
В голям ярко осветен склад във Флауъри Бранч, Джорджия, двойка роботи с формата на хора - дело на Agility Robotics, се придвижва по полиран бетонен под, като походката им е странно превзета.
Краката им свършват с тесни, приличащи на копита ходила, обути в специални неплъзгащи се обувки. Те се навеждат, за да вземат кошове, пълни с оформящо бельо от марката Spanx, след което ги пренасят до намиращ се наблизо конвейер.
Въпреки че работата им е скучна и черна, тези роботи на име Digit са преки заместници на хора, които иначе щяха да я вършат. Те също така представляват гъвкав мост с другите не толкова гъвкави автоматизирани машини, често срещани в складове и заводи.
В този смисъл, хуманоиден робот като Digit представлява ускоряването и автоматизацията на процеси, които са от съществено значение за електронната търговия, производството, селското стопанство и всяка друга част от нашата физическа и изградена среда.
В научната фантастика отдавна има множество роботи, които се движат, изглеждат и дори мислят като нас. В реалния свят на хуманоидните форми доскоро не се приписваха големи шансове.
Те са трудни за изграждане, скъпи, бавни и тромави и никога не са били логичното предложение, в сравнение с безбройните други видове със специално предназначение и много по-достъпни роботи, чийто брой нарасна значително през последното десетилетие.
Това се променя. Със скока в глобалното търсене на роботи, масовото производство и падащите разходи за компоненти ги правят по-евтини за производство.
Също толкова важно е, че нови видове изкуствен интелект (AI), някои от тях близки роднини на онзи, който преобърна приоритетите на технологичните компании и правителствата след дебюта на ChatGPT, задвижват тела на роботи по начини, които просто не бяха възможни - дори допреди няколко години.
И докато роботите със специално предназначение продължават да се увеличават, предимствата на човешкото телосложението започват да създават ниша за хуманоидните роботи. Светъть в крайна сметкаь е изграден за неща, които изглеждат и се движат като нас.
Навсякъде има стълби, пътеки, рафтове на височината на рамената и неща на нивото на очите, така че придържането към хуманоидната форма улеснява използването на роботи за съществуващи работни позиции.
Човешката форма има и по-фини предимства — ние можем да вдигаме тежки товари, като балансираме с краката си, докато робот с колела и ръце би трябвало да има доста по-широка основа, за да не се прекатури.
Повече от 10 стартъп компании по света вече предлагат хуманоидни роботи. Всички имат грандиозни прогнози за научно-фантастично бъдеще с неограничена помощ от страна на нашите механични крепостни селяни. Няколко от тях вече имат свои ботове, които се тестват в заводи и складове.
Ключово предимство, което производителите изтъкват, е, че за разлика от настоящата автоматизация, хуманоидните роботи могат да правят по повече от едно нещо.
“Хуманоидните роботи са първата категория роботи, които могат да вършат напълно различни задачи въз основа на нуждите на бизнеса или времето на работната смяна,” казва Адриан Стох, главен директор автоматизация в GXO Logistics, която притежава и ръководи разпределителния център на Spanx, където в момента работят роботите Digit на Agility.
“В бъдеще Digit може да разтоварват ремаркета сутрин, да приемат стока следобед и да товарят камиони вечер.”
Логиката на създателите на хуманоидни роботи от следващо поколение е, че потенциалната им гъвкавост оправдава разходите за тях, като ги прави използваеми в повече часове всяка година.
Нито една от компаниите, които предлагат хуманодини роботи в момента, не разкрива какви са разходите за тяхното производство. Всички казват, че с времето те ще паднат и че това ще е от ключово значение за разпространението им.

“Икономиката винаги е била предизвикателството за роботите,” казва Джеф Карденас, главен изпълнителен директор на базираната в Тексас Apptronik, която започва собствени тестове с хуманоидни роботи в отделен склад на GXO.
По тази причина неговата компания работи по въпроса да направи роботите възможно най-достъпни.
Дори и най-евтиното и надеждно тяло на робот обаче е нищо без мозък.
Тук се появяват едни от най-скъпите компании в света и най-известните стартъпи, в това число и производителят на чипове Nvidiaь и създателят на ChatGPT OpenAI. Много от техните най-големи залози на струващи милиарди долари центрове за данни и многомилионни заплати за звездни инженери са свързани отчасти с роботиката.
Някои хора смятат, че точно както чатботове скоро ще се сдобият със способности, които биха могли да им позволят да изпълняват задачи с малко или без никакъв човешки надзор, роботите ще бъдат следващите.
“ChatGPT моментът за общата роботика е зад ъгъла,” заяви наскоро главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг.
Най-новата вълна технологии в сферата на изкуствения интелект вече дават възможност на роботите - и по-конкретно на хуманоидните роботи, да се държат по начини, които бяха непостижими само преди няколко години.
Boston Dynamics - компания, известна с това, че залива интернет с видеа на все по-способни роботи от повече от 20 години, олицетворява тази тенденция.
Когато Boston Dynamics беше отделена от Масачузетския технологичен институт (MIT) през 1992 г., контролните системи за роботи - или иначе казано техните мозъци, бяха примитивни по днешните стандарти.
От тогава AI, при който на практика става въпрос роботите да бъдат научавани, а не програмирани, се внедрява във все повече части на софтуера, който управлява роботите на Boston Dynamics, казва Аарън Сондърс, главен технологичен директор на компанията.
Роботиката е сфера, в която да виждаш е да вярваш. Успехите или провалите на нейните творения могат да бъдат оценени лесно от всеки. В този дух, Мелъни Уайз, главен технологичен директор на Agility, посочва, че нейната компания е първата в САЩ, в която хуманоидни роботи вършат реална работа в реална производствена среда.
Въпреки това, с каквито и темпове хуманоидните роботи да поемат ръчния труд, техните способности за момента са доста ограничени, както и техният брой. В склада на Spanx засега има само два робота Digit.
За да могат роботите наистина да отчетат възход в тази индустрия, в която хиляди подзадачи все още трябва да бъдат автоматизирани, може да са необходими много различни видове хуманоидни роботи.
Карденас от Apptronik смята, че най-универсалните роботи ще бъдат с тела с ръце и глави, които могат да бъдат поставяни върху почти всякаква платформа от колела до четири крака.
Бъдещето на роботите с общо предназначение може да бъде само хуманоидно в смисъл, че ще очакваме да мислят като нас, независимо от формата на тялото им.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Отиде си папа Франциск
преди 2 часаКак гумените мечета Haribo завладяха света?
преди 2 часаНай-лошият тип шеф, с когото можете да работите
преди 2 часаХуманоидните роботи най-после имат истинска работа
преди 3 часаКак майката на бившия шеф на IBM отглежда четири успели деца?
преди 3 часаПролетен детокс: Как безопасно да рестартираме организма си?
преди 3 часаПрочети още
Единство в празника: Православни и католици празнуват заедно Възкресение Христово
darik.bgПролетен детокс: Мит или необходимост? Как безопасно да „рестартираме“ организма си
darik.bg10 сезонни супер храни, които да добавите в менюто си през пролетта
darik.bgТомаш: Не е важно как ще играем срещу Черно море, важно е, ако трябва и с половин гол, но да победим (ВИДЕО)
dsport.bgМачовете в Италия бяха отложени след кончината на папа Франциск
dsport.bgПланираш бебе? Ето какво да промениш в начина си на живот още сега
9meseca.bg