Малката южнокавказва държава Грузия се превърна в мултимилиарден разпределителен център за международния пазар на употребявани автомобили. Колите идват основно от САЩ, а много от тях изглежда, в крайна сметка, се озовават в Русия.

В прашните покрайнини на Рустави, промишлено градче на около 20 км от столицата Тбилиси, има огромно пространство от открити паркинги. То се равнява на размера на над 40 футболни игрища, а там има хиляди автомобили за продажба.

Можете да намерите почти всичко, което ви е на сърце - Mercedes, Porsche, Jaguar, Toyota, а напоследък и Tesla. Там има всичко, пише BBC.

Един от най-големите паркинги е собственост на Caucasus Auto Import (CAI) - компания, която купува употребявани автомобили на търгове в САЩ. Те често са толкова сериозно увредени при пътнотранспортни произшествия, че са “отписани” от американските застрахователни компании.

От CAI казват, че техен “екип от експерти” в САЩ взема колите лично, а след това урежда транспортирането им с контейнеровоз на 10 000 км разстояние до пристанище, което се намира на грузинското черноморско крайбрежие. Повредените автомобили след това биват ремонтирани от грузински механици.

“Нашата компания допринесе много за обновяването на автомобилния парк в Грузия,” казва пред BBC Давид Гулашвили, заместник-главен изпълнителен директор на CAI.

“Когато започнахме нашия бизнес през 2004 г., грузинската автомобилна инфраструктура беше изцяло дело на Съветския съюз с марки, като Лада и ВАЗ.”

Той казва, че неговата компания е реагирала на “голямото търсене на произведени на Запад автомобили”. Днес CAI има 600 служители.

Миналата година Грузия е внесла коли на стойност 3.1 млрд. долара, според официалните данни. В същото време e изнесла автомобили за 2.1 млрд. долара, основно за бивши съветски републики в Кавказ и Централна Азия.

Автомобилите, всъщност, са вторият най-голям експортен продукт на Грузия като стойност след медната руда.

На огромния пазар в Рустави любопитни клиенти се оглеждат за сделки. Върху всеки автомобил има табелка с информация за цена, обем на двигателя и година на производство.

Алишер Тезикбаев е дошъл от Казахстан. Той и група приятели разглеждат автомобилите с марка Toyota.

“Реекспортираме коли от Грузия от около три години и половина. Изпращаме коли за Казахстан и организираме автомобилни обиколки, когато клиенти искат да дойдат до Грузия, за да си изберат сами кола,” казва Тезикбаев, който пуска видеа с колите в профила си в Tik Tok, където има 100 000 последователи.

Преди Грузия изнасяше употребявани щатски и европейски автомобили за северната си съседка Русия, с която има обща граница. Този износ обаче официално спря след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г.

През септември 2023 г. Грузинската данъчна служба обяви, че в съответствие с най-новите тогава санкции на Запада срещу Русия, ограничава реекспорта и транзита на автомобили, внесени от САЩ или Европа, за Русия и Беларус.

Официални лица в Грузия отричат отдавна, че страната подпомага Русия в заобикалянето на търговското ембарго.

Въпреки това, проведено наскоро разследване от грузинското издание Ifacti показа множество вратички, използвани от армия от търговци на коли от двете страни на границата между Грузия и Русия.

Давид Гулашвили казва, че неговата компания вече не търгува с Русия. Той обаче допълва, че няма съществуващ механизъм, който да следи крайната дестинация на реекспортираните коли, които отиват в други държави.

От инвазията на Русия в Украйна има сериозен ръст на износа на употребявани автомобили за Казахстан, Киргистан и Армения, които са част от предвождания от Русия митнически съюз.

Това означава, че автомобил, регистриран в някоя от тези държави, може да бъде шофиран в Русия с минимални мита.

Данни от Националната статистическа служба на Грузия предполагат, че колите наистина заминават за Русия. Те показват, че през 2022 г. Грузия е изнесла 7 352 употребявани коли за Казахстан, докато техният брой през 2023 г. е скочил над пет пъти до 39 896.

И докато геополитическите машинации продължават, успехите на грузинската индустрия за употребявани автомобили може да бъде обяснена с географията на страната. Тя има достъп до Европа чрез черноморските си пристанища и до Централна Азия през Баку, на каспийското крайбрежие на съседен Азербайджан.

Друг ключов компонент е евтиният труд, когато става въпрос за ремонта на тези автомобили. “Няма икономическа логика повечето от тези коли, които са били повредени в САЩ, да бъдат ремонтирани там,” казва Гулашвили.

“Това е така, защото разходите за човешки труд и за обслужване са много по-големи, а връщането им отново на пътя е времеемък и много скъп процес. В САЩ възстановяването на един автомобил и получаването отново на разрешително да се движи по пътищата отнема 6 месеца и 5 000 долара. В Грузия за поправката на същата тази кола са необходими 1 000 долара и един месец.”

И докато повечето автомобили, които се внасят в Грузия, са бензинови или дизелови, Гулашвили казва, че има увеличаващо се търсене и на електромобили, и най-вече на хибридни автомобили.

“Около 30% от колите, които внасяме в момента, са хибридни, като Toyota Prius. Ръстът в търсенето е около 300 – 400% на тримесечие.”

Най-голям пазар за препродажба на елетромобили Tesla е Украйна, където Гулашвили има 100 служители.

“Много е скъпо и е много рисково, но въпреки това се опитваме да задвижим нещата там. Внасям също така много пикапи в Украйна, които се използват в във военните действия срещу Русия.”