Разположен в подножието на Стара планина, Троян е кацнал на брега на река Осъм, при сливането на Бели и Черни Осъм.

Районът е населен още от палеолита, като се смята, че предшественикът на съвременния град е възникнал през XV век като крайпътно селище в началото на планински проход, днес известен като Троянски.

Учените все още спорят дали населеното място носи името на славянски бог или на римския император Траян, оставил значими строежи по тези земи. Един от тях е античният ,,Виа Траяна“ – най-дългият римски път, от който и до днес има запазени останки.

Град на занаятчиите

През първата половина на XIX век в Троян занаятите са във възход. Водещият е грънчарството, създало уникалната и до днес Троянска керамична школа.

Днес в уникалния за страната Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства в Троян са показани изделия, излезли от ръцета на майсторите по грънчарство, горянство, бъкличарство, бъднарство, дърворезба, ковачество, медникарство, тъкачество, абаджийство, мутафчийство и калпакчийство.

Малко известен факт е, че Троян е третият град, който се сдобива с електричество у нас – след София и Пловдив. Това се случва през 1911 г.

В наши дни градът е определян като национален център на занаятите, дървообработването и мебелното производство. Данните на Община Троян сочат, че понастоящем в нея са регистрирани над 300 фирми за производство на мебели.

Уникална природа

Разположен в прегръдките на Троянския Балкан, в близост до града се намират природните резервати Козя стена, Стенето и Северен Джендем, известни със своята уникална растителност и животински свят.

Само на територията на Северен Джендем се намират около 30 водопада с височина над 20 м.

Стенето, обхващащ горното течение на река Черни Осъм, пък е богат на пещери и скални образувания с фантастични форми. Най-популярен е скалният свод Крали Маркова дупка, в близост до хижа Амбарица.

Най-малкият от трите резервата - Козя стена, е създаден с цел опазване на изчезващия старопланински еделвайс, както и на вековните букови и буково-елови гори.

На територията му се намират уникални скални формации, дом на много грабливи птици, както и на 200-годишния Карцов бук, извисяващ се на 21 метра височина.

В Природонаучния музей в село Черни Осъм, създаден от учител по биология от селото и учениците му, се пазят 700 експоната, от които над 25 вида препарирани бозайници, 11 вида риби, 120 вида птици, голяма колекция от насекоми, както и експонати на изчезнали животни.

Ски на Беклемето, спа в Шипково и Чифлик

Любителите на зимните спорове могат да се възползват от няколкото писти с естествен и изкуствен сняг в зимния курорт ,,Беклемето“. Смята се, че именно тук е разположена най-добрата писта за биатлон у нас.

Ако пък предпочитате спа, вашето място са селата Шипково и Чифлик, известни с минералните си извори. Температурата им варира от 18 до 57 градуса, като могат да се използват и през зимата.

Троянският манастир

В близост до Троян се намира и един от най-известните манастири у нас. Трети по големина в страната, той е разположен на брега на река Черни Осъм. В него се съхранява Чудотворната икона на Пресвета Богородица, а стенописите на църквата му са дело на Захари Зограф.

Местните разказват, че монасите от манастира слагат над 100 в специалната ракия, която приготвят по тайна рецепта. Троянската сливова е един от символите на града, като днес туристите могат да влязат в местния винпром и да се запознаят с технологията по създаването й.