
Нещо необичайно се случва с най-големия айсберг в света, който носи името A23a.
От месеци той се върти на едно място северно от Антарктида, докато всъщност би трябвало да се движи бързо заедно най-мощното океанско течение на Земята.
Учени казват, че огромният леден блок, чиято площ е над два пъти по-голяма от метрополисния район на Лондон, е блокиран върху огромен въртящ се цилиндър от вода.
Това е феномен, който океанографите наричат Колона на Тейлър и е възможно A23a да не може да се освободи с години.
"Обикновено представата за айсбергите е като за преходни неща, те се раздробяват и се топят. Не и този", казва полярният експерт професор Марк Брандън.
"A23a е айсбергът, който просто отказва да умре", казва Брандън пред BBC.
Дълголетието на айсберга е добре документирано. Той се откъсва от антарктическото крайбрежие още през 1986 г., но почти веднага след това засяда в плитчините на морето Уедъл.
В продължение на три десетилетия той е статичен "леден остров" и не помръдва. Айсбергът изплува отново през 2020 г. и започва да се движи, отначало бавно, преди след това да се насочи на север към по-топъл въздух и води.
В началото на април тази година A23a навлезе в Антарктическотo циркумполярно течение, което придвижва сто пъти повече вода по света, отколкото всички реки на Земята взети заедно.
Това се очакваше да ускори хода на тежащия близо 1 трлн. тона айсберг и да го захвърли в южния Атлантически океан, където да бъде обречен на забрава.
Вместо това A23a не стигна доникъде. Той остава на едно и също място малко на север от Южните Оркнейски острови, завъртайки се с по около 15 градуса на ден по посока обратна на часовниковата стрелка. Докато прави това, неговото разпадане и евентуалната му гибел ще се забавят.

Научното обяснение
A23a не е заседнал отново. Между долната му част и морското дъно има най-малко 1 000 метра вода.
Той бе спрян от вид водовъртеж, който е описан за първи път през 20-те години на миналия век от физика Джефри Инграм Тейлър.
Ученият е пионер в сферата на хидродинамиката и дори е участвал в проекта Манхатън, за да моделира вероятната стабилност на първия в света тест на атомна бомба.
Професор Тейлър показва как течение, което се среща с препятствие на морското дъно, при подходящите условия, се разделя на две отделни течения, генерирайки маса от въртяща се вода на пълна дълбочина между тях.
В този случай, препятствието е дълга 100 км. неравност на океанското дъно. Водовъртежът се намира върху тази неравност и за момента A23a е негов „затворник“.
"Океанът е пълен с изненади, а тази динамична характеристика е една от най-сладките, които някога ще видите," казва професор Майк Мередит от Британския антарктически институт.
"Колони на Тейлър може да се формират и във въздуха. Виждате ги в движението на облаците над планините. Те могат да бъдат с дължина само няколко сантиметра в лабораторен аквариум или абсолютно огромни в този случай, в който по средата на колоната има гигантски айсберг."
Колко дълго може да продължи да се върти A23a?
Никой не знае, но когато професор Мередит поставя плаващо изследователско устройство в Колона на Тейлър над друга неравност приблизително в същия район, четири години след това инструментът продължавал да се върти.
A23a за пореден път е идеалният пример за това колко важно е да се познава формата на морското дъно.
Подводни планини, каньони и склонове оказват сериозно влияние върху посоката и смесването на водите и върху разпределението на хранителните вещества, които движат биологичната активност в океана.
Това влияние се простира и до климатичната система – масовото движение на вода помага за разпределението на топлинната енергия по земното кълбо.
Поведението на A23a може да бъде обяснено, защото океанското дъно на север от Южните Оркнейски острови е относително добре проучено.
Същото обаче не може да се каже за повечето от останалата част от света.
В момента едва една четвърт от морското дъно на Земята е картографирана съгласно най-добрия съвременен стандарт.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 13 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 13 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 14 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 14 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 15 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 16 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgВиляреал си гарантира Шампионска лига след триумф срещу шампиона Барселона в голово шоу
dsport.bgРеал Мадрид победи трудно девет от Севиля
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg