
Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост (CSRD) ще претърпи радикална промяна още преди да е влязла в сила.
След няколко години, в които на компаниите непрекъснато се повтаряше как трябва да отчитат въздействията си от 2025 или 2026 г., новата геополитическа реалност рязко смени посоката и засегна „зелените“ ESG регулации.
Част от бизнеса посрещна това с облекчение, но на други новината не се хареса, защото вече са положили огромни усилия, за да се подготвят и да покрият изискванията.
Хронологията накратко: още при формирането на новия български парламент стана ясно, че една от първите му задачи ще бъде да се отложи изготвянето на нефинансовите отчети с една година.
Решението беше прието в средата на февруари, но най-интересното тепърва предстоеше. В края на месеца самата Европейска комисия, която досега тикаше компаниите към доклади и сметки, направи завой и промени основите на CSRD и другите инициативи за корпоративна устойчивост.
Ето как коментира темата Климентина Рашева, съдружник в EY denkstatt:
Бързаме ли да кажем „след“?
CSRD успя, преди още да стартира пълноценно, да вгорчи живота на бизнеса по всякакви аспекти на т.нар. устойчиво развитие.
Европейският съюз си присвои правото с един дълъг списък от предварително зададени теми да отмести фокуса от отговора на същинския въпрос: „Кое наистина има значение за устойчивостта, тоест дългосрочния успех на моята компания и отразява очакванията на моите заинтересовани страни?“
Какво става в момента?
Бизнесът в България извоюва законодателят да забави изпълнението на Директивата с една година. Това обаче, на фона на отстъпленията от регулацията на ниво Европейска комисия, реално превръща ситуацията в „отлагам, докато намеря решение как да се отърва“.
Може би ние от EY denkstatt сме единствените в България, които могат информирано да коментират преди и след. Докато с появата на Директивата навсякъде плъзнаха тълпи от новоизлюпени консултанти, то ние сме на пазара от 18 години.
И работейки по тези доклади, от времената на доброволното им изготвяне, можем спокойно да кажем, че ако преди CSRD някои компании виждаха смисъл, то сега „доклад за устойчивост“ вече рискува да се превърне в мръсна дума.
Това е така, защото процесът по определяне на съществени теми, зададен от стандарта GRI даваше възможност на компаниите да правят това, което има смисъл по отношението на собственото им устойчиво развитие. Не според някой друг вместо тях.
Те определяха сами приоритетните си теми, в зависимост от реалните измерения на бизнеса и въздействията им и без да се съобразяват с посоката, в която бюрокрацията ги тика.
И още едно уточнение – ние сме критици на CSRD отдавна – това не е първата ни позиция по темата, така че можем да си позволим говорене от опит.
Методологията за определяне на двойната същественост е ключов проблем
Опитът да определим въздействието на един бизнес върху обществото и околната среда минава приоритетно през мисленето, че компаниите правят само щети и негативни неща и ги вкарва в оправдателен режим.
Освен това, подбраните от регулатора теми са базирани на политкоректни експертни мнения и в количествени изражения са много трудни за измерване.
Проблем е събирането на данни по предварително зададен списък от показатели. Определиш ли една тема за съществена, се сдобиваш с много индикатори, част от които нямат никакво отношение към твоя бизнес, но ти трябва да ги събираш.
Опитът да се създаде стандарт, който да се приложи еднакво за всички, всъщност не работи за нито една компания в реалния свят.
Желанието на регулатора да мери напредъка на компаниите с еднакви показатели, така че да може да се сравняват резултатите им, е абсолютно безсмислен и безплоден. Няма две еднакви компании, нито пък такива, които да оперират в абсолютно еднакви условия.
За сравнение, GRI, който все още е световният стандарт, условно към матрицата тръгваш на чист лист хартия. Можеш да избираш и оценяваш теми, свързани с индустрията и реалните очаквания на заинтересованите страни, но това зависи от твоя опит и подход към работата.
Неща, в които има смисъл „след CSRD“ или независимо от отлагането ѝ
За да реши кое има смисъл, лидерският екип на компанията трябва да сложи на масата визията, мисията и стратегия си и да отговори на простия въпрос: „По кои аспекти на устойчивото развитие трябва да работя, за да бъда успешен в дългосрочен план в днешния волатилен свят?“.
Не трябва да търси решение на всички глобални въпроси, а на тези, които ме касаят. Никой човек не мисли през глобалните проблеми. Вместо това мисли през текущите си задачи и с широчина толкова, колкото далеч може да хвърли погледът му.
И ако ви се иска да кажете: „О! Толкова проблеми има по света – не може да се правим, че не виждаме,“ ние ще отговорим, че е по-трудно да прецизираш списъка си с проблеми и да завършиш с обмислен и добре насочен списък, отколкото просто да твърдиш, че си ангажиран с щяло и не-щяло и решаваш световните проблеми.
Смятаме, че не можете да се откажете да следите въздействията си в максимален размах, защото вече обществото го изисква. Но само през успеха на компанията и през това, което стратегията изисква. В България особено има смисъл да комуникирате стойността, която създавате със съществуването си. Тук бизнесът не се радва на широко отворени от хората и партньорите обятия.
Обществото не вярва, че ако си успешен, можеш едновременно с това да си отговорен и честен. Тоест за вас е важно да комуникирате това, което наистина му осигурявате със самите си продукти и услуги и което трудно се възприема. Защото хората всъщност не знаят какво представлява бизнесът ви.
Затова и ние, пишейки доклади по GRI и/или CSRD все се чудим как да обясним бизнеса на компанията и да прибавим социално-икономическото ѝ значение и все успяваме.
Разбира се, за всяка компания има смисъл да споделя какви цели си поставя, какви трудности среща и какви резултати постига по целия спектър от екологични и социални предизвикателства, с които реално се сблъсква.
Рано или късно заинтересованите страни оценяват прозрачността, а откритостта и проактивният диалог са единственият път към изграждане на доверие. Това обаче трябва да зависи изцяло от решенията на лидерите ѝ, а не от приумиците на политици и бюрократи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Европа е забранена: Къде почиват руснаците?
преди 8 часаЗаплашени ли са емблематичните черни таксита в Лондон от изчезване?
преди 9 часаНай-голямата бензиностанция в света
преди 9 часаКакво се случва с монетите от фонтана Ди Треви в Рим?
преди 9 часаГордион – изгубеният град на Турция
преди 9 часаДжими Бътлър: Бизнес идеите ми не бяха гениални, научих се да слушам
преди 9 часаПрочети още
Папа Франциск за първи път се появи публично след тежкото боледуване
darik.bgВсяка втора бензиностанция продавала гориво извън стандартите
darik.bg„Хийтроу“ подновява работа
darik.bgЧавдар Костов поведе Опитните за победата срещу Младите в Sesame Мача на звездите
dsport.bgДисквалифицираха и двата болида на Ферари от Гран При на Китай
dsport.bg3 неща, които да знаете преди да купите бебешка кошара
9meseca.bg