
„Град на свободата“ е най-новият опит за създаване на бездържавни населени места с минимални корпоративни регулации.
Шепа богати инвеститори от Силициевата долина очевидно гледат към ледените брегове на Гренландия като място за създаването на техноутопичен „град на свободата“.
Според доклад на Reuters, подготвя се проект за създаване на нова община с либертариански уклон, с минимална държавна намеса, фокусирана върху ускореното развитие на нови технологии, като изкуствен интелект и мини ядрени реактори.
Поддръжниците на икономическото развитие в Гренландия твърдят, че студеният климат може естествено да охлажда енергоемки AI центрове за данни, а големите залежи от редки минерали под ледената покривка биха могли да се използват в производството на електроника.

Кои стои зад проекта?
Според Reuters, сред основните поддръжници на идеята за „свободен град“ са Питър Тийл, Кен Хауъри и известният рисков инвеститор Марк Андрисен. Хауъри е дългогодишен приятел на Илон Мъск и бивш съосновател на венчър фонд с Тийл.
Питър Тийл от години е гласовит привърженик на движението за създаване на „морски бездържавни градове“ (Seasteading). Андрисен е част от консорциума California Forever, който има подобен проект в Калифорния.
Всички тези инициативи, включително вече съществуващия град Проспера (Próspera) в Хондурас, са обединени от либертариански идеи, технологичен ентусиазъм и големи финансови средства.
Още през ноември 2024 г. се появиха слухове за планиран град в Гренландия, когато съоснователят на крипто стартъпа Praxis Драйдън Браун сподели в Twitter, че е опитал да закупи земя на острова.
Браун твърди, че е бил потърсен от няколко компании с интерес към изграждане на нов град в региона. Praxis се описва като „интернет нация“ с мисия да „възстанови западната цивилизация“ и вече е набрал над 525 милиона долара финансиране.

Защо е този интерес към Гренландия?
Идеята САЩ да придобие Гренландия, първоначално възприемана като шега по време на първото управление на Тръмп, вече се разглежда като сериозна цел на външната политика на страната.
Вицепрезидентът Джей Ди Ванс и съпругата му посетиха американска военна база в Гренландия през март 2024 г. и призоваха жителите да се отделят от Дания. Според последни проучвания обаче, огромното мнозинство от гренландците са против подобно анексиране.
Защо интерес към толкова негостоприемен остров с население от около 57 000 души?
На изслушване пред Сенатската комисия по търговия и наука по-рано тази година председателят на борда на Texas Mineral Resources Антъни Маркезе каза, че крайбрежието на Гренландия съдържа едни от най-богатите минерални залежи в света — включително редки земни елементи от решаващо значение за съвременната електроника.
Много от тези ресурси са под дебели слоеве лед, но с нови минни технологии и топенето на ледовете, достъпът до тях може да стане възможен.
Сенатор Мария Кантуел пък отбелязва, че студеният климат и близостта до геотермални извори правят острова идеален за захранване на AI центрове за данни, без да се разчита на изкопаеми горива.
Според Браун от Praxis, тежкият терен на Гренландия също би могъл да послужи като идеално място за експерименти, наподобяващи условията на Марс.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
20 и 100 лева – най-фалшифицираните през първото тримесечие
преди 8 часаОстровът с най-голяма концентрация на сини дупки в света
преди 8 часаКак се отразяват космическите мисии на здравето на астронавтите?
преди 8 часаПет начина да помогнете на децата си да са по-успешни
преди 9 часаПроверяват обувките на туристите в популярна италианска дестинация
преди 9 часаКакво представява бета коефициентът при инвестициите?
преди 9 часаПрочети още
САЩ били готови да признаят Крим за руски
darik.bgДоброто по Великден: Десетки кампании в подкрепа на нуждаещите се в цялата страна
darik.bgВеликден: Традиции, символи и вярвания
darik.bgНа живо: Славия води с 10 души, а Локо Пд изпуска положение след положение
dsport.bgРумънец замени спряган за ЦСКА в ОАЕ
dsport.bgРут Колева стана майка: „Животът вече не е същият. По-хубав е“
9meseca.bg