
Остров Лерос, разположен в югоизточната част на Егейско море, недалеч от турското крайбрежие, днес се радва на репутацията на спокойно и живописно място, идеално за лятна почивка. Но зад идиличната фасада на заливите, старинните къщи и малките пристанища, се крие дълбоко противоречива и често мрачна история. Лерос е бил сцена на военни конфликти, политически репресии и дългогодишна институционална изолация, дом на най-голямата клиника за лечение на душевноболни в Гърция, преди да се превърне в привлекателна дестинация за туристи.
Днес на малкия остров Лерос притокът на туристи се усеща от някои местни като своеобразна „инвазия“, съобщава DW. Само преди 20 години островът имаше лоша репутация като дом на едно от най-ужасяващите психиатрични заведения в Европа. Днес той е рай най-вече за туристите от съседна Турция.

Пътуването с ферибот от Тургутрейс, близо до Бодрум, до Лерос отнема само час. От Пирея, Гърция – пътуването трае 10 часа. Това означава, че стотици турци пристигат на Лерос всеки ден през летните месеци – много от тях вече притежават къщи на острова. Местните ценят платежоспособните гости от другата страна на Егейско море, които идват заради хубавата храна и напитки.

Военна и стратегическа точка
През XX век остров Лерос има ключово военно значение поради естественото си пристанище в залива Лаки – едно от най-дълбоките и защитени в цялото Средиземноморие. Това го прави желана база за различни военни сили. През 1912 г. островът е окупиран от Италия по време на Италиано-турската война и остава под италианско управление до 1943 г.
Италианците изграждат значителна военна инфраструктура на острова, включително казарми, оръжейни складове и административни сгради. По време на Втората световна война Лерос се превръща в арена на тежки сражения между съюзническите и германските сили. След войната островът преминава под гръцки контрол.
Психиатричен санаториум и изолация
Истински мрачен епизод от историята на Лерос започва след края на войната, когато част от военната инфраструктура е преустроена в психиатричен санаториум. През 1950-те години Гърция започва да изпраща на Лерос хиляди пациенти от психиатрични институции от цялата страна. Мнозина от тях са тежки случаи, изоставени от семействата си и напълно изолирани от обществото, казва opendemocracy.
Условията в институцията стават обект на международен скандал през 1980-те и 1990-те години, когато журналистически разследвания и доклади на правозащитни организации разкриват нехуманното отношение към пациентите – пренаселеност, липса на медицински грижи, насилие и пълна изолация. Сградата на бившата военна академия се превръща в символ на институционалната репресия и социалната стигма към психично болните.
Фотографът Алекс Маджоли документира последните години на институцията в своята монография „Лерос“, представяйки ужасяващи сцени на пренебрегване и страдание.

От политически затвор до бежански лагер
През различни периоди сградите на острова са използвани и за други цели на изолация – като затвори за политически затворници след Гръцката гражданска война, както и за "превъзпитание" на сираци, смятани за податливи на комунистическа идеология.
След 2015 г., с бежанската криза в Европа, Лерос отново се оказва в центъра на внимание. На острова е създаден един от петте европейски "горещи точки" – центрове за регистрация на мигранти и търсещи убежище. Бившите сгради на психиатричната институция дори временно са използвани за настаняване на бежанци. Местните започват да наричат мястото „замъкът“, по аналогия с романа на Кафка.

Трансформация в туристически рай
Въпреки тъмното си минало, Лерос днес е едно от скритите съкровища на Додеканезите. Той привлича туристи със спокойствието си, живописните си заливи, автентичната архитектура и топлото гостоприемство. Градчето Лаки впечатлява с рационалистичната архитектура, оставена от италианците – уникален архитектурен ансамбъл в Егейско море.
Лерос не е типичният туристически остров – тук няма шумни курорти и големи хотели. Именно затова той е предпочитан от хора, търсещи уединение, история и контакт с автентичната гръцка култура. Все повече местни и чуждестранни инициативи работят за съхраняване на културното наследство на острова, включително реставрация на военни и институционални сгради като част от историческото минало.
Лерос е остров на парадокси – място, където се преплитат история на репресии, институционално насилие и страдание с архитектурна естетика, природна красота и възможности за мирен живот.

Лерос днес - какво да видите и направите на острова
Въпреки драматичната си история, днешният Лерос предлага чудесни възможности за почивка, културен туризъм и пълноценна връзка с природата и местната култура. Ето какво не бива да пропускате, ако решите да посетите този уникален остров:
1. Град Лаки – архитектурата на една епоха
Лаки (или Портолагос) е главното пристанище на Лерос и едно от малкото места в Гърция с добре запазена италианска архитектура от 30-те години. Построен от италианците като военен и административен център, днес Лаки впечатлява с широките си улици, модернистични сгради, старото кино, часовниковата кула и пристанищния площад. Разходка из града е пътуване назад във времето.
2. Крепостта Панагия (Кастро)
На хълма над Агиа Марина се извисява византийската крепост Панагия – една от основните забележителности на Лерос. Освен с историческото си значение, крепостта предлага и една от най-впечатляващите панорами на острова. До нея може да се стигне пеша по стъпала, водещи нагоре от града.
3. Военноморският музей
Разположен в тунел от Втората световна война край Лаки, Военноморският музей на Лерос проследява историята на острова като стратегически военноморски пункт. Тук ще видите експонати от различни епохи – включително оръжия, униформи и документи от времето на италианската окупация и Втората световна война.
4. Плажове
Лерос предлага множество красиви и сравнително тихи плажове. Сред тях са: Алики – дълъг пясъчен плаж с плитки води, идеален за семейства; Вромолити – малък залив с кристално чиста вода; Ксирокамбос – чудесно място за залез и спокойствие; Агиа Киура – близо до едноименния параклис с уникални стенописи, създадени от политически затворници.
5. Гмуркане
Лерос е известен с множество потънали кораби от Втората световна война, което го прави рай за любителите на гмуркането. Има няколко центъра за дайвинг, предлагащи оборудване и обиколки до корабокрушенията.
6. Кулинария и местни продукти
На острова можете да опитате типични за Додеканезите ястия: фава от Лерос, домашно приготвени сирена, маринована риба, както и традиционната лерийска напитка сума – местен дестилат, подобен на ципуро.
7. Екскурзии и пешеходни маршрути
Лерос е чудесен за разходки пеша – има добре маркирани маршрути между селищата, бивши военни съоръжения и природни гледки. Островът не е голям, така че може да се обиколи почти целият за няколко дни.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Потайният свят на модния гигант Zara
11.05.2025Пет места, които да посетим във Валенсия
11.05.2025Връщат югославската класика Yugo на автомобилния пазар с нов дизайн
11.05.2025Колко струва почивката в Гърция?
11.05.2025Лерос - от остров на най-ужасяващите психиатрични клиники до новата туристическа перла на Гърция
11.05.2025Атаките на акули от 1916 г.: Човекоядците, вдъхновили Челюсти
11.05.2025Прочети още
Топ 5 съвета как да влезем във форма за лятото
darik.bgПарламентарен вот: Албанците отиват до урните
darik.bgПутин иска преки преговори за мир на 15 май (ОБНОВЕНА)
darik.bgДженоа смълча цял Неапол, битката за титлата е по-жива от всякога
dsport.bgЗагуби ли България единия си олимпийски шампион в борбата?
dsport.bgРазвиващи игри сред природата: забавление, учене и грижа за здравето на малките деца
9meseca.bg