
В много европейски страни, включително и в България, доходите от пенсия са значително по-ниски от заплатите.
Това затруднява много възрастни хора да поддържат стандарта си след края на активния трудов живот. Почти всеки шести пенсионер в Европейския съюз е изложен на риск от бедност, като процентът нараства от 12% през 2013 г. на 15.5% през 2023 г., пише Euronews.
Съвкупният коефициент на заместване на Евростат оценява ефективността на пенсионните системи, в зависимост от това доколко позволят на възрастните хора да запазят стандарта си на живот след пенсиониране.
Той сравнява средния пенсионен доход на лицата на възраст 65–74 години със средния трудов доход при тези на възраст 50–59 години, като изключва допълнителните социални придобивки.
През 2023 г. съвкупният коефициент на заместване в ЕС е бил 58%. Това означава, че човек, който е печелил 100 евро на възраст между 50 и 59 години, ще получи 58 евро доход от пенсия на възраст между 65 и 74 години.

Какво показва класирането?
Съотношението варира от 35% в Хърватия до 78% в Гърция. Испания (77%) и Италия (75%) се нареждат след Гърция на върха, докато Португалия също надхвърля средното за ЕС със съотношение от 61%.
На дъното Литва (36%) и Ирландия (39%) следват Хърватия в групата на държавите със съотношение под 40%. В България коефициентът на заместване е 46%, като също е под средното ниво за Общността. В Германия той е 49%, а във Франция - 59%.
В 11 държави-членки на ЕС пенсиите представляват по-малко от половината от средните доходи на хората към края на трудовия им живот.
Страните кандидатки за членство в ЕС също имат по-ниски съвкупни коефициенти на заместване (съответно 46% в Сърбия, 38% в Черна гора и 37% в Албания), приравнявайки се по-близо до източноевропейските страни.

Разлика между половете
Коефициентът на съвкупно заместване варира и според пола. В ЕС мъжете (60%) са получили три процентни пункта повече от жените (57%).
"Въпреки че разликата между средните пенсии на мъжете и жените продължава да намалява, оставащите различия между половете в бедността в напреднала възраст, размера на пенсията и пенсионното покритие свидетелстват за трайни неравенства“, се отбелязва в доклада за адекватността на пенсиите на Европейската комисия и Комитета за социална защита.
В една трета от страните-членки на ЕС това съотношение е по-високо за жените, отколкото за мъжете. Например в Германия пенсиите възлизат на 54% от доходите в края на кариерата за жените, в сравнение с 46% за мъжете.
Тази тенденция може да се види и в Дания, и в Ирландия, където съотношението е в полза на жените с 6 процентни пункта.
Пенсионните системи в Испания и Португалия са най-неблагоприятни за жените. В Испания общият коефициент на заместване е 63% за жените - значително по-нисък от 83% за мъжете.
По подобен начин в Португалия жените имат съотношение от 50%, в сравнение със 71% за мъжете, което означава, че жените пенсионери са получавали 30% по-малко от мъжете.

Къде пенсиите са най-високи?
В Европа съществуват значителни различия в размера на пенсиите. През 2021 г. средната месечна брутна пенсия за старост на бенефициент варира от 226 евро в България до 2575 евро в Люксембург. Средната стойност за ЕС пък е 1294 евро.
В номинално изражение западноевропейските и северноевропейските страни имат най-високи пенсии, докато източноевропейските и югоизточноевропейските страни са с много по-ниски нива.
Разликата се стеснява, когато се коригира спрямо стандартите на покупателната способност, вариращи от 437 евро в България до 1681 евро в Люксембург в рамките на ЕС.
Общата тенденция обаче остава непроменена. Страните от Западна и Северна Европа продължават да имат най-високи пенсии, докато източните и балканските страни отчитат по-ниски стойности.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
40% от всички полети с балони в света са в съседна страна на България
преди 3 часаТурски хотел четвърти в класацията на най-добрите в света за 2025 г.
преди 4 часаВместо да мързелуват: Прахосмукачките роботи ще поливат растения и ще си играят с котката
преди 4 часаЗапочна строителството на нов мост между Русия и Северна Корея
преди 4 часаПопулярен британски град - поредният с туристическа такса
преди 5 часаСресан, лакиран и обложен с мито: Как Тръмп е на път да фалира лешникотрошачката с лика си
преди 5 часаПрочети още
5 години България ще подава на Гърция вода за напояване от река Арда
darik.bgМобилните оператори ще съобщават предварително при срив на мрежата
darik.bgПървите 100 дни на Тръмп в Белия дом: Изброяване на постижения и атака на съперници
darik.bgНамаляват броя на отборите в елита (ВИДЕО)
dsport.bgАтанас Караиванов: На 99,9% ще има правило за брой българи на терена (ВИДЕО)
dsport.bgУчилищна тревожност: Как да помогнем на детето си?
9meseca.bg