Кой моден артикул е толкова обичан от членовете на кралското семейство, колкото и от Джей Ло? Или толкова актуален на модната сцена през 2024 г., колкото и в каталозите за плетене от 1960 г.?

Отговорът е изненадващо празничен. Пуловерът Fair Isle (на български Феър Айл - традиционно плетиво, произхождащо от бреговете на Шотландия) е основна част от гардероба повече от 100 години, носейки топлина на всички - от рибарите от 18-ти век до Мик Джагър.

През последните пет години луксозните марки Ralph Lauren, Thom Browne, Chanel, Celine, Balenciaga, Raf Simons, Versace и Dries van Noten представиха свои интерпретации на плетивото на модния подиум.

Getty Images

Лондонската дизайнерка Моли Годард дори превърна модела в нещо като свой неофициален подпис, като се погрижи да съчетае структурираната плетка в стил Fair Isle с пола от тюл в почти всяка колекция.

Накратко, пуловерът се превърна в зимна класика, която изглежда вечно на мода. Адам Броуди наскоро носеше червено-бяла негова версия на корицата на списание Stylist, докато Кейти Холмс беше заснета да изпълнява поръчки в стар бежов пуловер Fair Isle от 2022 г.

Дори в Лос Анджелис, където няма зима, звезди - например Хейли Бийбър, са виждани да пият кафе в уютните плетива на Fair Isle.

Взела името си от остров Феър Айл – част от Шетландския архипелаг край североизточното крайбрежие на Шотландия, техниката на плетене се появява за първи път в рибарските шапки през 18-ти и 19-ти век (нашите любими пуловери идват на бял свят много по-късно).

Моделът с две нишки е не само артистичен, но прави високите шапки с конусовидна форма изключително топли, удвоявайки текстилната маса. Шапките често се отличават и с плетена вътрешна подплата.

Типичната плетка Fair Isle следва модел „OXO“, където геометричното „O“ е последвано от „X“ и се повтаря в цялата дреха. Някои плетачи изпълват формата „О“ със символи, като кръстове, снежинки или централна точка, наречена „гъше око“.

Но това, което ги отличава от другите риболовни дрехи в миналото, е ярката цветова палитра. „Използват се синьо, червено, жълто, бяло и кафяво“, казва д-р Карол Кристиансен, куратор в Музея на текстила в Шетланд, който има обширна колекция от произведения, датиращи още от 1850 г.

„Идеята е капитаните да носят по-ярки цветове, така че да се виждат по-лесно или от сушата, или от други лодки.“

Но как функционалното работно облекло се превръща в един от най-трайните модни дизайни?

През 19 век рибари от Норвегия и Нидерландия идват в района, за да ловят херинга във водите на Шетланд. Забавните малки цветни шапки, носени от работниците на Феър Айл, се възприемат като перфектен сувенир за тях.

До 1870 г. в Шетланд вече има редовен транспорт и пощенски услуги, което повишава мащаба на търговията и туризма. Скоро той се превръща във ваканционна дестинация за запалени ловци, които, точно като нидерландските капитани, могат да вземат част от Fair Isle със себе си.

С нарастването на търсенето нараства и търговията. Изведнъж моделът се появява на чорапи, ръкавици, шалове и накрая върху пуловери.

Той придобива популярност през 20-те години на миналия век, когато през 1923 г. е нарисуван портрет на тогавашния принц Едуард от сър Хенри Ландър, който засилва връзката на дизайна със спортния дух.

Облечена в пуловер Fair Isle с приглушено v-образно деколте и плоска шапка от тартан, британската кралска особа катапултира стила в мейнстрийма.

Точно тогава модата се променя – по-свободните и по-удобни дрехи изместват корсетите и фустите благодарение на дизайнери, като Пол Поаре и Габриел Шанел (последната е почитателка на Феър Айл, снимана в жилетка с яка и отличителния „OXO“ модел през 1910 г.)

Жените носеха подобни жилетки и пуловери - често изплетени от самите тях, ако нямат средства да си ги купят - и плисирани поли до коляното.

Феър Айл бързо се превръща в символ на семейството. Майките в цялото Обединено кралство не само плетат пуловери за себе си, но и за съпрузите, и за децата си. Изведнъж цели семейни единици носят съвпадащи си дизайни Fair Isle.

Getty Images

Това прави плетката символ на традиция и здравословен живот, които съвременните дизайнери използват, за да събудят носталгия.

„Мисля, че всичко с усещане за място и време дава на хората чувство за принадлежност“, казва старши дизайнерът на плетива Ема Брукс за британския лейбъл Toast в интервю за CNN.

Плетивата Fair Isle са стълб на есенно-зимните колекции на марката, които имат партньорство със специализирана фабрика в Шотландия (макар и не в Шетланд) и често работят с местни шотландски производители на прежди.

„Има нещо ласкателно в плетения пуловер и мотивите му. Без да е прекалено завладяващ, той се отразява на начина на обличане на много хора.“

Въпреки че дизайнът никога не става официално запазена търговска марка, има наследствени мотиви в традиционния Fair Isle, които е трудно да се повторят - въпреки че често се опитват. През 2015 г. Chanel възроди своя модел в колекцията си Metier d’Arts, посветена на занаятчийското творчество.

Плетивата, по ирония на съдбата, предизвикаха полемика, след като независимият шетландски лейбъл Mati Ventrillon заяви, че Chanel копира нейните дизайни, след като представители на модната къща посещават студиото й в рамките на проучване. Chanel се извини и отдаде заслуженото на Ventrilon.

Брукс е наясно с културната чувствителност на занаята и дори посещава д-р Кристиансен в Шетландския текстилен музей през 2019 г., за да потърси вдъхновение за дизайна на следващата колекция на Toast, направена с прежда от Шетланд.

„Важно е да сме чувствителни към факта, че някои мотиви са много традиционни за определена регионална област“, ​​казва Брукс.

Днес д-р Кристиансен вярва, че обявяването на Fair Isle за местна търговска марка е почти невъзможно. Има проблеми и с отглеждането на едър рогат добитък, което означава, че не всички плетива в стил Феър Айл, създадени в Шетланд, са направени с вълна от еетландски овце.