Основополагащият документ за създаването на биткойна - "бялата книга", написана от неговия митичен създател Сатоши Накамото, навърши 16 години, пише Coin Telegraph.

На 31 октомври 2008 г. Накамото споделя документа, озаглавен „Биткойн: система за електронни пари в брой от типа Peer-to-Peer“ с пощенски списък за криптография, предлагайки децентрализирана мрежа от партньори, способна да удостоверява трансакции чрез т. нар. "доказателство за работа" - изчисления на сложни криптографски задачи. 

Три месеца по-късно Накамото успява да "изкопае" първия блок на биткойн, известен като генезис блок, възнаграждавайки се с 50 биткойна. Така стартира проектът, който сега е най-голямата мрежа за криптовалути в света.

16 години по-късно биткойнът достига пазарна стойност от над $1.42 трилиона, което го прави десетият най-голям актив в световен мащаб, според CompaniesMarketCap. 

Няколко дни преди тази годишнина цената на криптовалутата се изкачи до 7-месечен връх над $73 600, доближавайки се до историческия си рекорд, който някои анализатори очакват да бъде преминат след президентските избори в САЩ.

Според Митил Такоре, съосновател и главен изпълнителен директор на Velar, растежът на биткойна е подсилен от доверието на инвеститорите и институционалното възприемане на ролята му като средство за запазване на стойността. 

„Биткойнът еволюира от нишов дигитален експеримент до глобален клас активи, който съперничи на традиционните "активи-убежища", като златото. Но за разлика от златото, на което са били нужни хиляди години, за да се установи, биткойнът успя да привлече институционалното внимание, да разпали регулаторни дебати и да задвижи глобално децентрализирано финансово движение само за 16 години". 

Подчертавайки институционалния интерес, най-големият мениджър на активи в света BlackRock надхвърли 30 милиарда долара активи в своя борсово търгуван фонд на 30 октомври.

Биткойн фондовете все повече привличат вниманието, подчертавайки трансформацията на криптовалутата от екзотично дигитално предложение в основен финансов актив. 

Според Паоло Ардоино, главен изпълнителен директор на Tether, биткойнът се е превърнал в най-добрата валута в света.

"Вярвам, че биткойнът е най-добрата валута в света, но все още не всички са готови за нея. Хората имат по-големи проблеми в живота си и в този момент все още не разполагат с достатъчно време, което да инвестират, за да разберат биткойн. Но аз вярвам, че бариерите за навлизане  в криптоиндустрията все по-бързо намаляват", коментира той пред Coin Telegraph.