняг през по-голямата част от годината, докато сезонът за катерене не започне през юли, посрещайки милиони посетители, нетърпеливи да гледат изгрева от прочутите му склонове.

През последните години планината страда от прекомерен туризъм, като местните власти съобщиха, че посетителите изхвърлят боклуци, претоварват тоалетните и се разхождат с неподходяща екипировка, което води до инциденти или наранявания.

През юли те въведоха туристическа такса и нови разпоредби за управление на тълпите. Сега туристите трябва да плащат $12.40 на човек за достъп до планината, като дневният максимум е 4000 души на ден.