През 2018 г. Christie's за първи път предложи на търг произведение на изкуството, създадено от изкуствен интелект (AI), което беше продадено за 432 500 долара.

Но художникът от Хонконг Виктор Уонг не смята, че картината - която прилича на размазано човешко творение - е нещо толкова революционно. Той казва:

„Тя напълно имитира човешката работа, не е нещо различно“.

Така творецът с диплома по електроинженерство, създаващ специални филмови ефекти, арт технологични инсталации и скулптури, наред с други форми на изкуство - решава да направи нещо уникално.

Неговото творение AI Gemini е робот, управляван от изкуствен интелект, който създава традиционни китайски пейзажни картини - „първият художник с изкуствен интелект в света, рисуващ с мастило“, според 3812 Gallery, която представлява Уонг.

AI Gemini няма връзка с генеративния AI чатбот на Google със същото име.

Той използва роботизирана ръка, купена онлайн и препрограмирана, с прикрепена към нея четка за рисуване. Алгоритъм интерпретира набори от данни, избрани от Уонг, като насочва роботизираната ръка да рисува планински контури, за да образува пейзаж върху Xuan - тънка оризова хартия, традиционно използвана за рисуване.

Серия картини, вдъхновена от изпращането на луноход от Китай до обратната страна на Луната, използва информация от публична 3D карта на Луната на НАСА.

Уонг е използвал и данни, като например цените на акциите, където възходите и паденията на фондовите индекси могат да се интерпретират като планини и долини, казва той.

Прилагането на цветове се основава на дълбоко обучение в традиционната пейзажна живопис с мастило, а количеството използвана вода зависи от промените във влажността, обяснява Уонг. Отнема около осем до десет часа, за да се създаде картина с височина и ширина един метър, добавя той.

Откакто Уонг стартира AI Gemini, той е провел изложби в Хонконг, Шанхай, Тайпе и Лондон. Казва, че картините му се продават за около 20 000 долара на индивидуални колекционери и е работил по проекти за корпорации, като водещата авиокомпания на Хонконг Cathay Pacific.

Пейзажите с мастило датират от хиляди години в Китай. И все пак Уонг казва, че чрез комбиниране на идеите на хората с възможностите на технологиите той се надява да създаде „нещо, което не е виждано преди“.

Иновации и изкуство

Използването на изкуствен интелект за създаване на произведения на изкуството е спорно.

По-рано тази година повече от 6500 души подписаха отворено писмо, с което призовават Christie's New York да отмени разпродажба, посветена единствено на изкуство, създадено с технологията - първата по рода си за голяма аукционна къща. Търгът обаче се проведе и донесе 729 000 долара.

Критиците казват, че на изкуството с изкуствен интелект му липсва оригиналност, а художниците се оплакват, че е базирано на изображения, защитени с авторски права.

Уонг не използва директно генерирани от изкуствен интелект изображения. Вместо да „обучава AI Gemini да копира произведенията на изкуството на майсторите“, казва мъжът, той е написал алгоритъм, който имитира начина, по който майсторите работят.

Той казва, че картините, които той и AI Gemini създават, са оригинални, но добавя, че хората, посещаващи изложбите му, понякога все пак възкликват: „Това не е изкуство!“

Други експериментират с комбинирането на роботика и изкуство. Хуманоиден робот на име Ai-Da е подтикнат от изкуствен интелект да създаде картина, а художникът Соугвен Чунг е обучил роботи да рисуват върху големи платна. Уонг вярва в иновациите като творческа сила.

„Технологията и изкуството никога не са били разделени“.

Той посочва изобретяването на четката за рисуване – в Китай инструментът става широко разпространен по време на династията Хан, управлявала между 206 г. пр.н.е. до 220 г. сл.н.е., дала възможност за появата на форми на изкуство, като калиграфията.

Той добавя, че през 15-ти век художници, включително Леонардо да Винчи, са използвали иновативни техники, като линейна перспектива - математическа система, която използва поредица от сходни линии, за да създаде перспектива в рисунки и картини.

„Майсторът винаги има тайна рецепта, за да върши работата си. Те винаги използват най-новите технологии за времето си.“

Използването на изкуствен интелект в изкуството е просто продължение на тенденцията, според него, и е неизбежно.

„Изкуственият интелект се е превърнал в част от живота и хората все още не могат да го приемат напълно, особено когато става въпрос за изкуство“, казва Уонг. Но добавя:

„Не можете да избягате от изкуствения интелект.“