Сингапур е най-чистият град в света.

Той печели първото място в класацията на Eagle Dumpster Rental благодарение на минималното недоволство от процеса по изхвърляне на боклук сред жителите му и факта, че генерира малко количество отпадъци - само 321 кг - на глава от населението годишно.

Екипът на Eagle Dumpster Rental анализира най-популярните туристически точки по света и техните практики за управление на отпадъците, общественото възприятие за чистота и генерирането на боклук на глава от населението.

Той използва факти и цифри от базата данни за качеството на живот Numbeo, базата данни за управление на твърди отпадъци Atlas D-Waste и специфични за града ресурси за своя доклад. След това дава на всяка дестинация „оценка за улична чистота“.

„Чистотата на улиците оказва значително влияние върху преживяванията на посетителите“, споделя за Travel + Leisure Брайън Макдейд, експерт по рециклиране в Eagle Dumpster Rental.

„Освен очевидно неприятни, мръсните улици могат да представляват риск за здравето и да отклонят вниманието от иначе красивите дестинации.“

„Стриктното прилагане на законите за чистота в Сингапур, съчетано с усъвършенствана технология за управление на отпадъците, създава забележимо чисти обществени пространства“, допълва Макдейд.

„Техният цялостен подход включва обществено образование по темата, солидни глоби за изхвърляне на отпадъци и ефективни системи за събиране на боклука.“

На второ място е Копенхаген, чийто жителите също демонстрират минимално недоволство от услугите за събиране на боклук.

„Копенхаген е пионер в устойчивото управление на отпадъците“, казва Макдейд.

„Фокусът им върху принципите на кръговата икономика и съоръженията за производство на енергия от отпадъци създаде видимо по-чисти улици и по-удовлетворени жители.“

Челната тройка на най-чистите градове завършва Прага. Столицата на Чешката република се класира на трето място благодарение на отчетената от самата нея чистота и изключително ниското генериране на боклук при едва 306 кг отпадъци на човек годишно.

Най-мръсният град

Що се отнася до най-сериозния нарушител, най-мръсният град в ранглистата се оказва Рим, като самите му жители са разочаровани от управлението на отпадъците - посетителите също често се оплакват от боклука.

Освен това градът генерира доста сериозно количество боклук на човек – 654 кг годишно. „Историческите улици на Рим преживяват съвременна криза с отпадъците“, смята Макдейд.

„Древната инфраструктура на града не е проектирана за съвременните обеми отпадъци, създавайки предизвикателства както за жителите, така и за туристите.“

Все пак Рим може да научи много от най-добрите градове в списъка, за да подобри управлението на боклука.

„Най-чистите градове показват, че ефективните системи за управление на отпадъците, общественото образование и подходящата инфраструктура могат да създадат по-приятна градска среда за всички, независимо дали посещават града за един ден или остават в него за цял живот“.