През изминалите малко повече от две седмици, откакто новият американски президент встъпи в длъжност, стойността на т. нар. тръмпкойн рязко спадна, пише Fast Company.

Доналд Тръмп си навлече много критики, когато пусна собствена брандирана криптовалута три дни преди встъпването си в длъжност.

Много от представителите на криптообщността твърдят, че той се подиграва с индустрията, като се обвързва със света на т. нар. "мемекойни" (криптовалути, свързани с онлайн знаменитости или популярни онлайн тенденции). 

Криптовалутата, която може да се използва за закупуване на маратонки, часовници и аромати с темата за Тръмп, падна до 14.43 долара за брой. Токенът все още има пазарна оценка от $3.3 милиарда, но това е нищо, в сравнение с нивото, на което се намираше на 19 януари.

В навечерието на втория мандат на Тръмп мемекойнът достигна исторически връх от $75.35 за токен и пазарна капитализация от $14.5 милиарда.

Според данните на Chainalysis, 29 големи купувачи са държали мемекойните на стойност над 10 милиона долара, като петима са притежавали портфейли от по над 100 милиона долара. Скорошният спад представлява загуба на повече от 75% от стойността им.

Отделен мемекойн, пуснат от първата дама Мелания Тръмп, претърпя подобни загуби, спадайки от $13.73 за токен на 20 януари до $1.60 тази седмица, което е понижение от 88%. 

Загубите обаче не са ограничени само до президентската криптовалута. Повечето дигитални активи изтриха печалбите, натрупани от началото на тази година, въпреки че биткойнът все още отчита леко повишение.

Това се дължи отчасти на продължаващите заплахи за свободната търговия, предизвикани именно от противоречивата митническа политика на Тръмп.

Вероятността от по-високи цени на вносните стоки подтикна инвеститорите да продават цифрови активи, за да намалят риска и да предотвратят нестабилността в своите портфейли. Т. нар. "мемекойни" бяха особено засегнати от разпродажбата. 

Тръмп беше избран с обещанието да бъде „криптопрезидент“ и назначи в администрацията си с няколко души, които имат връзки с индустрията.

Министърът на финансите Скот Бесент, например, който изразява убеждението, че цифровите активи са форма на финансова свобода, беше назначен за изпълняващ длъжността директор на Бюрото за финансова защита на потребителите.