Nvidia буквално помете Уолстрийт миналата година, когато бизнесът ѝ избухна на фона на нарастващата популярност на изкуствения интелект. Акциите на американската компания са се увеличили с 224% на годишна база, заедно с нарастващите печалби. Повишеният интерес към AI предизвика скок в търсенето на графични процесори, а Nvidia е глобален лидер на този пазар.
Производителят на чипове вероятно има още потенциал за растеж, но експлозивното поскъпване на акциите му през последната година го превърна в сравнително скъп инвестиционен вариант. В резултат на това много инвеститори сега са "на лов" за следващата Nvidia – компания с достатъчно развита инфраструктура, която да посрещне нарастващото търсене на чипове, да се превърне в конкурент на световния лидер и да осигури значителни печалби на акционерите си.
Advanced Micro Devices изглежда като най-логичната алтернатива на Nvidia. Компанията има солидни позиции в много от същите индустрии и държи втория по големина пазарен дял в сегмента на графичните процесори за настолни компютри от години. Очаква се тази година AMD да представи и нов AI чип.
AMD може и да не успее да детронира Nvidia, но имайки предвид колко бързо расте пазара на AI хардуер и софтуер, вероятно на него ще има място за повече от един голям играч, се посочва в анализ на електронното издание Motley Fool.
Може ли AMD може да направи пробив в AI през 2024 година?
Стартирането на ChatGPT от OpenAI през ноември 2022 г. накара мнозина да преосмислят възможностите на изкуствения интелект. Вълнението нарасна, когато обществеността осъзна, че технологията може да развие безброй индустрии - от здравеопазване до потребителски продукти, образование, производство, автономни превозни средства и др.
Nvidia се очерта като основен доставчик на чипове за бързо разрастващия се пазар. Успехът ѝ обаче подчерта изоставането на останалите производители на чипове в AI разработките.
В резултат на това AMD прекара голяма част от 2023 година в разработване на хардуер, който може да се конкурира с Nvidia, и новите ѝ чипове най-накрая са факт. AMD представи MI300X AI GPU миналия декември, като компанията обеща, че възможностите му за машинно обучение са идентични с тези на H100 на Nvidia, а в областта на изчисленията е с между 10% и 20% по-бърз.
Новият чип на AMD вече привлича вниманието, като Microsoft обяви през ноември, че "облачната" платформа Azure ще бъде първата, която ще заложи на MI300X за оптимизиране на възможностите си за AI.
Microsoft държи 49% дял в OpenAI, което превръща компанията мощен партньор за AMD. Наред със споразумението с Meta, която също иска да използва новите чипове, бъдещето на AMD в сектора на AI изглежда обещаващо.
През 2023 г. Nvidia стана първият производител на чипове, надхвърлил пазарна капитализация от 1 трилион долара. AMD все още има да извърви дълъг път, преди да се доближи до тази сума, като пазарната ѝ капитализация в момента възлиза на 237 милиарда долара. Това обаче означава, че ако успее да наложи чиповете си на пазара, компанията има много по-голям потенциал за растеж в дългосрочен план.
Ще успее ли AMD да повиши пазарната си оценка толкова бързо, колкото Nvidia?
AMD се подготвя за потенциална "звездна година" на растеж. Ако успее да постигне дори половината от темповете, на които Nvidia се радваше през 2023 г., акциите на компанията биха могли да се превърнат в магнит за инвеститорите.
AMD обаче едва започва развитието си в сферата на AI, а печалбите ѝ все още не отразяват големите инвестиции на компанията. В резултат на това показателите за оценка като съотношенията цена/печалба на акция (P/E) и цена/свободен паричен поток показват, че книжата на AMD са значително по-скъпи от тези на Nvidia.
Тези показатели помагат да се определи стойността на акцията, тъй като отчитат финансовото състояние на компанията. И за двата се счита, че колкото по-ниска е тяхната стойност, толкова по-атрактивна е оценката на компанията.
През последната година свободният паричен поток на AMD се срина с 47% до 1 милиард долара, докато този на Nvidia скочи с 360% до над 17 милиарда долара. AMD засега губи пари, намалявайки стойността на своите акции. Следователно много инвеститори биха предпочели да изчакат, докато финансовите показатели достигнат по-привлекателни нива.
Освен това прогнозите за финансовия резултат (EPS) показват, че печалбата на Nvidia може да достигне 24 долара на акция през следващите две фискални години, докато за AMD прогнозите са за 5 долара на акция. Умножаването на тези показатели по прогнозните P/E на компаниите (45 на Nvidia и 38 на AMD) дава очаквани цени на акциите от 1080 долара за Nvidia и 190 долара за AMD.
Ако прогнозите се окажат верни, акциите на Nvidia би трябвяло да поскъпнат с 97% през следващите две фискални години, а тези на AMD - с 30%.
AMD разполага с инфраструктурата и опита, за да постигне позиция, подобна на тази на Nvidia в сферата на AI. Въпреки това, показателите за оценка на акциите засега илюстрират компанията като твърде рискова, поне засега, докато Nvidia все още е по-привлекателна опция, се посочва още в анализа.
Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
INSAIT пусна за безплатно ползване BgGPT
преди 36 минМини робот отвлече 12 по-големи робота в Китай
преди 1 часКак железниците вдъхновяват създаването на часовите зони?
24.11.2024Калните вулкани на Бузъу: Пейзаж от друга планета
24.11.2024Кои пенсионни фондове отчитат над 10% доходност за последните 24 месеца?
24.11.2024Реставрират крепостта Баба Вида
24.11.2024Прочети още
Дежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgРусия готви кибервойна срещу Великобритания
darik.bgЦветан Василев: Ботев е поставен в непоносима ситуация с цел неговото овладяване (ВИДЕО)
dsport.bgМъри Стоилов смълча Истанбул след паметен обрат пред Жозе Моуриньо
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg