
В последните седмици пазарите бяха доста нервни и станахме свидетели на волатилност, която не сме виждали доста отдавна.
Това заяви Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк, при откриването на годишната конференция на onemarkets Fund - програмата, чрез която финансовата институция предоставя възможност на потребителите да инвестират в близо 20 фонда на гиганти в управлението на активи, като Amundi, Pimco, Fidelity, Rockefeller, J.P Morgan, Capital Group и други.
Минчева отбеляза, че българите традиционно са добри спестители и че на българския пазар в продължение на повече от десет години депозитите на домакинствата нарастват средно с 8.2% всяка година.
Възползват ли се обаче българите от най-добрите възможности, за да увеличават размера на техните спестявания?
Данните са обнадеждаващи, според Минчева, която посочи, че УниКредит работи от 2003 г. за предлагането на инвестиционни решения на българския пазар и за това да показва на клиентите какви са възможностите.
Тя допълни, че през тези години е имало очаквания за динамично развитие на трендовете на пазара, но бум така и не се случва, като все още под 10% от клиентите в България и активите, с които разполагат, са инвестирани на пазарите.
Според нея, трендът обаче е много обнадеждаващ, защото през последните 10 години инвестициите във взаимни фондове нарастват средно с 20% всяка година. Този ръст изпреварва в пъти средния за подобни на нас държави в Европа.
Какво са пропуснали клиентите, които не са инвестирали парите си, а са предпочели депозитите?
През последните 20 години борсовият индекс S&P500, например, е нараснал с 8.4%, за 10 г. с 11.3%, а за последните 5 г. - с 13.6%, отбеляза Минчева.
Тя посочи още, че за последните 45 г. - от 1980 г. насам, пазарите са регистрирали много изменения, като са отчетени и временни спадове, които достигат 12% в определени години. В 34 от тези 45 години обаче пазарът, в крайна сметка, е отбелязал положителна годишна доходност.
"Нека не забравяме, че пазарите дългосрочно са устойчиви и историята показва, че спадовете не траят дълго. Макар и обезпокоителна, пазарната волатилност е неизбежна и тя е част от това да инвестираме на пазарите. Много пъти тя не е толкова страшна, а просто представлява възможност."
Минчева заяви още, че предизвикателството за инвеститорите е да не позволят на спадовете на пазара да ги извадят от релси, както и да се стремят да постигнат дългосрочните си цели. Тя допълни:
"УниКредит Булбанк, чрез фондовете от програмата onemarkets Fund, дава на своите клиенти ексклузивен достъп до възможности за инвестиране, които са уникални както за нашия пазар, така и на световно ниво."
Пазарите - тенденции, предизвикателства и възможности
Участие в конференцията взе и Марко Вали, главен икономист на UniCredit Group, който очерта основните тенденции на пазарите, както и предизвикателствата и възможности в настоящите глобални икономически условия.
Всички бяхме шокирани от обявените от президента на САЩ Доналд Тръмп мита. Знаехме, че ще има мита, очаквахме високи мита, но не чак толкова високи, заяви Вали. Впоследствие Тръмп беше принуден да ограничи част от митата, но несигурността в системата по отношение на търговската политика остава много висока.
"Това е важно, защото несигурността оказва въздействие върху икономическата активност, както и върху капиталовите разходи, потребителското доверие, перспективите за заетостта и води до по-общи усложнения по отношение на представянето на икономиката. Несигурността оказва негативно въздействие на икономиката, въпреки че тя отстъпи от екстремни нива, но все още е много висока и компаниите и домакинствата трябва да се справят с това."
По отношение на щатската икономика, ние смятаме, че тя се забавя значително заради несигурността, но не върви към рецесия, каза Вали. Представянето през първото тримесечие беше лошо, но трябва вземем предвид факта, че основната тенденция в икономиката не е толкова слаба, колкото данните от първото тримесечие предполагат, посочи още експертът, според когото причината за това е много проста:
"През първото тримесечие вносът скача, защото много компании се опитаха да изпреварят митата и внесоха много стоки. Когато вносът нараства, това оказва негативен ефект върху БВП. Това много сериозно увеличение на вноса не е устойчиво. Ние не смятаме, че това е основната тенденция в икономика. Смятаме, че динамиката при вноса ще се нормализира и ако погледнете инвестициите и потреблението, те все още остават на високи нива. Една от важните причини, поради които смятаме, че щатската икономика не върви към рецесия, е това, че пазарът на труда все още е стабилен. Докато той се справя добре, ние можем да бъде уверени, че значително неблагоприятен сценарий може да бъде избегнат."
По негови думи, митата се отразяват негативно не само на икономическата активност, но и подкрепят инфлацията в страната, която ги налага.
Когато Тръмп обявява мита, това на практика вдига цените в САЩ. Митата обаче не са единственото нещо, което влияе върху инфлацията в момента в САЩ. Решението на Тръмп да намали миграционния поток също оказва влияние, допълни експертът. Главният икономист на UniCredit Group посочи още:
"В Европа митата оказват много различно въздействие, в сравнение с това, което виждаме в САЩ. Износът на еврозоната за САЩ процъфтява – огледален образ на това, което виждаме в САЩ по отношение на вноса, защото много компании внасяха стоки от Европа в очакване на митата. Така промишленият сектор в Европа получи един импулс в краткосрочен план от митата. Това обаче не е устойчиво и нещата вероятно ще се нормализират и икономиката в еврозоната ще бъде засегната негативно заради несигурността от митата, заради забавянето на вноса и заради това, че компаниите стават по-предпазливи по отношение на капиталовите разходи."
Германия е европейската страна, която е най-уязвима на митата основно в автомобилната индустрия, но същото в производството на машини и оборудване, посочи Вали.
По отношение на Китай, той заяви, че страната се намира в трудно положение, защото моделът на растеж е насочен към износа и във време, в което страната е изправена пред нарастващи търговски бариери, това се отразява негативно.
"Друг проблем на Китай е, че местните двигатели на растежа за слаби. Потребителското доверие така и не се възстанови след спада вследствие на срива на имотния пазар, тъй като китайските семейства имат много инвестиции в недвижими имоти. В същото време, безработицата нарасна много - най-вече сред младите хора. Големите усилия, които китайското правителство трябва да положи е да опита да стимулира потреблението по един устойчив начин."
По отношение на паричната политика, Вали заяви, че Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка (ЕЦБ) се намират в много различна ситуация.
Фед е изправен пред най-предизвикателната среда заради забавящия се растеж и ускоряващата се инфлация. Според Вали, възможността за понижение на лихвите от страна на централната банка на САЩ е ограничена.
"Работата за ЕЦБ е по-лесна, защото митата се отразяват негативно на икономическия растеж, предизвикват поскъпване на еврото спрямо долара и спад в енергийните цени, което има дезинфлационен ефект, и могат да предизвикат пренасочването към европейския пазар на голямо количество китайски стоки, които преди са били транспортирани за САЩ. Изводът е, че ЕЦБ ще продължи да понижава лихвите."
Дневният ред на Доналд Тръмп
По отношение на действията на Доналд Тръмп, Вали смята, че той има определен дневен ред, но е грешният, а някои от политиките му са доста несъвместими помежду си.
С обявяването на митата той може би цели да си издейства по-добри сделки и условия при преговори, но също така иска пренасочване на производството към САЩ, което, според Вали, няма да бъде постигнато.
"Той също така иска да генерира постъпления за хазната, за да може да намали данъците. Това вероятно също няма да бъде постигнато, защото нивото на вноса най-вероятно ще намалее."
Тръмп иска и по-слаб долар, защото това облагодетелства производствения сектор в САЩ. В същото време, доларът не трябва да е прекалено слаб, защото той иска и по-ниски лихви, а това са противоречащи си неща, посочи Вали.

Едно от нещата, в които Тръмп вероятно успява, е, че иска да намали бюджета за отбрана на САЩ и настоява другите държави да харчат повече. Това вече оказва ефект, тъй като ЕС обяви големи планове за засилване на разходите за отбрана. Тази негова стратегия работи, според Вали.
Тръмп също така иска Европа да бъде слаба, но по-скоро рискува да я направи велика отново, смята Вали. Германия вече обяви големи фискални стимули за инфраструктура и отбрана, а Европа също планира превъоръжаване. Така Европа в момента изглежда по-силна, отколкото беше преди Тръмп да встъпи в длъжност, според Вали.
"Тръмп не харесва и Китай, защото той е основният технологичен и научен конкурент на САЩ. По тази причина той налага всички мита и ограничения за износ, за да лиши Китай от ключови знания и технологии. В същото време, китайските стоки, които вече няма да се продават в САЩ заради високите мита, ще трябва да намерят алтернативни пазари. Това ще има сериозни последици за Европа, защото ЕС вероятно ще бъде поставен под натиск да реагира със свои мита върху китайските стоки, за да предотврати заливането на европейските пазари с тях."
Разпределение на инвестициите по класове активи
По отношение на отделните класове, Вали заяви, че инвестиционната стратегия на UniCredit е “неутрална” спрямо акциите, тъй като ефектът от митата ще се изясни едва в следващите месеци.
Вали смята, че на пазарите има един относително бичи сценарий по отношение на това колко бързо ще бъде разрешен въпросът с митата и колко ограничени ще бъдат икономическите поражения.
Според него, периодът на волатилност трябва да се използва като възможност за увеличаване на нивото на експозиция към по-рискови активи, когато на пазара има спад.
Банката има положителна нагласа към висококачествените корпоративни облигации, деноминирани в евро. Нагласата към суровините е неутрална, като Вали смята, че петролният пазар не е изправен пред възходящ натиск за цените в обозримо бъдеще. Икономическият растеж отслабва, а на пазара има потенциално свръхпредлагане, посочи той.
Златото, според Вали, трябва да представлява малък дял от инвестиционния портфейл - най-вече от гледна точка на диверсификацията.
По отношение на акциите в Европа, експертът заяви, че предпочитанията на експертите са насочени към банките, чиито акции поскъпват сериозно в последните няколко тримесечия.
Той обаче посочи, че ако се направи сравнение с глобални конкуренти въз основа на съотношението цена/печалба на акция става ясно, че акциите на европейските банки не са скъпи.
"Фундаментално сме бичи настроени по отношение на щатския технологичен сектор, но трябва да сме предпазливи, защото не знаем кои ще са победителите в сферата в следващите 5-10 години."
Вали също така заяви, че зеленият преход ще оцелее въпреки Тръмп, а секторът на комуналните услуги, който обикновено е считан за скучен, всъщност е доста интересен в настоящата среда.
Експертите от банката също така са негативно настроени спрямо долара в средносрочен и дългосрочен план. Причината е, че навлизаме в различен етап, в който статутът на глобална резервна валута на долара намалява все повече, каза Вали.
Според него, Тръмп е накарал инвеститори по света да преосмислят притежанието на деноминирани в долари активи. Експертът предвижда в следващите 3 до 5 години бавно, но стабилно преразпределение от щатския долар към други валути, като еврото ще се облагодетелства от това.
IT - "най-скъпият сектор"
Мануел Гайлер, директор Финансови посредници в Capital Group, заяви, че при съпоставка на съотношението цена/печалба на акция между отделните сектори, става ясно, че най-скъпият в момента IT, а един от най-скъпите региони е САЩ.
Това прави акциите на щатските IT компании доста скъпи, но, според Гайлер, това не означава, че този тип инвестиция трябва да се избягва в момента, тъй като прогнозите за най-голям ръст в печалбата на акция за 2026 г. са именно в този сектор.
