
Датският град Одензе привлича туристи с богатата си история и култура.
Това е мястото, на което крал Кнуте - последният викингски крал на Дания, е бил убит през 11 век. Там е роден и известният разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен около 700 години по-късно.
Но днес Одензе, с население от малко над 210 000 души, е и дом на повече от 150 компании от сферата на роботиката, автоматизацията и производството на дронове.
Той е известен с колаборативните роботи, известни и като "коботи" - машини, предназначени да работят заедно с хора, често в индустриална среда. Роботиката е „любима индустрия“ за града, казва кметът Питър Рахбек Юел, и гражданите са горди с това.
Корабите и роботите
Успехът на роботиката в Одензе се корени в по-традиционната индустрия на корабостроенето.
През 80-те години на миналия век корабостроителницата Lindø - собственост на Mærsk Group, се сблъсква с нарастваща конкуренция от Азия и се обръща към близкия Университет на Южна Дания за помощ при разработването на заваръчни роботи за подобряване на ефективността на корабостроителния процес.
Нилс Юл Якобсен, който тогава е студент, си спомня, че е приел възможността да се присъедини към проекта. Той мечтаел да работи с роботи заради филма Star Wars, който гледал като тийнейджър.
"Но в Дания това не изглеждаше като възможност. Тогава нямаше никаква подобна дейност“, разказва Якобсен пред MIT Technology Review.
Ситуацията започна да се променя с партньорството между корабостроителницата и университета. През 90-те години тази връзка получава голям тласък, когато фондацията зад корабната компания Mærsk финансира създаването на Mærsk Mc-Kinney Møller Institute (MMMI) - център, посветен на изучаването на автономни системи.
Корабостроителницата Lindø, в крайна сметка, прекратява програмата си за роботика, но изследванията в института продължават. Студентите се стичат в учебното заведение, за да учат роботика. И именно там трима изследователи стигат до идеята за по-лека, гъвкава и лесна за използване индустриална роботна ръка.
Тази идея се превръща в стартъп, наречен Universal Robots - първата голяма история на успеха на Одензе в областта на роботиката. През 2015 г. американският гигант за тестване на полупроводници Teradyne придобива Universal Robots за 285 млн. долара. Това се оказва повратна точка за роботиката в града като цяло.
Ким Полсен, президент и главен изпълнителен директор на Universal Robots, казва, че е било изключително важно Teradyne да запази основната база на компанията в Одензе и да поддържа датската работна култура, която той описва като "нейерархична и силно екипна". Това се простира отвъд стените на компанията, като работниците обикновено са щастливи да споделят своя опит с други в местната индустрия.
Universal Robots се позиционира като платформена компания, а не просто като производител, като кани други фирми и организации да работят с нейните технологии за създаване на роботизирани решения за различни сектори.
Роботизираните ръце на компанията могат да бъдат намерени във фабрики за автомобилни части, на строителни площадки, във фармацевтични лаборатории и на линии за бутилиране на вино. Това е инструмент за растеж за компанията, но също така предлага възможности и за други стартиращи фирми.
Ефектът на доминото
През 2018 г. Teradyne купува и втори стартъп от Одензе от сферата на роботиката - Mobile Industrial Robots, основан от фена на Междузвездни войни Нилс Юл Якобсен, който работи върху роботите за заваряване на кораби в дните си в университета.
Компанията произвежда роботи за вътрешен транспорт, например за пренасяне на палети или теглене на колички в складове. Продажбата позволява на Якобсен да инвестира в други проекти, сред които е Capra - производител на мобилни роботи за работа на открито, където той сега е главен изпълнителен директор.
"Успехът на тези две големи компании за роботика, които заедно наемат около 800 души в Одензе, създава "домино ефект", внасяйки както финансиране, така и бизнес идеи в роботизирания клъстер", казва Сьорен Елмер Кристенсен, главен изпълнителен директор на финансираната от правителството организация Odense Robotics.
Позиционирането в град, който е сравнително малък в световен мащаб (въпреки че е третият по големина в Дания) безспорно е свързано с предизвикателства. Привличането на финансиране е едно от тях. Повечето инвестиции в сектора все още идват от страната.
Намирането на таланти също е трудно, тъй като търсенето надвишава предлагането на висококвалифицирани технически лица. Каспер Халенборг, директор на MMMI, казва, че институтът се чувства длъжен да произведе достатъчно дипломирани специалисти, които да подкрепят нуждите на местната индустрия. Дори сега твърде малко жени и момичета навлизат в нея.
MMMI подкрепя програми, насочени към учениците от началното училище, за да се опитат да укрепят прилива на "свежа кръв". С разширяването на клъстера по роботика в Одензе обаче става по-лесно да се привличат международни таланти.
Малкият размер на Одензе обаче има и предимства. Кметът Юел посочва съоръженията за тестване на дронове, създадени на близкото летище Ханс Кристиан Андерсен, което, благодарение на сравнително ниския въздушен трафик, може да предложи достатъчно време за полет. Летището е едно от малкото, които позволяват на дронове да летят извън зрителната линия на пилота.
Корабостроителницата - някога основен работодател в града, затвори напълно малко след финансовата криза от 2007-2008 г., но наскоро се превърна в индустриален парк, насочен към производството на големи конструкции и работи по няколко общи проекта заедно с местния университет.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Първият увеселителен парк на Universal в Европа ще бъде във Великобритания
преди 12 часа3D сканиране на Титаник хвърля нова светлина върху последните моменти на обречения лайнер
преди 12 часаПет начина да подобрите паметта си
преди 12 часаНова онлайн платформа за доброволчество и събития пусна Бургас
преди 13 часаЗа 7 дни: Японци изградиха първата в света 3D-принтирана железопътна гара
преди 14 часаINSAIT на 3 г.: Да поставиш България на световната технологична карта
преди 14 часаПрочети още
Инвестиция за бъдещето: Нов високоскоростен влак в Италия свързва по-бедните южни части със севера
darik.bgХеликоптер се разби в река Хъдсън (ОБНОВЕНА)
darik.bgСлед объркани ембриони, жена в Австралия роди чуждо бебе
darik.bgКирил Милов е европейски шампион по борба!
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Левски обиди феновете си!
dsport.bgНай-популярните "цветни" имена в България
9meseca.bg