Столичният булевард Витоша запазва 41-вата си позиция в класацията на най-скъпите търговски улици в Европа, според традиционното проучване Main Streets across the World на консултантската компания Cushman & Wakefield.

Средният месечен наем на търговските обекти на най-популярната софийска улица възлиза на 57 евро на кв. м, като отчита 6% ръст в местна валута за последната година. В Европейската класация, в която са включени по повече от една улица от държава, Витошка остава на 51-ва позиция.

Световни лидери

Тазгодишната световна класация беше оглавена за първи път от европейска улица и това е Виа Монтенаполеоне в Минало, която със среден месечен наем от 1 666 евро на кв. м измести от първото място Пето авеню в Ню Йорк (1 628 евро).

Третата позиция се заема от лондонската Ню Бонд Стрийт (1 433 евро), която праща едно място назад хонконгската Цим Ша Цуй (1 308 евро).

Пет от десетте най-скъпи търговски улици в света се намират в Европа - освен Виа Монтенаполеоне и Ню Бонд Стрийт, в челната десетка попадат още Шанз-Елизе (1 043 евро) която запазва петата си позиция, Банхофщрасе (798 евро) в Цюрих, която остава на седмо място, както и Колмаркт (450 евро) във Виена, запазваща десетата си позиция.

Останалите места в Топ 10 се допълват от Гинза в Токио, която заема шесто място с 965 евро месечен наем на кв. м, Пит Стрийт Мол в Сидни с (осма позиция с 652 евро месечен наем на кв. м) и Мьондонг в Сеул (девето място с 559 евро месечен наем на кв. м).

Общи тенденции

Като цяло, наемите се покачват през последната година на 79 (57%) от анализираните 138 търговци улици. Ръстът в САЩ е особено поразителен, като някои европейски улици също отчитат силно повишение на наемите - най-вече в Италия, Франция и Великобритания, където търсенето на луксозни площи продължава, отбелязват от Cushman & Wakefield.

Спад в наемите се наблюдава при 14% от търговските улици (19). По региони най-голямо увеличение на наемите е отчетено в Северна Америка (8.5%), като след това се нареждат Европа и Азиатско-тихоокеанския регион с 3.5 и 3.1% ръст, респективно.

В много от регионите наемите вече надхвърлят предпандемичните нива и в момента са средно с 6.0% по-високи в световен мащаб.