
Глобалният публичен дълг се очаква да достигне 100 трлн. долара, или 93% от БВП, до края на тази година, като в основата на този ръст ще са САЩ и Китай, сочи анализ на Международния валутен фонд (МВФ).
В най-новия си фискален доклад, който прави преглед на глобалните държавни финанси, от МВФ казват, че очакват дългът да доближи нивото от 100% от БВП до 2030 г. и предупреждават, че правителствата ще трябва да вземат трудни решения за стабилизирането на задълженията си.
От МВФ очакват дългът да нарасне в САЩ, Бразилия, Франция, Италия, Южна Африка и Великобритания, като от финансовата институция призовават правителствата към ограничаване на задълженията.
“Изчакването е рисково – опитът показва, че високите нива на дълг могат да предизвикат неблагоприятни пазарни реакции и да ограничат възможността за бюджетни маневри в случаи на негативни сътресения”.
Въпреки слабото политическо желание за намаляване на разходите - на фона на натиска за финансиране на по-чиста енергия, подкрепата за застаряващото население и засилването на сигурността, “рисковете пред дълговата перспектива нарастват значително,” посочват от МВФ.
Страните, в които дългът не се очаква да се стабилизира, съставляват над половината от глобалния дълг и около две трети от глобалния БВП.
Използвайки рамката “дълг под риск”, от МВФ установяват, че нивото на бъдещия дълг при изключително неблагоприятен сценарий би могло да достигне 115% от БВП в рамките на три години, което е с близо 20 процентни пункта повече, в сравнение с базовата прогноза.

“Това е така, защото високите нива на задлъжнялост днес засилват ефектите от по-слабия икономически растеж или по-строгите финансови условия спрямо бъдещите нива на дълга,” казват от финансовата институция.
Показателят дълг под риск при развитите икономики отстъпва от достигнатите през пандемията върхове и в момента възлиза на 134% от БВП, но пък нараства до 88% при нововъзникващите пазари и развиващите се икономики.
И макар забавящият се темп на инфлацията и падащите лихвени проценти да предлагат на правителствата възможност да сложат финансите си в ред, няма признаци това да се прави спешно, казват от МВФ.
“Настоящите планове за фискални корекции не отговарят на това, което е необходимо, за да се гарантира с голяма вероятност стабилизиране или намаляване на дълга,” се посочва в доклада.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
02.04.2025Осемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
02.04.2025Най-евтините петзвездни хотели в света
02.04.2025Икономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
02.04.2025Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
02.04.2025Наградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
02.04.2025Прочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgМечтан финал за Купата на Краля, Барселона разби сърцето на Атлетико
dsport.bgЛивърпул си върна на Евертън и триумфира в мърсисайдското дерби
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg