Самолет Boeing, предназначен за китайска авиокомпания, кацна отново в производствената база на компанията в неделя, след като стана жертва на размяната на мита между САЩ и Китай, започната от Доналд Тръмп.

Самолетът 737 MAX, предназначен за китайската авиокомпания Xiamen Airlines, е кацнал в Сиатъл, боядисан в цветовете на авиокомпанията, информира Reuters.

Самолетът, който спира, за да презарежда в Гуам и Хавай по време на обратното пътуване с дължина 8 000 км, е един от няколкото от модела 737 MAX (най-продавания модел на Boeing), които изчакваха в центъра на Boeing в Жоушан за довършителни работи и доставка.

Този месец Доналд Тръмп вдигна базовите мита за вноса от Китай до 145%. Като ответна мярка страната наложи 125% мита върху щатските стоки.

Китайска авиокомпания, която приема доставка на самолет Boeing, може да бъде засегната от митата, предвид факта, че нов самолет 737 MAX има пазарна стойност от около 55 млн. долара, според консултантската компания IBA.

Пекин вече обмисля начини да подкрепи местните авиокомпании, купили самолети Boeing и изправени пред по-високи разходи.

Миналата седмица стана ясно, че китайското правителство е помолило местните авиокомпании да спрат временно покупките на оборудване и части за самолети от американски компании, като Boeing.

Китай притежава около 20% от очакваното глобално търсене на самолети в следващите две десетилетия.

Boeing имаше планирани 130 самолета за доставка на китайски компании в края на март както за авиопревозвачи, така и за лизингови компании, информира Airways Mag.

Засега не става ясно коя от страните е взела решението за връщането на самолета в САЩ.

Часове преди Тръмп да обяви своите мита в т. нар. “Ден на освобождението”, главният изпълнителен директор на Boeing Кели Ортбърг заяви в изслушване пред Сената, че компанията продава около 80% от самолетите си в чужбина и иска да избегне ситуация, в която “определени пазари ще бъдат затворени за нея”.

Ортбърг заяви, че по това време компанията е имала неизпълнени поръчки на стойност около 500 млрд. долара.

Объркването около променящите се мита би могло да остави в неизвестност доставките на много самолети, като шефове на някои авиокомпании казват, че по-скоро биха отложили доставките вместо да плащат мита, според анализатори.

Майкъл О’Лиъри, главен изпълнителен директор на нискотарифния превозвач Ryanair, заяви през миналата седмица пред Financial Times, че компанията трябва да получи 25 самолета Boeing от август, но „може да ги забави с надеждата, че здравият разум ще надделее“.