
Картина на Рене Магрит, изобразяваща уличен пейзаж, беше продадена за повече от 121 млн. долара на търг на Christie’s в Ню Йорк, надминавайки оценката си от 95 млн. долара и счупвайки рекорда за най-скъпа пласирана на търг творба на художника сюрреалист.
Като една от най-големите картини в поредица от 27 произведения, всичките озаглавени L'empire des lumières („Империя на светлината“), платното от 1954 г. е добре известно сред експертите по изкуство от 20-ти век със своя мащаб, девствено състояние и фини детайли.
Аукционната къща описа произведението като „перлата в короната“ на бившия му собственик - покойната американска интериорна дизайнерка Мика Ертегун, част от чиято колекция беше пусната за продажба във вторник.
На търга бяха предложени картини и на други съвременни гиганти, като Ед Руша и Макс Ернст.

Империя на светлината
Произведението е възхвалявано заради уникалната си способност да съпоставя нощен пейзаж и дневна светлина – сюрреалистичен мотив, който Магрит изследва в своите пейзажни картини в продължение на почти две десетилетия.
Продажната цена, която разби прогнозите, е ярка точка - на фона на забавянето на глобалните продажби на изкуство на пазар, помрачен от икономическа несигурност.
Две други творби на Магрит бяха включени в търга: La cour d’amour и La Mémoire, продадени съответно за 10.53 млн. и 3.68 млн. долара. Натюрморт от 87-годишния британски художник Дейвид Хокни донесе над 19 млн. долара.
Според проучване на Art Basel и UBS за 2024 г., продажбите на публични търгове на Christie's възлизат на 2.1 милиарда долара през първата половина на тази година –– намаление от 22% спрямо същия период на миналата –– отбелязвайки втора поредна година на спад.
Christie’s обаче отбеляза известен ръст през 2024 г., включително в продажбите си на азиатско изкуство, както и в общите онлайн продажби, които регистрират 3% увеличение на годишна база от 2023 г. насам.
Неотдавнашна разпродажба на произведения на изкуството от 20-ти и 21-ви век в Хонконг показа произведения на Клод Моне и Винсент ван Гог на цени, близки до или под очакваните – знак, че купувачите все още са предпазливи.
Вечна фигура
Въпреки че е най-известен със своите сюрреалистични изображения на мъже с бомбе, Магрит изследва мимолетния преход от деня към нощта в пейзажната живопис в продължение на 15 г.
Той е създал общо 17 маслени картини и 10 гваша (картини на водна основа), които споделят името L’empire des lumières.
Търсенето на парадоксалните картини се увеличи, особено когато голяма версия, създадена през 1954 г., беше представена в белгийския павилион на Венецианското биенале и беше продадена на известната колекционерка Пеги Гугенхайм.
Магрит създава три подобни големи платна - включително това, продадено във вторник – през същата година, за да не разочарова други колекционери.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
преди 4 часаОсемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
преди 4 часаНай-евтините петзвездни хотели в света
преди 5 часаИкономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
преди 6 часаНай-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
преди 6 часаНаградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
преди 6 часаПрочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgНа живо: Ботев Пловдив - Берое
dsport.bgБившият футболист на Локомотив Пловдив Дани Кики го грози 15 години затвор
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg