В края на миналата година от EY Denkstatt направихме прогноза, че ще има промяна в ESG регулациите - те няма да се случат в този мащаб и очакваме бизнесът да успее да се отърси, когато това се случи.

Това заяви Климентина Рашева, партньор в EY Denkstatt, по време на форума Investing in our Future, организиран от Darik Business Review.

По нейни думи позитивите от отлагането на регулациите са за бизнеса, тъй като никой не иска да му бъдат налагани неща, които да прави насила.

Според Рашева, негативи няма или по-скоро те са, че който се е опитвал да отговори на регулациите, в момента се лута и се чуди накъде да се насочи, което за консултантите също е много интересно като разговор.

Чувстват ли се излъгани компаниите?

Най-големият смисъл и позитив от това човек да се занимава с докладване на някакви по-специфични теми от обичайните, като бизнес рискове или финансови постижения, е това да го прави доброволно – когато вижда смисъл и иска да покаже колко добре се справя не само финансово, но и в начина, по който прави нещата, заяви Рашева.

"Когато се получи това отлагане по отношение Директивата за корпоративно отчитане на устойчивостта (CSRD), ние просто променихме част от плановете и се разбрахме с клиентите кои от нещата има смисъл да останат".

Рашева заяви също така, че определено има отлив на компании след отлагането на директивата.

"Компании, които тъкмо щяха да започват, с голямо облекчение направиха крачка назад. Други, които бяха започнали, казаха, че трябва да върнат назад трите стъпки или да направят още 5-6 стъпки напред. Други пък, които бяха направили 7 и повече и стъпки напред, казаха, че продължават, защото има смисъл".

В момента повече си говорим с компаниите как да се възползват от това, което са направили, защото има начини, каза Рашева.

Независимо от регулациите, темата за това не само какво си постигнал, но и как си го постигнал, отдавана е актуална в обществото. Компаниите няма да изгубят чак толкова много от това да показват как са постигнали някакви неща.

Освен това успяваме да повдигнем въпроси, които не ги повдигаме в ежедневието. Времето за компаниите не е изгубено и за тях има полза, но много зависи как се възползват от резултата, смята тя.

Как трябва да продължат компаниите оттук нататък?

Има смисъл лидерите на компаниите да си отговорят на въпроса кое е ценно за тях. Ако за тях е ценно да бъдат видени през призмата на това как се държат в обществото, със служителите си и с околната среда, нека да работят в тази насока, заяви Рашева.

Това, което има смисъл, е човек да си задава въпроса, ако тръгне да прави нещо, защо го прави, какво ще спечели и каква полза ще има от това.

"В момента работим в едно общество, което е много свързано, доста неща са все по-прозрачни, или поне така изглеждат, и е хубаво да имаш готови отговори и за себе си, и за другите кое как си постигнал. В този смисъл, хубаво е да си наясно с рисковете, които средата ти предоставя и да си наясно как ще ги управляваш. Оттам насетне дали ще докладваш по този въпрос и дали ще имаш някаква стратегия е личен избор".

В момента от компаниите се изисква да показват какъв е въглеродният им интензитет на самата копания или на даден продукт и как стоят нещата по отношение на отпечатъка на ниво емисии.

От българските компании, които произвеждат в България и изнасят в чужбина, се изискват подобни неща. От тях се иска да предоставят типичните данни от един доклад за устойчиво развитие и те са доволни, когато разполагат с такива.

Третото нещо са изискванията на банките, тъй като те са в ролята на своеобразния парен чук в ръцете на Европейската комисия, който трябва да въвежда тези политики и да изисква от компаниите. Когато компаниите търсят финансиране, вече е неизбежно да покажат как се отнасят със служителите си и с околната среда.

Рашева заяви, че се отнася с лека ирония към това, защото малко компании не биха направили необходимото за служителите си и за околната среда, ако знаят, че това нещо би им съсипало бизнеса.

Промениха ли се очакванията на клиентите към устойчивостта на компаниите?

Най-голямото очакване на всяко едно поколение е да бъде уважавано и да бъдат забелязвани неговите нужди. В момента нуждите на новото поколение са доста по-комплексни и за един работодател е доста по-сложно да борави с тях, заяви Рашева.

Устойчивото развитие е въпрос на лидерство. Ако един лидер не може да проявява уважение към своите служители, няма регулация или европейска институция, която да го застави да го прави, смята Рашева.

Хората трябва да бъдат накарани да видят ползата, а не да бъдат заплашвани и заставяни. Новото поколение най-вече иска да получава уважение.

Какво предстои и излезе ли ESG от мода?

Рашева заяви, че предпочита да говори не за устойчиво развитие, а за устойчиво влияние, което компаниите оказват. По нейни думи често то е по-голямо и по-позитивно от това, което въпросникът на CSRD предполага.

Тя смята, че европейските чиновници със сигурност ще се опитат да задържат колкото се може повече от нещата, които за измислили. Дали ще могат зависи от активността на лобистите по тези въпроси, защото те създадоха един изкуствен пазар за множество консултанти и други компании, допълни тя.

Рашева очаква, че със сигурност част от нещата ще се запазят, но те ще обхващат големите компании. Вероятно, ако бизнесът продължава да оказва съпротива, както в момента, нещата може и да замрат. 

Тя смята, че има достатъчно много бизнеси на този пазар, които искат да покажат колко са добри и без да бъдат насилвани.

"Другата дума, с която заменяме устойчиво развитие, е успех. Ние сме много полезни там, където някой има за себе си яснота каква е стратегията му, какъв е успехът, който иска да постигне, и ние вървим към успеха му".

По нейни думи, през миналата година докладите са допринесли с 20% от приходите на нейната компания, а тази година допринасят с 50-60%.

"Регулациите са свързани повече с доклади, но големият проблем пред докладването е, че никой не чете докладите. Така че компаниите трябва да се научат да ги използват, което е много интересна задача".

Основният въпрос, на който трябва да си отговорят компаниите, е каква е ползата им от това и как да го използват. Ако се влезе в една такава дискусия, след това те вземат решение в каква посока да поемат, заяви Рашева.