Най-големите банки в Европейския съюз прекараха години в тиха подготовка на нов начин за плащане, който най-накрая би могъл да им позволи да се конкурират с картите на Visa и Mastercard. 

Wero, както е известен проектът, сега се разпространява в голяма част от Западна Европа. Подкрепена от 16 големи банки и платформи за обработка на плащания, включително BNP Paribas, Deutsche Bank и Worldline, платформата ще позволи на германски клиент незабавно да уреди плащане в хотел във Франция, например, използвайки собствената си банкова сметка, вместо Visa или Mastercard.

Идеята може и да звучи просто, но ако стане факт, може да лиши двата платежни гиганта от милиарди долари под формата на такси, които те събират от европейските търговци всеки път, когато потребителите прокарват картите си през техните ПОС терминали, пише Bloomberg. 

Това е  и поредният пример, че Европа вече не иска да разчита на САЩ за ключови части от своята финансова инфраструктура. След като Русия нахлу в Украйна и двете мрежи отнеха способността на страната да извършва ежедневни плащания, а правителствата по света се притесняват да задълбочават зависимостта си от тях.

"Visa и Mastercard са толкова големи, че имат в ръцете си много власт за пазарен контрол“, каза Мартина Ваймерт, главен изпълнителен директор на European Payments Initiative (EPI) -компанията, която стои зад Wero. 

Идеята е да се изгради алтернатива за европейските банки, търговци и потребители. Wero трябва да извърви дълъг път, преди да се изправи срещу Visa и Mastercard, които заедно обработват десетки трилиони долари в световен мащаб всяка година. Платформата има да навасква и на новото поколение фирми за цифрови разплащания, които се конкурират ожесточено за сметките на потребителите.

Ваймерт признава, че би било много самонадеяно фирмата още отсега да се определя като претендент. 

"Ние сме нещо като стартираща компания“, казва тя, макар че вече има събрани 500 милиона евро от своите поддръжници и готова клиентска база от  банките участници.

Платежни граници

В рамките на дни след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Visa и Mastercard предприеха бързи действия, за да преустановят операциите си в Руската федерация, предотвратявайки плащания в чужбина от руски картодържатели и ограничавайки чужденците да извършват транзакции на руска земя.

Руската централна банка, готова за този вид криза, преди това създаде Национална система за разплащателни карти, за да обработва транзакции в страната, дори ако картите носят логото на Visa или Mastercard. Това заобиколно решение означава, че потребителите могат да продължат да извършват плащания на местно ниво след инвазията.

„За тези хора, които се интересуват от Mastercard, трябва да се интересувате какви са националистическите тенденции по света“, предупреди инвеститорите главният изпълнителен директор Майкъл Мибах по време на конферентен разговор миналата година. 
"Има държави, които се питат какво ще се случи с тях, ако изпаднат в подобна ситуация като Русия?“, казва изпълнителният директор на Mastercard Майкъл Мибах. По думите му, това няма нищо общо със самата Mastercard, но има много общо с политическата среда в която компанията работи. 

Дори преди сблъсъка на картовите оператори с Русия, Европейската централна банка се тревожеше, че ѝ липсва достатъчен суверенитет върху платежните системи на Стария континент. 

Европейска услуга 

През годините в Европа се появиха много национални претенденти на пазара на разплащания, като Swish в Швеция, Twint в Швейцария и iDeal в Холандия. Но никой от тях не е толкова вездесъщ, колкото Visa или Mastercard. 

iDeal, например, управлява 70% от онлайн търговията в Холандия, но все още не позволява на потребителите да правят плащания във физически магазини. Често европейците не могат да използват тези инструменти в съседни страни, така че са принудени да избират американските карти. 

Wero, която придоби iDeal, както и базираната в Люксембург Payconiq миналата година, се стреми да запълни тези пропуски. Услугите на компанията ще бъдат достъпни както чрез собственото ѝ приложение, така и чрез платформите на участващите кредитори.

„Плащанията са въпрос на обеми. Ако нямате обеми, нямате капацитета да бъдете конкурентоспособни“, каза Карло Боверо, глобален ръководител на картите и иновативните плащания на BNP Paribas. Банката има повече от 35 милиона абонати за своята платежна услуга Paylib във Франция, които ще се прехвърлят във Wero.

Европа претърпя неуспех в предишните си опити в тази посока. Проектът Monnet имаше за цел да създаде общоевропейска марка карти, но беше прекратен преди повече от десетилетие след разногласия относно бизнес модела. EPI стартира през 2020 г. с подобна идея, но беше принудена да стесни обхвата си, тъй като испанските банки отпаднаха от алианса.

Затова този път участниците в проекта решават да започнат с плащания от сметка към сметка, тъй като това е по-евтино и по-лесно за интегриране от банките. Регламентите на ЕС за незабавни плащания, задължаващи банките да обработват парични преводи в рамките на десет секунди, направиха този фокус по-неотложен. Следващата година платформата планира да се разшири в електронната търговия и след това да предлага плащания в магазините из целия континент.

"Това е правилната стъпка напред за Европа, освен всичко останало, което извеждаме на европейско ниво. Въпросът за суверенитета на плащанията също е  и политически“, казва Оле Матисен, глобален ръководител на управлението на парични средства в Deutsche Bank.

Някои от градивните елементи за лесни трансгранични плащания вече съществуват под формата на еврото, което вече се приема в повече от 20 държави. 

"В дигиталното пространство местните методи на плащане са се превърнали в стандарт. Сега трябва да ги направим по-удобни за крайния потребител. Все още има твърде много потребители, които използват предложения или от САЩ, или от Изтока, особено от Китай“, казва Матисен. 

Новият кеш

Visa и Mastercard, основани през 50-те и 60-те години на миналия век като алтернатива на парите в брой, са обработили трансакции за съответно 14.8 трилиона и около 9 трилиона долара миналата година, като в същото време намаляват разходите си. Двете компании бяха обект на критики от регулатори, клиенти и законодатели по целия свят заради таксите, които начисляват.

Днешното време не е най-доброто за глобалните разплащателни компании, тъй като се появяват многобройни регионални конкуренти. Седем големи американски банки, включително JPMorgan Chase & Co. и Wells Fargo & Co., се обединиха около Zelle - система, която предлага по-бързи транзакции между сметките. 

Тя нарасна до 120 милиона акаунта до миналата година и се конкурира с компании като PayPal Holdings.

В Бразилия системата за незабавни плащания Pix на централната банка се разраства заедно с онлайн пазаруването, ускорено от пандемията, и сега е насочена към бразилските туристи в Европа. Подкрепяният от индийското правителство Unified Payments Interface или UPI премина 100 милиарда транзакции през 2023 г. след осем години работа.

В Азия Банката за международни разплащания тази година започна работа по Project Nexus за незабавни трансгранични плащания между Малайзия, Филипините, Сингапур, Тайланд и Индия. Междувременно онлайн портфейлите, като китайските AliPay и WeChat Pay, заедно с Apple Pay и Google Pay, продължават да се разширяват.

Като цяло приходите на платформите за разплащания нарастват с годишен темп от 8.3% от 2017 г. до 2022 г., като общият им оборот достига 1,6 трилиона долара, според Boston Consulting Group.

Потребителите вече имат много други опции в своите портфейли и смартфони, което прави предизвикателството пред Wero да си намери "място под слънцето" доста тежко, смятат експертите.

Повече конкуренция

Засега Visa и Mastercard имат  най-голяма тежест и могат да си позволят да бъдат милостиви към съперниците си.

"Гледам на европейската разплащателна инициатива като на още едно решение и ние приветстваме това. В същото време искаме да предложим решения за плащане на Mastercard, които дават на потребителя причина да направи избор да използва нашия продукт вместо предложенията на конкурентите. Така че не се притеснявам особено за това. Ние знаем какво е необходимо за инвестиране и мащабиране на бизнес. Много е трудно да се направи", казва  Майкъл Мибах.

Той смята, че принципите на избор и конкуренция са добри за европейския пазар на разплащания - мнение, което се споделя и от ръководителите на Visa.

"Конкурентната среда в Европа никога не е била по-богата и за мен EPI е едно от тези решения“, коментира пред Bloomberg Шарлот Хог, която ръководи бизнеса на Visa в региона. 

Тя припомня и набора от регулаторни промени, въведени преди около десетилетие, които бяха насочени именно към стимулиране на откритата конкуренция във финансите и трябваше да помогнат за раздвижването на пазара.