Експртът смята, че сега е подходящ момент за инвестиция в активно управляван фонд поради подбора на печеливши акции.
По отношение на митата Гайлер заяви, че освен негативите, които носят, те могат да бъдат и много полезни за САЩ, като например при воденето на преговори с различните държави. Друга полза е ребалансирането, тъй като САЩ има огромен търговски дефицит, а митата ще помогнат за намаляването му.
"Тръмп също така генерира сериозни постъпления от митата, което му помага да финансира нови проекти в подкрепа на икономиката."
Гайлер изтъкна важността на това инвеститорите да не се опитват да отгатнат „тайминга“, а да останат на пазара. Той посочи като пример инвестиция от 1000 долара в S&P500 през 2015 г., която в края на 2024 г. би се равнявала на 2 869 долара.
"Изпускането само на 10-те най-добри дни за представянето на пазара в този 10-годишен период би довело до пропускането на 45% стойност."
Експертите от Capital Group очертават три тенденции, които се опитват да отразяват в портфейла на един от най-големите си фондове – балансирания US Balanced Fund.
Първата тенденция е съживяването на промишления сектор с основен фокус енергийния преход. Другите два са революцията в сектора на здравеопазването и дигиталните иновации и най-вече сектора на изкуствения интелект.
По отношение на инвестицонната стратегия на US Balanced Fund, Гайлер заяви, че фондът инвестира между 50 и 75% в акции (обикновено между 150 и 250 акции) и между 25 и 50% в инструменти с фиксирана доходност (между 200 и 300 емисии). Настоящото разпределение е 62% акции, 35% инструменти с фиксирана доходност и 3% кеш.
Гайлер посочи, че фондът е доста консервативен и в 50-годишната си история е отчел отрицателна доходност само в пет календарни години.
Много възможности за активните инвеститори
Клаудио Камино от J.P. Morgan Asset Management посочи, че основната прогноза на неговия екип по отношение на щатската икономика е за известно забавяне, но не и за рецесия. Камино допълни, че волатилността на пазарите в момента предоставя много възможности за активните инвеститори.
Той също така посочи, че в рамките на три години един добре диверсифициран портфейл, разпределен обикновено в съотношение 60% акции и 40% облигации, винаги е носил положителна доходнос,т дори и след големи кризи и периоди на волатилност на пазарите.
По отношение на очакванията на доходността на различните активи, от J.P. Morgan Asset Menagament очакват най-добро представяне в следващите 10-15 години от японските акции, следвани от тези на големите европейски компании, китайските компании и имотите в Европа.
На последните места по очаквана доходност за периода се нареждат кешът в евро, държавите европейски облигации и европейските корпоративни облигации с инвестиционен рейтинг.
* Материалът е с аналитичен характер и не представлява съвет за покупко-продажба на финансови активи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Свързани с Ейбрахам Линкълн артефакти бяха продадени на търг за близо $8 млн.
преди 2 минСтартъп превръща изхвърлени кимона в маратонки за $300
преди 42 минПрепоръчаха на гражданите в Нидерландия да разполагат с пари в брой за спешни случаи
преди 1 часКъде у нас хората живеят най-дълго?
преди 2 часаDior ще плати €2 млн. на жертви на трудова експлоатация
преди 2 часаАктивите на пенсионните фондове с нов рекорд в края на първото тримесечие
преди 2 часаПрочети още
Тръмп в атака: Нападна словесно президента на ЮАР в Овалния кабинет
darik.bgКуриоз: Съдят Джей Ло, че публикава снимки...на самата нея
darik.bgТръмп представи футуристичния план за отбрана „Златен купол“
darik.bgОще 112 късметлии от Лудогорец може да се сдобият с билети за финала
dsport.bgЦСКА: 40 000 „червени“ сърца ще залеят улиците на София
dsport.bgЧиста храна, книги и музика на Фермерския фестивал пред НДК този уикенд
9meseca.bg