
Сградите в ЕС са отговорни за 40% от потреблението на енергия и 36% от емисиите на парникови газове, сочат данни на Европейската комисия.
Тези цифри доведоха до приемането на промени в Директивата относно енергийните характеристики на сградите, целящи увеличаване на процента на саниране и намаляване на потреблението на енергия и емисиите на парникови газове.
Целта е строителният сектор да бъде неутрален по отношение на климата до 2050 г.
Според приетите изменения в директивата, от 2028 г. всички нови сгради в ЕС трябва да бъдат с нулеви емисии. Крайният срок за новите сгради, ползвани, експлоатирани или притежавани от публични органи, е 2026 г.
Какво представляват така наречените пасивни сгради?
Най-просто казано, пасивната сграда няма нужда от активни отоплителни или охладителни системи. Тя се характеризира с изключително ниска консумация на енергия - 90% по-ниско потребление спрямо обикновените сгради.
Ако сведем това до сумите за електроенергия, които плащаме всеки месец, сметката би изглеждала така - фактура за електричество от 100 лв. за обикновена сграда би възлизала на 10 лв. за пасивна, пресмята архитект Ралица Йорданова, която стои зад първата нулевоенергийна каравана у нас.
Тя проведе семинар на тема "Основните принципи на нулевоенергийните сгради" по време на събитието "Превключи на зелено", организирано от Центъра за енергийна ефективност „ЕнЕфект“ в София Ринг мол.
Основни характеристики на пасивната сграда
Концепцията и стандартът за пасивна сграда са разработени от проф. Волфганг Файст в германския град Дармщат в края на 80-те години на 20 век. Основните й характеристики са:
- висок комфорт на обитаване
- висока енергийна ефективност
- икономически изгодна сграда
- екологична сграда
Според арх. Йорданова, в наши дни шестте стълба на пасивната сграда са:
- оптимални слънчеви печалби
- повишена топлоизолация
- висококачествени врати и прозорци
- висока въздушна плътност
- минимални топлинни мостове
- вентилация с рекуперация
Всички те предполагат отлична ориентация на сградата спрямо слънчевата светлина, поне 20 см топлоизолация на стените и качествен монтаж на висок клас врати и прозорци с троен стъклопакет и топъл дистанционер.
Нужно е също така прекъсване на топлинните мостове (местата в сградата с по-голяма топлинна проводимост от тази на съседните повърхности, които намаляват значително качеството на топлоизолация и провокират появата на влага и мухъл) и внедряването на вентилация с рекуперация - процес, при който отработеният въздух се използва за затопляне или охлаждане на свежия въздух.
Първата пасивна сграда в света и у нас
Първата пасивна сграда в света се появява през 1991 г. в германския град Дармщат. Тя е проектирана и изградена под ръководството на проф. Волфганг Файст.
След като сградата навършва 30 години, тя е повторно обследвана и е установено, че все още запазва характеристиките си на пасивен обект.
Първата пасивна сграда у нас, получила сертификат от института в Дармщат, Германия, е детска градина "Слънце" в Габрово. Тя е проектирана със съдействието на ЕнЕфект.

Формата и ориентацията на двуетажното здание и вътрешното разположение на помещенията осигуряват максимални топлинни печалби от слънцегреене, както и минимални загуби на топлина.
Във всички помещения има подово лъчисто отопление с основен топлоизточник термопомпен агрегат от типа “въздух-вода”. Поставен е комбиниран бойлер със слънчева инсталация.
Всички външни и вътрешни стени са от решетъчна тухла, дебела 25 см, а от външната страна е направена топлоизолация с графитни частици. Покривът също е топлоизолиран с 30 см вата. На всички врати и прозорци има дограма с троен стъклопакет и високи топлоизолационни параметри.
Първата нулевоенергийна каравана у нас

Наречена още нулевоенергийна къща на колела, в 99% от времето тя няма нужда от отопление. Напълно пригодена е да се движи по пътищата у нас.
Метално-дървената й конструкция е оборудвана с 20 см изолация и троен стъклопакет. Има идеална пароизолация и въздухоплътност, както и вентилационна система с рекуперация, която пречиства въздуха, уточнява арх. Ралица Йорданова.
Цената й е възлиза на 40 хил. лв., но в момента не е в масово производство.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Седем от скритите подземни съкровища на Турция
преди 40 минКои са криптокитовете?
преди 1 часЕврото се очертава като победител от шока от митата на Тръмп
преди 2 часаПет правила за по-добро здраве от бащата на функционалната медицина
преди 2 часаСтило: Скъпи мебели не се правят с евтини машини
преди 3 часаMicrosoft - от трудния старт до световната доминация
преди 3 часаПрочети още
Какво е да ремонтираш легендарното студио Abbey Road - повече пари или повече майсторлък?
darik.bg„Освободете Марин льо Пен“: Тръмп официално подкрепи осъдената крайнодясна лидерка
darik.bgПрезидентът на Южна Корея беше официално отстранен с решение на Конституционния съд
darik.bgТомаш: Ботев Враца е пореден тест за нас, няма място за подценяване (ВИДЕО)
dsport.bgИзненада: ЦСКА 1948 и Борислав Кьосев се разделят
dsport.bgБолката не е нормална: необичайни симптоми при ендометриозата
9meseca.bg