Ана Гарсия наема бунгало на плаж северно от Барселона всяка година, прекарвайки там два месеца през лятото с дъщеря си. Но сега тя се страхува, че летата им край морето в Монтгат, на около 30 минути път с кола от центъра на града, вече са преброени.

Бурите и покачването на морското равнище, предизвикани от изменението на климата, ерозират изкуствените плажове в метрополиса Барселона, като морето поглъща части от бреговата линия всяка година, казват властите.

В сравнение с естествените брегови линии, изкуствените плажове ерозират по-бързо. С бреговата линия на Монтгат това се случва особено бързо, казват местните жители и властите. Според Гарсия:

„Очевидно е тревожно, защото се увеличава все повече и повече и не показва признаци на спиране. Съвместното ни съществуване с морето тук е в опасност.“

Рибарският град, превърнат в лятно място за отдих, е свикнал с промените. Риболовът някога е бил основната икономическа дейност в „Маресме“ - или блатата, северно от Барселона, но всичко се променя през 1986 г., когато вторият по големина град в Испания е обявен за домакин на Олимпийските игри през 1992 г.

Там, където някога е имало само скали, вълноломи и тънки пясъчни ивици, са построени няколко нови плажа, които помагат на града да се превърне в една от водещите туристически дестинации в Европа.

Засилване на бурите

Изменението на климата заплашва тази трансформация в малки крайбрежни градове, като Монтгат, като засилва бурите, които ерозират бреговата линия и водят до покачване на морското равнище.

Въпреки че властите реагираха, като замениха загубения пясък и изградиха нови вълноломи, усилията не са в крак с ерозията на бреговата линия. Рамон Тора, управител на столичния район на Барселона, признава, че простото добавяне на още пясък не е достатъчно.

„Това, което трябва да направим първо, не е просто да възстановим пясъка, а по-скоро да спрем загубата му. В случая с региона „Маресме“, тук говорим за структури, като вълноломи, защото ограничават плажа."

Европа е най-бързо затоплящият се континент в света, като температурите се увеличават два пъти по-бързо от средното за планетата от 80-те години на миналия век, според Службата за изменение на климата „Коперник“ на Европейския съюз.

Със затоплянето на Земята, морското равнище се покачва до голяма степен поради топенето на ледниците и термичното разширение на морската вода, докато тя вдига градусите си. Това увеличава риска от крайбрежни наводнения и бурни вълни, които водят до загуба на земя.

В Монтгат и близките плажове основните щети настъпват през есента и зимата, когато разрушителните метеорологични системи, известни на местно ниво с испанския акроним DANA, носят мощни бури в Южна Европа.

Бурите опустошиха бреговата линия на Монтгат през последните години. През април 2024 г. те донесоха вълни, издигнали се до 5 метра височина, като оставиха части от Монтгат на практика без плаж.

След като вълните достигнаха редица къщи на брега на морето, беше построена линия от скали, служещи като вълнолом.

Плажовете - важни за местните 

Кметът на Монтгат Андреу Абсил смята, че само една трета от плажа е оцеляла отпреди година. Той подчертава важността на ивицата за местните жители.

„Плажовете са последното демократично пространство, което имаме. Те трябва да бъдат за всички нас, за да ги използваме и да им се наслаждаваме през цялата година.“

Властите на Барселона изчисляват, че са необходими 60 милиона евро, за да се стабилизира бреговата линия на метрополиса с дължина 42 километра, 30 километра от които са плажове, като Монтгат. Към това се добавят и годишните разходи за поддръжка след бури.

Учените казват, че най-големият проблем ще възникне, когато морето достигне инфраструктурата на града, включително железопътната линия, домовете и бизнеса.

Темпотата на покачване на морското равнище предвещава още загуби, казват учени.

Агустин Санчес-Арсила, морски инженер в Политехническия университет на Каталуния, заявява, че настоящите тенденции показват, че морското равнище по каталунското крайбрежие е четири пъти по-високо днес, отколкото преди три десетилетия.

Той посочва, че се е повишило с 14 сантиметра за 25 години, докато вълните са средно с 30 сантиметра по-високи.

„Не е нужно да прогнозираме, че ще се ускори. Можем да кажем, че вече се е удвоило от 90-те години на миналия век“.

Експертът добавя, че времето за адаптация към климата е днес. Тези мерки включват изграждане на морски стени, засаждане на растителност - като бариера пред морето, и други.

Местните собственици на бизнес в града зависят от летния туризъм и се притесняват какво може да се случи, когато морето погълне още пясък. Тези, които идват година след година за пресни морски дарове и студена бира, споделят загрижеността им.