Собствениците на жилища в САЩ не са единствените, които изпитват затруднения на фона на недостъпните имоти. Наемодателите също понасят тежестта на по-скъпите имоти и по-високите лихви.
Според доклад на Центъра за жилищни изследвания към Харвардския университет, в последните години и собствениците на жилища и наемателите са все по-обременени от нарастващите жилищни разходи. В доклада, който се основава на анализ на съществуващи данни, се посочва, че бюджетът на близо едно на всеки четири домакинства, които притежават жилище “в момента е опасно изтънял.” Тежестта на разходите е още по-сериозна при наемателите.
“За наемателите средата е дори още по-предизвикателна”, се посочва в доклада. “Наемите се покачват по-бързо от доходите от десетилетия, но скокът им по време на пандемията доведе до безпрецедентна криза по отношение на достъпността.”
Наемателите, които харчат повече от половината от доходите на домакинството за жилищни разходи и комунални сметки, са се увеличили през 2022 г. до рекордните 12.1 милиона, което е с 1.5 милиона повече в сравнение с преди пандемията от COVID-19. Отделянето на толкова голям дял от доходите на домакинствата за наеми ги прави уязвими да останат без жилища, ако се сблъскат с неочакван финансов проблем, като непредвидена сметка за медицински разходи.
Всичко това е част от по-общите затруднения на щатския жилищен пазар, а данните напоследък показват, че положението не се е подобрило. Постоянната липса на налични за продажба жилища поражда наддавания за имоти сред купувачите. Нарасналите лихви по ипотечните кредити оставят продавачи и някои купувачи извън пазара.
“Жилищните разходи са особено болезнен проблем за американските домакинства”, казва Лейл Брейнард, директор на Националния икономически съвет към Белия дом.
“Конгресът наистина трябва да се намеси тук”, заяви тя. “Сенатът може да се задейства още утре и да бъдат предложени данъчни кредити за допълнителни 200 000 достъпни жилища”, визирайки проектозакон, който наскоро бе приет от Камарата на представителите.
Брейнард очерта някои от мерките на администрацията на президента Джо Байдън за подобряване на положението на жилищния пазар, като въвеждането на таван на годишното увеличение на наемите за 2 милиона домакинства с по-ниски доходи и намаляване на премийте по застраховките на Федералната жилищна администрация, което влезе в сила през пролетта.
В доклада на Харвард се посочва, че “експериментите с регулаторните реформи и стимули на щатско и местно ниво ще добавят постепенно достъпни жилища към пазара” и че има належаща “нужда от подкрепа по отношение на първоначалната вноска и достъпа до ипотечни продукти за хора с ниски доходи, за да се преодолеят расовите различия и собствеността на жилища да се постави в обсега на домакинства със скромни доходи”.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg