Аукционна къща Artmark регистрира нов рекорд на българския пазар на изкуството с творбата „Лов на сърни край София“ от 1912 г., подписана от Ярослав Вешин и продадена за впечатляващата сума от 65 000 евро.

Тя се превърна в най-добре продадена картина на българския пазар на изкуството в търг, продължил шест часа и половина.

Произведението, рисувано с маслени бои върху платно, влезе в търга с първоначална оценка между 30 000 и 50 000 евро.

„Лов на сърни край София“ от Ярослав Вешин; ©Аукционна къща Artmark

Забележителната творба, създадена по време на Софийския период - най-високо оценен от кариерата на Вешин, се появи за първи път на българския арт пазар, след като беше част от американска колекция, а по-късно беше продадена на британски аукцион през 2007 г.

Творбата на Вешин успя да пребори досегашния рекорд за най-добре продадена творба на местния пазар - „Хермин Давид и нейните приятелки“, подписана от Жул Паскин, продадена за 60 000 евро в предишния зимен аукцион на Artmark. 

Цената подобрява също авторския рекорд на художника, постигнат от други два негови шедьовъра - „Разходка с шейната, 1896” и „Разходка с шейната [след 1895]”, и двата продадени за 40 000 евро в предишния аукциони на Artmark.

Ярослав Вешин, художникът, на когото дължим развитието на българската реалистична живопис от края на XIX век и началото на XX век, отбеляза на местния пазар в Пролетния аукцион и рекордната цена от 28 000 евро за акварелна творба - блестящият шедьовър „Пред хана“,  първоначално оценен между 8 000 и 15 000 евро. 

Най-успешния търг на Artmark

С обща сума от почти 500 000 евро - повече от двойна на общите начални стойности, и процент на присъдените лотове от 93%, пролетното аукционно събитие отбеляза най-успешния търг на Artmark по отношение на общите регистрирани продажби и броя на участниците.

Те бяха 175, като наддадоха интензивно на живо, по телефона и онлайн, а 73 от тях са печелившите, посочват от аукционната къща.

Наред с Вешин, в Пролетния аукцион впечатляващи резултати бяха постигнати и от редица други автори, с множество творби, надхвърлили началните оценки. 

Тази положителна тенденция доказва, че бъдещето на българския пазар на изкуство се очертава с все по-голям оптимизъм  и с устойчив растеж от аукцион до аукцион, както в броя на предлаганите творби, така и в активността на участниците.

Все повече автори постигат безпрецедентни резултати, а интересът на публиката продължава да се засилва – ясен знак за динамичното и обещаващо развитие на арт сцената в България.

Artmark ще организира следващия аукцион на българско изобразително изкуство на 19 юни, след едномесечен период на консигнация, и кани колекционерите на изкуство да изпращат класически, модерни и поствоенно/съвременно българско изкуство.