С отминаването на зимата, топящият се сняг подхранва планинските потоци и ручеи, оживявайки пейзажите на Пилио (планина, разположена в югоизточната част на Тесалия).

Това е и моментът, в който процъфтяват известните ароматни и лечебни билки в региона, изпълвайки въздуха с опияняващите си миризми.

Камелии, хортензии и орхидеи са в пълен разцвет, а в сенчестите гори под буковите дървета може да забележите ендемичната Soldanella chrysosticta.

Как най-добре да се насладите на природата на региона?

Най-добрият начин да се насладите на Централен Пилио (познат в България и като Пелион) е като се разходите по залесените му склонове и вековни пътеки, свързващи село със село, съветва Ekathimerini.

Опитайте 2.4-километровата пътека от Милиес до Визица или продължете 2.2 км нататък до Пинакатес. За по-дълъг и по-завладяващ преход, следвайте 10.9-километровата пътека от Агиос Лаврентий до Агиос Власиос, където бълбукащи потоци и гъста зеленина осигуряват спокоен фон за разходката.

Не пропускайте пътуване с историческия влак Пилио от Ано Лехония до Милиес, предлагащ зашеметяващи гледки – от море и маслинови горички в по-ниските части до чинари и гъста гора, докато влакът се изкачва по-високо.

От жп гарата Милиес можете да се разходите по релсите до историческия мост Де Кирико, кръстен на инженера – и баща на известния италиански художник – който е ръководил строителството на железопътната линия.

Готови ли сте за живописна разходка?

Пилио е идеален за автомобилни пътешествия. От Милиес се отправете към източната му част, за да откриете Цагкарада, Муреси и Кисос - села, известни с буйната си зеленина, гледките към Егейско море и сенчестите площади, оградени от древни чинари.

Продължете към Ханя и близкия ски център за смяна на обстановката. Като алтернатива, можете да се отправите на юг към Неохори, Аргаласти и Лафкос или да се отправите на запад – през Волос – за да посетите очарователни селца, като Портария и Макриница.

Какво да хапнете?

В Пилио изобилстват диви зеленчуци, гъби, билки и кестени, както и ябълки. Месото заема видно място в местната кухня, като спецофай – обилна яхния с наденица и черен пипер – е емблематичното ястие.

Друго задължително ястие, което трябва да опитате, е бумбари - традиционен деликатес, приготвен от нарязан черен дроб с ориз и подправки, увити в обвивка за наденица.

Къде да отседнете?

Централните села в Пилио предлагат широка гама от места за настаняване, често разположени в реставрирани традиционни имения.

Какво да си вземете за вкъщи?

Мед, мармалади, сладкиши, паста и пресни плодове се произвеждат на местно ниво и се продават в целия Централен Пилио. Не забравяйте да си купите фирики - сорт ябълки със защитено наименование на произход, използвано в мармалади и сладка.

Запасете се с вкусни домашно приготвени пайове от пекарна Korbas (Милиес) или разгледайте огромния избор в Melenio (Визица), който включва конфитюри, сладкиши с лъжичка, паста, ципуро, вино, ликьори и местни занаяти.

Женският агротуристически кооператив Визица има очарователен магазин, който предлага всичко - от сладкиши и конфитюри до ръчно приготвена паста, бисквитки и сухари.

Далеч от утъпканите пътеки

Въпреки че Милиес - с историческата си жп гара, и Визица, с нейните величествени имения и прекрасен площад, са задължителни спирки, те могат да бъдат доста претъпкани - особено през уикендите.

Отделете време за по-малко известните села, като Агиос Георгиос Нилеяс и Агиос Власиос. В пиковите часове изберете по-тихи, по-малко туристически райони, за да се насладите на по-спокойно преживяване.