На събитието Tesla Cybercab, което се проведе по-рано този месец, Илон Мъск представи своята визия за хуманоидните роботи от серията Optimus. Той демонстрира как те могат да наливат напитки и да водят непринудени разговори с гостите. 

Някои от технологиите, с които разполагат, могат да работят напълно автономно, но за част от функциите все още се нуждаят от човешка намеса. 

"Ние сме във фаза на доказване на концепцията за роботиката. Въпреки че сме виждали много демонстрации онлайн и на сцената, възможностите на тези машини са проектирани за контролирани среди и ограничени случаи на употреба“, казва Наян Джеин от студиото за дигитални продукти ustwo. 

Той е оптимист за потенциалното бъдеще на роботите, но смята, че ще мине известно време, преди високите очаквания към тях да се осъществят. 

"Все още не сме на етапа на истинска автоматизация с хуманоиди. Роботизираното бъдеще идва, но може да отнеме повече време, отколкото очакваме“. 

Колко близо сме до роботозираното бъдеще?

Извън светлината на прожекторите, която Мъск привлича към себе си и своите компании, хуманоидните роботи са на прага на масовото приемане, пише Fast Company.

Във фабриките в Съединените щати в момента "човекоподобни" роботи работят в едни и същи производствени звена с хората, макар и в собствените си оградени зони. И навсякъде по света роботизираното бъдеще е още по-близо до реалността, а в някои случаи вече е и реалност. 

През август Китай беше домакин на Световната конференция за роботи в Пекин, на която бяха изложени повече от 30 хуманоидни робота от частни компании и университетски лаборатории. Почти всички идваха от Китай, което беше доказателство за бързото развитие на роботиката в страната.

Китайското правителство обяви на събитието, че се надява най-развитите хуманоидни роботи да влязат в масово производство през 2025 г. и обеща щедро държавно финансиране за постигането на тази цел.

В момента Китай разполага с най-мощната индустрия за производство на хуманоидни роботи, като половината от всички роботизирани инсталации в света през 2022 г. са именно там.  

Светът винаги е имал интерес към хуманоидните роботи и на теория тяхното развитие не би трябвало да е твърде сложно, тъй като светът е проектиран от и обитаван от хора. Но на практика не е толкова лесно, казва Джонатан Ейткен, експерт по роботика в университета в Шефилд. 

"Сложността на реалния свят често се оказва значителна пречка пред развитието на хуманоидите, независимо дали става въпрос за качеството на задвижващите механизми, за генериране на движение или за бързаната на вземането на решения. В много ситуации роботите "изостават" от реалния свят“. 

Може ли AI да помогне на роботиката?

В исторически план това изисква програмиране - и то много. Хардуерът, необходим за хуманоидните роботи, съществува от години, но начинът, по който роботът се движи и взаимодейства с околната среда, се оказа по-сложен за контролиране.

Компании, като Boston Dynamics, трябваше внимателно да кодират процесите за вземане на решения в своите роботи, за да работят. Но това може да се промени с развитието на основните модели, благодарение на генеративния AI.

"Програмирането на хуманоид е сложна задача, особено поради броя на степените на свобода, които имат тези роботи, което означава, че прилагането на прецизен контрол в този мащаб е изключително трудно“, казва Ейткен. 

Nvidia разработи свой собствен AI модел за роботи - Gr00t, което означава Generalist Robot 00 Technology, за да се опита да помогне за подобряване на ефективността на хуманоидните роботи.

Ейткен обаче посочва, че те ще се нуждаят от повече проверки и баланси, за да гарантират, че всички основни модели, захранващи роботи, са щателно тествани, проверени и потвърдени, така че няма "странни черти" на поведението, които да се проявяват, когато роботите са навън сред хората. 

"Способността да се генерира код за управление на робот в тази скала от степени на свобода, взаимодействащ ефективно с голямо разнообразие от сензори с оптимално вземане на решения, е много желан набор от качества“. 

Историите на успеха

Въпреки тези предизвикателства, има много компании, които са постигнали известен напредък, включително и в САЩ.  GXO Logistics тества хуманоидни роботи от три различни доставчика – Agility Robotics, Apptronik и Reflex – в своите съоръжения в цялата страна. 

"Бих казал, че хуманоидите в момента преживяват бурно развитие и голяма част от това се дължи на въвеждането на AI, който определено носи стойност, точно както се случва в други индустрии“, казва Пеги Джонсън, главен изпълнителен директор на Agility Robotics. 

"Използваме AI, за да научим нашия робот на нови умения много бързо, вместо да караме инженери да го програмират. С програми, като ChatGPT, ние можем да обучим нашия робот на цифрови умения много, много бързо.“

Програмата Operational Incubator на GXO Logistics тества роботите от трите компании в различни роли, за да види къде са най-подходящи.

"В момента се стремим да се изравним с хората, но докато го обучаваме с нови умения, роботът в бъдеще може би ще може да се справя по-добре от хората в някои области. Това ще бъде истински ускорител за много индустрии", казва изпълнителният директор на Agility.

В Спартанбърг, Южна Каролина, Figure 02 - едноименният робот на стартъпа за роботика Figura AI, се тества в завод на BMW. Той има вградени визуални езикови модели и разбиране как да реагира на данните, които получава от шест вградени камери, като се учи по време на работа. 

Figure AI набра 675 милиона долара финансиране през февруари 2024 г. от забележителни инвеститори, като Джеф Безос, Microsoft, Nvidia и OpenAI, което доведе до оценка от 2.6 милиарда долара.

Кога роботите ще станат наши колеги?

Това ниво на инвестиции е значително и е само началото, смятат анализаторите от Morgan Stanley. Банката вярва, че общият пазар за хуманоидни роботи ще достигне нива от няколко десетки трилиона долара.

Тази инвестиция ще помогне за намаляване на разходите за изграждане и управление на роботи до нива, които ще ги правят конкурентни на човешката работна сила. 

Morgan Stanley изчислява, че хуманоиден робот, струващ 50 000 долара с живот от 50 000 часа, се равнява на оперативни разходи от приблизително 1 долар на час, което го прави рентабилен, в сравнение с човешкия труд, който обикновено е около 20 долара на час и се увеличава поради ръста на заплатите. 

При роботите е точно обратното - този показател се очаква да намалява с увеличаването на мащаба и напредъка на технологиите.