Почти всеки, използвал интернет, се е сблъсквал с онзи притеснителен момент, в който на екрана се появява прозорец с надпис, че устройството е заразено с вирус и ви приканва да кликнете за техническа поддръжка или за изтегляне на софтуер, свързан със сигурността.

Това е често срещана онлайн измама, с която обаче Google си е поставила за цел да се бори агресивно чрез използването на изкуствен интелект (AI).

От технологичния гигант казват, че вече използват версия на AI модела Gemini на устройствата на потребители, която засича и предупреждава за т. нар. измами “техническа поддръжка”.

Това е просто един от начините, по които Google използва напредъка при изкуствения интелект, за да защитава по-добре потребителите от измами в Chrome и в операционната система Android, обявиха от компанията.

Съобщението идва в момент, в който изкуственият интелект вече позволява на злонамерените лица да създават по-лесно големи количества убедително, фалшиво съдържание, което намалява пречките пред извършването на кражба на пари или лична информация на жертвите.

Потребителите по целия свят са загубили над 1 трлн. долара от измами през миналата година, според организацията Global Anti-Scam Alliance. По тази причина Google и други организации все по-често използват AI и за борба с престъпниците.

Фироз Парах, старши директор по инженерната дейност в Google Search, заяви пред CNN, че борбата с измамниците „винаги е била еволюираща игра“, при която злонамерените лица се учат и развиват, докато технологичните компании въвеждат нови защити.

“Сега и двете страни разполагат с нови инструменти. Тук въпросът е как можем да се използва този инструмент по-ефективно? Кой е малко по-активен в това отношение?”

Въпреки че Google отдавна използва машинно обучение, за да защитава своите услуги, напредъкът при AI доведе до подобрено разбиране на езика и разпознаване на модели, което позволява на технологията да идентифицира измами по-бързо и по-ефективно.

От Google казват, че в режима за безопасно сърфиране с „подобрена защита“ на Chrome за настолни компютри нейният модел с изкуствен интелект на устройството вече може да сканира уеб страница в реално време, когато потребителят кликне върху нея, за да търси потенциални заплахи.

Това е важно, защото понякога злонамерените лица правят така, че страниците им да изглеждат по-различно за съществуващите инструменти на Google за идентифициране на измами, отколкото за потребителите.

Тази тактика е наречена „прикриване“, а компанията предупреди през миналата година, че набира сила.

И тъй като моделът, който носи името Gemini Nano, работи на вашето устройство, услугата е по-бърза и защитава поверителността на потребителите, казва Джесика Бау, продуктов мениджър на Google Chrome.

Както и при съществуващия режим за безопасно сърфиране в Chrome, ако потребител се опита да осъществи достъп до потенциално опасен сайт, ще получи предупреждение, преди да му бъде дадена възможност да продължи към страницата.

Благодарение на друга актуализация, Google ще предупреждава потребителите на Android, ако получават известия от съмнителни сайтове в Chrome и ще им позволява автоматично да се отпишат, стига да са активирали известията за уебсайтове в Chrome.

Google също така използва AI, за да засича измамни резултати и да предотвратява показването им в търсачката, независимо от вида устройство, което потребителите използват.

Google Search пусна за първи път версии с AI на своите системи против измами преди три години и сега блокира 20 пъти повече проблемни страници.

Парах казва, че изкуственият интелект е улеснил откриването и премахването на измами, при които злонамерени лица създават фалшиви страници за “обслужване на клиенти” или телефонни номера на авиокомпании.

От Google казват, че компанията е намалила с 80% атаките с измами, свързани с търсенията на авиокомпании.

Google не е единствената компания, която използва изкуствен интелект в борбата с измамниците. Британският мобилен оператор O2 обяви миналата година, че се бори с телефонните измамници с чатбот с изкуствен интелект на име Daisy, предназначен да държи измамниците на телефона, като им предоставя по-малко време за разговори с хора, които могат да станат потенциални жертви на измама.

Microsoft също тества инструмент, който използва изкуствен интелект, за да анализира телефонни разговори с цел да определи дали дадено обаждане може да е измамно и да предупреди потребителя.

Министерството на финансите на САЩ обяви през миналата година, че изкуственият интелект е помогнал за засичането измами с чекове и възстановяването на средства на стойност 1 млрд. долара само през финансовата 2024 г.