Google е сключила сделка за използването на малки ядрени реактори за генерирането на огромните количества електроенергия, необходима за нейните центрове за данни в сферата на изкуствения интелект (AI).
Съгласно условията по договора, Google ще започне да използва първия реактор от компанията Kairos Power през настоящето десетилетие и ще добави нови през 2035 г. Двете компании не предоставят информация за стойността на сделката или къде ще бъдат построени реакторите.
Технологичните компании прибягват все повече до ядрени източници на енергия за подсигуряване на необходимото електричество за центровете за данни, които стоят зад AI.
"Електропреносната мрежа има нужда от нови източници на електричество за AI технологиите," заяви Майкъл Терел, старши директор, отговарящ за енергията и климата в Google.
"Това споразумение помага за ускоряването на нова технология, така че да се отговори на енергийните нужди чисто и надеждно и да се отключи пълния потенциал на AI за всички."
Сделката с Google "е важна за ускоряването на комерсиализацията на усъвършенстваната ядрена енергия, като демонстрира техническата и пазарна осъществимост на решение, което е от съществена важност за декарбонизирането на електропреносните мрежи,” заяви ръководителя в Kairos Джеф Олсън.
Плановете на двете компании подлежат на одобрение от страна на Ядрената комисия на САЩ, както и на местни регулаторни агенции, преди да се пристъпи към изпълнението им.
Миналата година щатските регулаторни органи предоставиха на базираната в Калифорния Kairos Power първото разрешително от 50 години за построяването на нов тип ядрен реактор. През юли компанията започна изграждането на демонстрационен реактор в щата Тенеси.
Стартъп компанията специализира в разработването на по-малки реактори, които използват разтопена флуорна сол като охладител вместо вода, която се използва в традиционните ядрени централи.
Ядрената енергия, която на практика не отделя въглеродни емисии и осигурява електричество 24 часа в денонощието, става все по-привлекателна за технологичната индустрия, която се опитва да намали емисиите си, въпреки че използва повече енергия.
Глобалното потребление на електроенергия от страна на центровете за данни се очаква да нарасне над два пъти до края на десетилетието, според банковия гигант от Уолстрийт Goldman Sachs.
Според Джон Мур, редактор в уебсайта TechTarget AI, центровете за данни имат нужда от огромни количества електроенергия за захранване и за охлаждане.
"Тези центрове за данни са оборудвани със специализиран хардуер, който изисква много електроенергия и генерира много топлина".
По време на Конференцията за климата на ООН през миналата година САЩ се присъедини към група от държави, които искат да утроят капацитета си за производство на атомна енергия до 2050 г. в рамките на усилията за отдалечаване от изкопаемите горива.
Критици на ядрената енергия обаче казват, че при нея също има рискове и генерира дълготрайни радиоактивни отпадъци.
Миналия месец Microsoft сключи сделка за възобновяване на дейността на електроцентралата на остров Три Майл в щата Пенсилвания, където през 1979 г. се случва най-големия ядрен инцидент в историята на САЩ.
През март Amazon обяви, че ще придобие център за данни в щата Пенсилвания, захранван от ядрена енергия.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
През 2020 г. спортист заложи на биткойна. Сега това му се отплаща
преди 1 часВъглищата - мръсни, опасни и безсмъртни
преди 2 часаЗащо хиляди се редят на опашка, за да видят вонящо цвете?
преди 2 часаПрогноза: Глобалните емисии на C02 с нов рекорд през 2024 г.
преди 3 часаПрез третото тримесечие: Заплатите в частния сектор растат с 14.3%
преди 3 часаЗаради AI: Всеки може да стане жертва на дийпфейк порно
преди 3 часа