Градските игри са много готин начин да създадем общи спомени на хората, за които после да си говорят около машината за вода в офиса. Имаме фирми, които и до ден днешен разказват: "Имахме един тийм билдинг с вас, когато обикаляхме с колите и търсихме отгвори на загадки, още си го говорим в офиса."

Това за нас е най-голямата награда, че прави нещо, което има смисъл за хората. Това каза в ефира на Дарик радио Емил Тотев, един от основателите на  "Обелиск Интерактив" - компанията, която е големият победител в категория Business Stars на националния конкурс “Най-добър младежки стартъп в България за 2025 г.”, който се организира от Фонд на фондовете и СУ “Св. Климент Охридски”. 

dbr.bg-image

Какво са "градските игри"? 

Градските игри трансформират начина, по който хората възприемат и използват градската среда. Те я превръщат в „игрална дъска“, където улиците, сградите и обикновените обекти стават част от преживяване. Освен забавление, те имат потенциал да образоват, да провокират гражданска ангажираност и да съживят обществени пространства.

dbr.bg-image

Те се базират на концепцията на ескейп стаите. През 2020 г., по време на COVID-19, когато да затвориш няколко човека в една стая става невъзможно, на Емил Тотев и Яна Чучуранова им хрумва идеята, че могат да изкарат игрите на улицата, някъде в центъра на Пловдив, а отскоро и в София. 

За разлика от ескейп стаите, където игрите са 30 кв.м, в градските игри те са по няколко километра. Имаме игри от 1.5 км до 5 км пешеходно растояние. Имаме и игри с автомобили, които са още повече, разпростиращи се в няколко населени места. 

В хода на играта, водачите или системата водят участнциите на различни локации, базирани върху една и съща тема. Много популярни игри са свързани с Античния Пловдив или Квартала на писателите в София.

Идеята, с която повечето участници тръгват, не е за да научат нещо, а на първо място да се забавляват. Но целта е до края на играта те да искат да проучат още неща по темата. 

"Често играта е състезание с други отбори. Въпреки че не е за време, на финала има точки. Отборите много силно се въодушевяват от състезанието." 

Загадките и подсказките, както и отговорите, се въвеждат в платформата на "Вътрешен глас". 

dbr.bg-image

Трудностите пред стартъпите

За момента "Обелиск Интерактив" успява да се самофинансира, а бизнесът изкарва достатъчно, за да функционира трета година. 

"Финансирането, в което сме вложили лични средтсва" не е малко. Финансирането, което продължаваме да влагаме от печалбите на бизнеса, също не е малко. Не е бизнес, който можеш да стартираш със 100 лева и да е достатъчно."

Най-популярните начини, по които стартъпите се финансират, са чрез:

  • собствен капитал (Bootstrapping),
  • бизнес ангели (частни инвеститори с опит и капитал, които влагат средства в ранната фаза на растеж), 
  • грантове и програми на ЕС,
  • венчър капитал (фондове). 
dbr.bg-image

България е сред лидерите в Югоизточна Европа по финансиране на стартъпи, като през 2023 г. тя привлича над 264 милиона евро инвестиции през 2023 г., според ITlogs. 

Това представлява четирикратно увеличение спрямо преди пет години и отразява нарастващото значение на страната в иновационния пейзаж на региона.