Корпоративният отлив от Русия след нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г. е струвал на чуждестранните компании над 107 млрд. долара под формата на отписвания на активи и изгубени приходи, сочи анализ на Reuters.
Обемът на загубите се е увеличил с една трета от август миналата година, което подчертава мащабите на финансовия удар върху корпоративния свят от инвазията на Москва, както и внезапната загуба на западна експертиза от страна на руската икономика.
"На фона на продължаващата руска инвазия, колебливата военна помощ от страна на Запада и санкциите, компаниите, които все още се стремят към изтегляне от Русия, вероятно ще се сблъскат с трудности и ще трябва да понесат още по-големи отписвания на активи и загуби," казва Йън Маси от консултантската компания S-RM.
Президентът Владимир Путин, който наскоро бе преизбран отново в избори, заклеймени от Запада като нечестни и недемократични, сега има нов мандат за преследване на още по-голяма изолация от Запада, в това число чрез допълнителна конфискация на активи и политически натиск, допълва Маси.
Москва настоява за отстъпка най-малко от 50% от продажбата на чуждестранни активи и постоянно затяга изискванията за изтегляне от страната.
От началото на годината бяха обявени продажби на активи на Shell, HSBC, Polymetal International и Yandex NV на стойност близо 10 млрд. долара като отстъпките по тях стигат до 90%. Миналата седмица Danone обяви, че е получила регулаторно одобрение да се освободи от активите си в Русия, поемайки загуба в размер на общо 1.3 млрд. долара.
Около 1 000 компании са се изтеглили от страната, въпреки че стотици компании, сред които френският търговец на дребно Auchan и италианската Benetton все още развиват дейност или са поставили бизнеса си там на изчакване, сочи анализ на Yale School of Management.
Отмъщението на Русия
Западните нации замразиха злато и резерви в чуждестранна валута на Централната банка на Русия на стойност около 300 млрд. долара след инвазията в Украйна. Германия национализира местния филиал на Газпром и постави рафинерията на Роснефт под германско управление.
Русия обеща да отмъсти на предложенията на ЕС за преразпределяне на милиардите евро лихви от замразените ѝ активи, предупреждавайки за катастрофални последици.
Западните банки също са притеснени от правните спорове, които може да предизвика евентуална конфискация.
"В Русия няма западни активи, които могат да се считат в безопасност, докато Кремъл продължава да води война", казва Маси.
Москва вече пое временен контрол над активи, притежавани от няколко западни компании, в това число Fortum, Carlsberg, OMV и Uniper.
Руската държавна информационна агенция РИА изчислява, че Западът ще изгуби активи и инвестиции на стойност най-малко 288 млрд. долара, ако Москва реши да отмъщава.
Анализът е базиран на данни, според които преките инвестиции на ЕС, страните от Г-7, Австралия и Швейцария в руската икономика възлизат на 288 млрд. долара в края на 2022 г.
В него се посочва, че държави от ЕС са притежавали активи на стойност 223.3 млрд. долара в Русия, от които 98.3 млрд. долара са собственост официално на Кипър, 50.1 млрд. долара на Нидерландия, а 17.3 млрд. долара на Германия. От Reuters не са успели да потвърдят данните, посочени от РИА.
Твърдият подход на Москва обаче нанася поражения и на Русия.
Адвокатът Джереми Зъкър, който е експерт по санкциите, казва, че изненадващо голям брой клиенти на неговата компания в редица индустрии са решили да се изтеглят напълно от Русия и вероятно не биха искали да се върнат дори и след края на военните действия.
В резултат на това значими технологии са напуснали страната, а Русия вече може да не е в състояние да поддържа определени високотехнологични производства, казва Зъкър.
"Това определено предполага значителна степен на поражения за икономиката," казва той пред Reuters.
Ключови активи
Издаден през 2022 г. указ забранява на инвеститори от "неприятелски" държави да продават акции в ключови енергийни проекти и банки без изричното одобрение на президента.
Междувременно, много производители на стоки от ежедневието се въздържаха от пълно изтегляне от Русия с аргумента, че хората в страната разчитат на техните продукти.
Сред компаниите, които все още развиват дейност или правят бизнес с Русия, са Mondelez International, PepsiCo, Auchan, Nestle, Unilever, Reckitt и British American Tobacco. Други, като Intesa Sanpaolo, се сблъскват с бюрократични пречки в опитите си да се изтеглят от страната.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg