Общинското дружество „Бургасбус“ ЕООД, което отговаря за градския транспорт в Бургас, обяви, че се подготвя активно за прехода към еврото, като тества системите и адаптира услугите си, за да осигури сигурен и плавен преход за своите клиенти.
Ето какви промени налага това:
- За да бъде извършен нормално процесът, на 31.12.2025 г. и 01.01.2026 г. касовите салони на дружеството няма да работят с клиенти. Първият работен ден от новата година ще започне на 02.01.2026 г. след 10.00 ч. на Автогари Юг, Запад и Терминал Меден Рудник.
- Транспортна къща и касата в Поморие ще отворят на 05.01.2026 г. Затова от дружеството препоръчват на всички пътници, които имат изтичащи абонаменти в градския транспорт и за междуселищните линии, да посетят най-удобната за тях каса до 30.12.2025 г.
- Всички абонаменти и пакети, купени преди 31.12.2025 г., ще бъдат валидни до изтичане на срока на валидност или до изчерпване на наличността. Стойностите на електронното портмоне, заредено в пластик карти или мобилно приложение, ще се превалутират автоматично по официалния курс.
- След 20:00 ч. на 31.12.2025 г. всички системи на електронната билетна система – валидатори, мобилно приложение, уеб портал ще бъдат поетапно спрени за превключване на услугите, като се очаква процесът да продължи до края на 1 януари.
- На 31.12.2025 г. и 01.01.2026 г. през целия ден няма да бъде възможно валидирането с банкови карти.
- Стационарните вендинг машини ще работят до следобедните часове на 30.12.2025 г. Ще бъдат извършени технологични пренастройки за работен режим в евро и временно услугите, предоставяни от тях, няма да бъдат достъпни. Очаква се да започнат да функционират по-късно през януари, за което ще бъде пусната допълнителна информация в сайта на дружеството.

Билетът ще струва 0.80 евро, няма да се приемат смесени плащания
От 01.01.2026 цената на билета за еднократно пътуване в градския транспорт в Бургас ще бъде 0.80 евро (1.56 лева). От Бургасбус призовават пътниците да приготвят по възможност точна сума или монети/банкноти с по-нисък номинал, независимо дали са лева или евро.
В периода на двойно обращение няма да се приемат смесени плащания и в двете валути, т.е. плащането трябва да бъде само в евро или само в лева.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Исторически момент: Първата пътническа железница в ОАЕ тръгва на 30 юни
- Черноморските ни пристанища като портали към Азия: България представи стратегията си в Брюксел
- Цифровото евро идва: Какво представлява, как ще работи и кога ще бъде въведено?
- Последни дни за безплатна обмяна на левове в банките: Какво следва?
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Акциите на SpaceX с рязък спад след IPO-то. Какво очакват инвеститорите?
преди 2 мин„Софийска вода“ започва мащабен ВиК проект в Горубляне за 5 млн. евро
преди 5 минСофийски район стана пионер - първи въвежда масово изкуствен интелект в администрацията
преди 24 минСлед 5 години пауза: Луксозен град-хотел в Черна гора отваря отново, комплект чадър и шезлонги струва 240 евро
преди 54 минТелефон зад волана, липса на колан и висока скорост: Новите камери в София виждат всичко
преди 1 час83.5 трлн. долара сменят собствениците си: Най-голямото прехвърляне на богатство в историята започна
преди 1 часПрочети още
И Радев, и БСП може да подкрепят Йотова за президент! Говори Крум Зарков!
darik.bgИвелин Михайлов: Лъжа е, че закривам „Исторически парк“!
darik.bgБабикян: ДАНС така и не разбра дали търси, или не търси Олег Невзоров!
darik.bgНе покривайте бебешката количка със суха пелена в жегите - ето как да предпазим бебето от прегаряне
9meseca.bg