Глобалният публичен дълг се очаква да достигне 100 трлн. долара, или 93% от БВП, до края на тази година, като в основата на този ръст ще са САЩ и Китай, сочи анализ на Международния валутен фонд (МВФ).
В най-новия си фискален доклад, който прави преглед на глобалните държавни финанси, от МВФ казват, че очакват дългът да доближи нивото от 100% от БВП до 2030 г. и предупреждават, че правителствата ще трябва да вземат трудни решения за стабилизирането на задълженията си.
От МВФ очакват дългът да нарасне в САЩ, Бразилия, Франция, Италия, Южна Африка и Великобритания, като от финансовата институция призовават правителствата към ограничаване на задълженията.
“Изчакването е рисково – опитът показва, че високите нива на дълг могат да предизвикат неблагоприятни пазарни реакции и да ограничат възможността за бюджетни маневри в случаи на негативни сътресения”.
Въпреки слабото политическо желание за намаляване на разходите - на фона на натиска за финансиране на по-чиста енергия, подкрепата за застаряващото население и засилването на сигурността, “рисковете пред дълговата перспектива нарастват значително,” посочват от МВФ.
Страните, в които дългът не се очаква да се стабилизира, съставляват над половината от глобалния дълг и около две трети от глобалния БВП.
Използвайки рамката “дълг под риск”, от МВФ установяват, че нивото на бъдещия дълг при изключително неблагоприятен сценарий би могло да достигне 115% от БВП в рамките на три години, което е с близо 20 процентни пункта повече, в сравнение с базовата прогноза.
“Това е така, защото високите нива на задлъжнялост днес засилват ефектите от по-слабия икономически растеж или по-строгите финансови условия спрямо бъдещите нива на дълга,” казват от финансовата институция.
Показателят дълг под риск при развитите икономики отстъпва от достигнатите през пандемията върхове и в момента възлиза на 134% от БВП, но пък нараства до 88% при нововъзникващите пазари и развиващите се икономики.
И макар забавящият се темп на инфлацията и падащите лихвени проценти да предлагат на правителствата възможност да сложат финансите си в ред, няма признаци това да се прави спешно, казват от МВФ.
“Настоящите планове за фискални корекции не отговарят на това, което е необходимо, за да се гарантира с голяма вероятност стабилизиране или намаляване на дълга,” се посочва в доклада.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 2 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 2 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 3 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 3 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 4 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 6 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgFootballNext: Футболните клубове като бизнес модели - Спарта Прага и Фейенорд (ВИДЕО)
dsport.bgАнтон Велков пред Дарик и dsport: Предпочитам да срещнем силен Левски, а не Левски с проблеми
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg6 лесни начина да се стоплите през зимата
idei.bg