
Глобалният публичен дълг се очаква да достигне 100 трлн. долара, или 93% от БВП, до края на тази година, като в основата на този ръст ще са САЩ и Китай, сочи анализ на Международния валутен фонд (МВФ).
В най-новия си фискален доклад, който прави преглед на глобалните държавни финанси, от МВФ казват, че очакват дългът да доближи нивото от 100% от БВП до 2030 г. и предупреждават, че правителствата ще трябва да вземат трудни решения за стабилизирането на задълженията си.
От МВФ очакват дългът да нарасне в САЩ, Бразилия, Франция, Италия, Южна Африка и Великобритания, като от финансовата институция призовават правителствата към ограничаване на задълженията.
“Изчакването е рисково – опитът показва, че високите нива на дълг могат да предизвикат неблагоприятни пазарни реакции и да ограничат възможността за бюджетни маневри в случаи на негативни сътресения”.
Въпреки слабото политическо желание за намаляване на разходите - на фона на натиска за финансиране на по-чиста енергия, подкрепата за застаряващото население и засилването на сигурността, “рисковете пред дълговата перспектива нарастват значително,” посочват от МВФ.
Страните, в които дългът не се очаква да се стабилизира, съставляват над половината от глобалния дълг и около две трети от глобалния БВП.
Използвайки рамката “дълг под риск”, от МВФ установяват, че нивото на бъдещия дълг при изключително неблагоприятен сценарий би могло да достигне 115% от БВП в рамките на три години, което е с близо 20 процентни пункта повече, в сравнение с базовата прогноза.

“Това е така, защото високите нива на задлъжнялост днес засилват ефектите от по-слабия икономически растеж или по-строгите финансови условия спрямо бъдещите нива на дълга,” казват от финансовата институция.
Показателят дълг под риск при развитите икономики отстъпва от достигнатите през пандемията върхове и в момента възлиза на 134% от БВП, но пък нараства до 88% при нововъзникващите пазари и развиващите се икономики.
И макар забавящият се темп на инфлацията и падащите лихвени проценти да предлагат на правителствата възможност да сложат финансите си в ред, няма признаци това да се прави спешно, казват от МВФ.
“Настоящите планове за фискални корекции не отговарят на това, което е необходимо, за да се гарантира с голяма вероятност стабилизиране или намаляване на дълга,” се посочва в доклада.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Топлинна вълна заплашва реколтата и енергийните системи в Европа
- Amundi: Повишената несигурност ще влияе върху икономическите и пазарните перспективи в следващите 12 м.
- Геополитика и икономика: Kак политическите решения в големите държави влияят на парите ви (ВИДЕО)
- Фед остави лихвите без промяна, очаква две понижения до края на годината
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Община Видин предлага 5 хил. лв. на всеки млад лекар, избиращ да работи в местната болница
преди 1 часЕдна от най-големите грешки, която и вие правите на летището
преди 1 часНай-големият климатичен фонд в света започва най-мащабната си инвестиционна серия досега
преди 1 часГрадове, построени от лава: Това ли е бъдещето?
преди 2 часаБНБ пуска нова възпоменателна монета, посветена на Иван Вазов
преди 2 часаТехнологичен гигант с офис в България е най-скъпата европейска публична компания
преди 3 часаПрочети още
Спортът скърби за Диого Жота: „Уимбълдън“ нарушава дрескода, „Ливърпул“ увековечава номер 20
darik.bgСемерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgБерое има нов треньор
dsport.bgМачовете идват: Въпроси и отговори в Левски
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg