Една от водещите новини в криптоиндустрията за последното тримесечие беше стартът на 9 борсово търгувани фонда (ETF), базирани на Ethereum.
На 23 юли американските инвеститори получиха средство за придобиване на експозиция към пазара на Ethereum през регулиран и леснодостъпен фонд.
Регулираните ETF-и привличат широк кръг инвеститори към пазара на криптоактиви и - за разлика от фючърсно-базираните ETF, спот фондовете притежават директно ETH токени по рентабилен начин.
За почти всички протфолио мениджъри попечител на Ethereum за целите на фондовете е Coinbase.
Появата на спот ETF-ите върху етериума като инструмент за инвестиция е преди всичко добра новина за крайните инвеститори. След малко повече от два месеца търговия, спот Ethereum ETF-ите записаха кумулативен обем $13 млрд.
За сравнение, ETF-ите на биткойн надхвърлиха $13 млрд. кумулативен обем през първите седем дни на търговия, се посочва в тримесечния анализ на българската компания за управление на криптоактиви Belayer.
Влияние върху цената на Ethereum и интересът към ETF имаше отливът на средства от Grayscale Ethereum Trust (ETHE). За разлика от останалите фондове, ETHE e първоначално затворен фонд, основан през 2017 г.
През 2019 започва да се търгува публично през извънборсови сделки, като до момента на старта на търговия и превръщането му в спот ETF в него бяха събрани средства за над $9 млрд долара.
Подобно на аналогичния Grayscale фонд, базиран на Bitcoin, и този срещна сериозен отлив от инвеститори (-4.5 млрд долара), които потърсиха фондове с по-добро попечителство, условия и такси, или просто решиха да реализират нереализираната си до този момент печалба.

Докато ETHE загуби почти половината от своя размер, най-големият мениджър на активи в света BlackRock със спот ETF (ETHA) изглежда затвърждава устрема си, тъй като успя да привлече общо $1 млрд за малко повече от месец.
От компанията смятат, че предизвикателство остава дефинирането и представянето на Ethereum като интересна инвестиция.
Наративът за втория най-популярен криптотокен като водеща платформа и ключова инфраструктура за децентрализирани апликации, макар и верен, остава труден за преразказване, особено в конкуренция с далеч по-лесното за разбиране “дигитално злато”, когато става въпрос за Bitcoin.
Най-големият инвестиционен мениджър в света стартира своя Bitcoin ETF през януари с голям успех - IBIT достигна $2 млрд. в управлявани активи в рамките само на 15 дни.
Ентусиазмът към фондовете, базирани на етериума, беше допълнително охладен и от липсата на доходност върху основния актив. Въпреки това, няма тенденция за прекъсване на инвестиционните потоци към тях.
Според експертите на Belayer, появата на толкова достъпен инвестиционен продукт, базиран върху основополагащ актив като ETH, предназначен за обикновения инвеститор, е значимо събитие за целия сектор.
Обичайната следваща стъпка за човек, който вече притежава крипто, често е в посока onchain, а Web3 става все по-легитимно място, предоставящо изцяло нови възможности, се посочва още в анализа.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Гълъб Донев: 30% по-скъпи винетки означават едва 1.20 евро повече на месец
- Тежка критика към бюджета за 2026 г.: Фискалният съвет вижда риск за финансовата стабилност
- Финансите на крал Чарлз III: Откъде идват доходите на монарха и какви данъци плаща?
- Binance за оттеглените заявления за лиценз: Част от потребителите може да бъдат засегнати
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Плажовете около Солун: Къде почиват местните и какви са цените за чадър и шезлонг
преди 7 часаЕдно мускалче аромат: Историята на българското розово масло
преди 7 часаНадежда Димитрова, „Тимак Агро“: Ключът към рентабилното земеделие е в разума, анализа и иновациите
преди 7 часаНови правила на ЕС: Медът вече ще показва точната държава на произход
преди 7 часаМасови проверки по Черноморието: Следят водните атракциони, цените и касовите бележки
преди 8 часа160 години Пристанище Русе: От първата железница до стратегическа връзка с Европа
преди 8 часаПрочети още
„Моето дете в гроба не яде нищо!“ Николай Попов с предупреждения към Радев!
darik.bgХаджигенов: Радев е най-безполезният военен!
darik.bgВладислав Панев, ДБ: Румене, страхливо започвате!
darik.bgКак да оцелееш с бебе през първия месец? Ани Събева и Деси Певтичева канят на онлайн събитие на 30 юни
9meseca.bg