Първите ученици ще прекрачат прага на най-новото бургаско училище на 15.09.2026 г. Строителните работи в школото на брега на морето трябва да приключат до края на тази година, съобщи кметът Димитър Николов.
В момента строителството на училището в кв. „Крайморие“, като ще бъде филиал на ОУ „Александър Георгиев – Коджакафалията“ и в него ще се обучават ученици от 1 до 7 клас.
С изграждането му ще се реши проблемът на десетки семейства от квартала, чийто деца в момента пътуват до централната част на Бургас, за да ходят на училище.
„Крайморие“ е един от най-бързоразвиващите се и предпочитани квартали, за това е много важно да има добри условия за младите семейства, които искат да отглеждат децата си тук, посочва още кметът.

Изключително модерно училище
Капацитетът на учебното заведение е за около 208 ученици, които ще са разпределени в 8 паралелки.
Сградата ще бъде изключително модерна, а строителството е съобразено с близостта на морето и силните ветрове, които духат през зимата. Високите части ще бъдат разположени откъм север и североизток, за да играят ролята на щит от ветровете.
Вътрешният двор пък ще е частично „потопен“, за да се образува пространство, което е защитено от вятъра. Това ще позволи на децата да прекарват време навън дори и през студените зимни месеци. Самият терен ще бъде оформен терасовидно, като на различните нива ще са обособени различни зони.

Ще има баскетболно игрище, класна стая на открито, детска площадка, фитнес на открито, писта за бягане и опитно поле с оранжерия. Паралелката на първокласниците ще бъде на първия партерен етаж.
За по-голяма сигурност и контрол стаята на най-малките ще бъде заобиколена от помещенията на здравния кабинет, кабинета за деца със специални образователни потребности, канцеларията и домакина.
Първокласниците ще бъдат и в непосредствена близост до бюфета и столовата на училището. Класните стаи на втори, трети и четвърти клас ще бъдат на втория етаж. Там ще бъдат кабинетът на директора и учителската стая. До етажа ще има контролиран достъп с електронна система.

Учениците от прогимназиалния етап ще се обучават на третия етаж. Достъпът до там отново ще е контролиран. На този етаж ще бъдат и специализираните кабинети – този по природни науки – биология, физика и химия, кабинетът по домашен бит и техника и STEM компютърен кабинет. Училището ще бъде с равни нива на всеки етаж за максимално удобство по отношение на достъпната среда.
От влизането през централния вход ще се попада в централното фоайе, което е и главният разпределителен център в училището. От него има достъп до столовата, физкултурния салон и басейна на училището.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Наводнения и 13-метрови вълни: Тревожна прогноза за Чинкуе Тере
преди 2 минЯмбол санира 202 апартамента с близо 3 млн. евро
преди 6 минНай-дългата легална графити стена у нас: Къде се намира и кой може да рисува върху нея?
преди 1 часРеферендум в Швейцария: 55% гласуваха против лимит на населението
преди 1 часКюстендил откри новия Кооперативен пазар на историческото му място (снимки)
преди 1 часБлизо 1.8 млн. евро за озеленяване: Русе ускорява зелената трансформация на града
преди 2 часаПрочети още
Радев уврежда имиджа на България извън страната ли? Говори Тома Биков, ГЕРБ
darik.bg„Радев разочарова Митрофанова?“ Говори Велислав Величков, ПП
darik.bg„Радев е в измамен комфорт“, предупреди проф. Стоянов!
darik.bgНора Шопова вече е мама на две прекрасни дечица
9meseca.bg