Когато човек трябва да избира между повече от четири решения, е по-трудно да се отговаря на въпроси или да се решават проблеми, сочат проучвания. Объркваме се, когато сравняваме всяка опция, дори и вече да знаем най-добрия отговор.

Неврологът Пол Глимчър има една простичка стратегия да се абстрахирате и да вземате постоянно умни решения – вместо да се опитвате да направите най-добрия избор, започнете, като изберете най-лошия.

Да кажем, че някой е поставил шест сладки лакомства пред вас. Любимото ви лакомство може да изпрати “по-слаб сигнал” към мозъка ви, само “заради наличието на други лакомства,” казва Глимчър, преподавател в Нюйоркския университет.

“Ако ви помоля да махнете най-лошото лакомство, а след това следващото най-лошо и т.н., в крайна сметка, ставате все по-уверени в това какъв е най-добрият избор.”

Процесът на елиминация не е нова концепция, но може да ви помогне да избегнете грешки и да подобрите точността си при вземане на решения в ежедневието, казва Глимчър.

Той може да ви помогне да избегнете избирането на ресторант, който, всъщност, не харесвате, когато приятел ви изпрати списък с идеи. На работното място, ако имате проблеми с избирането на това кои неща да подчертаете в презентация, елиминирайте най-малко полезните и продължете нататък.

“Ние просто сме добри в задачата за двоичния избор — изберете най-доброто и елиминирайте най-лошото,” допълва Глимчър.

“Когато обаче попаднем в съвременните обстоятелства, при които големи компании създават огромен брой опции, от които да избираме, това оказва огромно въздействие върху нашето представяне.”

Това е така, защото изборът измежду по-малко възможности може да ни помогне да вземаме по-точни решения, казва Глимчър.

Въпреки това, трябва да се отбележи, че неговото продължаващо проучване показва, че този процес увеличава незначително умората от вземането на решения, посочва ученият. Процесът орнема по-дълго време и макар решенията да се по-лесни, трябва да се вземе по-голям брой от тях.

Експерти препоръчват да се борим с тази умора, като вземаме решения по-рано през деня, когато имаме повече умствена енергия, както и да си изградим рутина, така че някои избори да са по-скоро като навици, вместо да предизвикват анализи.

Използването на сходна стратегия може да ви помогне да бъдете и по-убедителни.

След като сте наясно как претоварването с възможности за избор може да замъгли мисленето на хората, може да сте по-добре подготвени да промените мнението на някого по време на разговор или дебат.

Колкото по-опростен и ясен е вашият аргумент, толкова по-убедителен става, казва Ниро Сиванатан, преподавател по организационно поведение в London Business School.

“Повечето хора допускат грешката, смятайки, че за да спечелите някого на своя страна, трябва да му предоставят много данни. Често нещата се провалят не в съдържанието, а в начина му на поднасяне.”

Когато спорите, вместо да изложите пет точки защо сте прав, изберете най-убедителната или двете най-убедителни, за да бъдете най-ефективни. Хората имат склонността да запомнят средната убедителност на целия аргумент, а не изложената най-умна точка, казва Сивантан.

“По-малкото е повече. Ако имате само един ключов аргумент, бъдете уверени и го поставете на масата, вместо да изпитвате необходимост да изложите много други.”